pieniadze 200

Wniosek gminy Olkusz dotyczący wymiany kotłów na ekologiczne źródła ciepła został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Oznacza to, że gmina może pozyskać 435 tys. złotych dofinansowania. Środki te pozwolą na wymianę 70 starych kotłów węglowych na terenie Miasta i Gminy Olkusz. Wszystko to w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”.

Całkowita wartość wniosku aplikacyjnego gminy Olkusz wynosi 870 tys. złotych. – Gmina przekazała już całą niezbędną dokumentację do Funduszu. Teraz czekamy, aż Fundusz przygotuje umowę na dotację. Dopiero wtedy będziemy mogli podpisywać umowy indywidualnie z mieszkańcami na podstawie listy zgłoszeń. Teraz trwa weryfikacja – Urząd kontaktuje się z mieszkańcami z listy w celu sprawdzenia, czy mieszkańcy podtrzymują chęć udziału w projekcie – informuje rzecznik olkuskiego magistratu Michał Latos.

Zasady przyznawania dotacji określono w regulaminie zatwierdzonym przez Radę Miejską. Wysokość przekazanego wsparcia finansowego będzie ustalana indywidualnie na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 84,48 proc.). Połowę dotacji stanowią środki z WFGiOŚ, które na 1 kW mocy osiągnięcia efektu ekologicznego wynoszą: 1300 zł dla kotła gazowego kondensacyjnego (ale nie więcej niż 7500 zł), 1100 zł dla kotła gazowego niskotemperaturowego (ale nie więcej niż 7500 zł), 1150 dla kotła na biomasę (ale nie więcej niż 4500 zł), 650 zł dla kotła węglowego (ale nie więcej niż 4500 zł). Dotacja uzupełniająca z budżetu Gminy Olkusz nie może przekroczyć 34,48% łącznych kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 4 000 zł na kocioł na paliwa stałe i nie więcej niż 4 500 zł na paliwa gazowe). Ostateczna wysokość dotacji będzie uzależniona od wielkości uzyskanego przez Gminę dofinansowania ze środków Funduszu.

Zakres kosztów kwalifikowanych obejmuje demontaż starego pieca, zakup i montaż nowego źródła ciepła oraz niezbędnej armatury, a także wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Co ważne, dofinansowanie nie może być przyznane na: zakup przenośnych urządzeń grzewczych; wykonanie instalacji w nowo budowanych obiektach, w których nie było dotychczas zainstalowanego źródła ciepła; zmianę lub modernizację istniejącego już ogrzewania ekologicznego na gaz oraz węgiel i biomasę. Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja wszystkich dotychczasowych starych źródeł ciepła do centralnego ogrzewania, z wyjątkiem pieców kaflowych (jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym) i kominków opalanych drewnem bez płaszcza wodnego lub nadmuchu powietrza.

Osoby, które uzyskają dotacje, podpiszą z gminą stosowne umowy. Gdy inwestycja zostanie wykonana, należy złożyć wniosek o wypłatę dotacji, do którego trzeba dołączyć: protokół końcowego odbioru technicznego wraz z potwierdzeniem likwidacji starego źródła ciepła, faktury lub rachunki za usługi i zakupy związane z inwestycją, dane techniczne zakupionego urządzenia ze stosownym certyfikatem. Przed wypłatą dofinansowania fakt montażu nowego kotła sprawdzi gmina. Dokumenty muszą również zostać pozytywnie zaopiniowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Gmina Olkusz zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia kontroli inwestycji na każdym etapie jej realizacji oraz sposobu eksploatacji nowego źródła ciepła w terminie pięciu lat od jego montażu.

W regulaminie określono również przypadki, w których dotacja musi zostać zwrócona wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Tak się stanie, gdy nowe źródło ciepła zostanie zdemontowane w terminie pięciu lat od dnia zakończenia montażu lub jeśli jest ono wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem (w szczególności chodzi o niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji kotła w ciągu pięciu lat od dnia zakończenia montażu). Dwa kolejne przypadki dotyczą: podania nieprawdziwych informacji w dokumentach stanowiących podstawę do udzielenia dotacji oraz zamontowania nowego źródła ogrzewania na paliwa stałe w ciągu pięciu lat od montażu źródła ciepła, na które przyznano dofinansowanie.

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
User001Adam KieltykaniekumatyZbigniewadam.2017 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
User001
User001

Jeśli szukacie kotłów, które spełniają wymogi 5 klasy PN-EN 303–5:2012 to polecam sklep http://www.wojciechowski.co.pl Ja tam kupiłem kociołek i jestem bardzo zadowolony 🙂

Adam Kieltyka
theon

[quote name=”niekumaty”]a ja się podpinam pod Zbigniewa w/s nowych umów z Tauronem.O co tam w tym gąszczu paragrafów chodzi ?[/quote]
– w gąszczu chodzi o to paragrafów ZAWSZE chodzi o to żebyś zapłacił więcej niż powinieneś, nie mając tego świadomości 😉

niekumaty
niekumaty

a ja się podpinam pod Zbigniewa w/s nowych umów z Tauronem.O co tam w tym gąszczu paragrafów chodzi ?

Zbigniew
Zbigniew

Proszę gazetę o ustosunkowanie się do poniższego wpisu:
Proszę o solidny artykuł na temat kolejnego braku ciepłej wody w sporej części Olkusza. Liczę na podanie przyczyny, opisanie sytuacji naszych „sąsiadów” i jak oni sobie radzą z podobnymi kwestiami, doradzenie mieszkańcom, jak składać w tej sprawie reklamacje, jeśli będą ku temu chętni. Liczę na obiektywizm z Państwa strony oraz na to, że będą Państwo w stanie przedstawić wszystkie te aspekty w najbliższym wydaniu, zanim zrobią to inne gazety. Pokażmy, że mieszkańcy Olkusza są priorytetem dla gazety!

adam.2017
adam.2017

70 kotłów do wymiany.
O ile to poprawi zmniejszenie emisji?
Będzie tę liczbę widać pod mikroskopem?