Powiat

W roku 2023 przypada okrągła, 70. rocznica Koła Łowieckiego „Sokół” z siedzibą w Wolbromiu. 5 listopada 2023 r., w Stanicy Myśliwskiej w Suchej członkowie Koła spotkali się na wspólnych obchodach jubileuszowych, które rozpoczęła uroczysta Msza Święta Hubertowska pod przewodnictwem kanclerza Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. dr Mariusza Karasia, w asyście ks. kan. Marcina Kruszaka, oficjalnego kapelana Koła.

Hubertus, to tradycyjne święto organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle na początku listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, patrona myśliwych i jeźdźców, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 listopada. Uczestnicy jubileuszowych obchodów Koła Sokół, nie zważając na sprzyjającą aurę, po zakończonej modlitwie rozpoczęli wspólną biesiadę i wspominali minione dni oraz kolegów, którzy odeszli już „na wieczną wartę”. Myśliwi i ich goście degustowali myśliwskie potrawy oraz nalewki przygotowane na specjalny, okolicznościowy konkurs. W uroczystości jubileuszowej obok gospodarzy – członków i sympatyków Koła Sokół, udział wzięli także stale współpracujący z myśliwymi m. in. w zakresie szkód spowodowanych przez leśną zwierzynę przedstawiciele lokalnych samorządów: wójt gminy Trzyciąż Roman Żelazny i przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomiej Żurek, a także przedstawiciel nadleśnictwa Miechów – Janusz Hajduła. Wszystkich powitał prezes KŁ „Sokół” Jerzy Janik, który nawiązał do bogatej i długiej tradycji działalności myśliwych na terenie Obwodu Łowieckiego nr 6, a także setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

– W naszym kole tradycje łowieckie kultywują rodziny wielopokoleniowe: Janikowie, Czartowie, Zielińscy, Furmanowie, Kulpowie… Są wśród nas przedstawiciele różnych środowisk zawodowych i społecznych, ale wszystkich nas łączy wielka pasja i zaangażowanie w gospodarkę łowiecką. Pomimo różnych trudności staramy się, wykorzystując wiedzę przyrodniczą i wieloletnie doświadczenie, dbać o dobrostan zwierzyny i terenów łowieckich – przypomniał Jerzy Janik.

Warto wiedzieć, że łowiectwo to cały proces, który polega na gospodarowaniu zwierzyną łowną, w tym kontrolowanymi odłowami i regulacją liczebności zwierząt, przy jednoczesnym zachowaniu zasad ekologii, gospodarki leśnej oraz rolnej. Wszystkie cele związane z kształtowaniem i ochroną środowiska, a także dbaniem o różnorodność gatunków, są realizowane poprzez dokarmianie zwierząt, sadzenie drzew, walkę z kłusownictwem czy też kontrolowanym odstrzałem zwierzyny. To również przestrzeganie tradycji łowieckiej, przy zachowaniu etyki i ochrony środowiska – informują członkowie koła Sokół, stanowczo zaprzeczając poglądowi, że działalność myśliwych, to tylko bezduszny odstrzał zwierzyny leśnej.

– Działamy kompleksowo, skupiając się na zagospodarowaniu łowisk w taki sposób, aby ograniczać szkody, zarówno rolne, jak i leśne. W miarę możliwości zakładamy specjalne poletka, z plonów których może korzystać zwierzyna, wykaszamy łąki,  zakładamy pasy zaporowe, wykładamy karmę w paśnikach i budujemy lizawki, pomagając zwierzynie przetrwać zimę. Bardzo ważna jest dla nas kultywacja dobrych tradycji łowieckich oraz krzewienie etyki i kultury łowieckiej – podkreślają myśliwi.

– Kiedy w systemie brakuje naturalnych drapieżników zachodzi konieczność wykonania odstrzału i dostosowania liczebności zwierzyny do pojemności żerowej łowiska. W ten sposób utrzymywana jest równowaga biocenotyczna w ekosystemie leśnym. Odstrzału dokonuje się w oparciu o regulamin polowań, z zachowaniem określonych zasad – przypominają myśliwi, dla których coraz częstszym problemem jest żerowanie zwierzyny w pobliżu skupisk ludzkich: na polach uprawnych, a nawet w pobliżu domów mieszkalnych.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze