kamienica marszalkowska

Kamienica Marszałkowska – tak nazywać się będzie budynek przy ul. Górniczej, stojący na fragmencie miejskiego muru obronnego i zabytkowej piwnicy. Właściciele obiektu zbudowanego na historycznych fundamentach, zdecydowali, że wyeksponują historyczne relikty. Niektórzy mieli już okazję zobaczyć kilkusetletnie piwnice.

Gdy kilka lat temu na działce w centrum miasta odkryto fragmenty dawnej zabudowy. Właściciele gruntu mogli – po przeprowadzeniu badań archeologicznych – przykryć piwnice betonową płytą i realizować zaplanowaną inwestycję. Postanowili jednak, że relikty sprzed wieków zostaną zachowane. – Chcieliśmy pozostawić i udostępnić szerokiej publiczności część historii Olkusza. Dlatego ustaliliśmy, że wyeksponujemy fragment muru obronnego, częściowo go zrekonstruujemy, tak, by wpisywał się w elewację zbudowanej przez nas kamienicy. W budynku mieścić się będzie szkoła językowa. Piwnice na pewno zostaną przeznaczone na działalność, która pozwoli oglądać je wszystkim zainteresowanym. Nasz pomysł oraz kolejne etapy prac były konsultowane z władzami miasta, a także miejskim oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dobrze nam się współpracuje z urzędnikami w Olkuszu i w Krakowie. Nasza inicjatywa spodobała się też pasjonatom Olkusza, jak Olgerdowi Dziechciarzowi czy Franciszkowi Rozmusowi, którzy od początku nas wspierali – opowiada Dagmara Winiarczyk – Wiśniewska.

Najstarszy fragment muru pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, a zabytkowa piwnica kamienicy z XVI wieku. Dwa lata temu budowla została wpisana do rejestru zabytków. Małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski pisał wówczas w uzasadnieniu: „(…) Autorzy badań wiążą ten obiekt z działalnością marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Wolskiego, który w testamencie z 1630 roku opisując swe posiadłości olkuskie napisał: „Mam fortece mej kamienicy w tyle wieżą miejską i dom i plac podle tego kupiony”. W 1809 roku posiadłość ta, już zrujnowana, była własnością Teresy Wielopolskiej. W XIX wieku własność Wielopolskich została rozparcelowana, a na ruinach wcześniejszej zabudowy, w jej części zachodniej wzniesiono dom drewniany. W obrębie nowego budynku znalazła się zachodnia piwnica dawnego domu Wolskiego, do której od zewnątrz przebito wejście w północnym odcinku muru obronnego. Dom ten został wyburzony w okresie międzywojennym”. Właśnie od marszałka Wolskiego wzięła się nazwa kamienicy. 

kamienica marszalkowska5

Na prace związane z utrwaleniem historii miasta właściciele budynku otrzymali dotacje z budżetu miasta. W ubiegłym roku było to 50 tys. złotych, z przeznaczeniem na zabezpieczenie muru obronnego i jego częściową rekonstrukcję. – W tym roku otrzymaliśmy 18 tys. złotych na ciąg dalszy tych robót. Na prace związane z piwnicami dostaliśmy dotację od wojewódzkiego konserwatora zabytków w wysokości 40 tys. złotych. Resztę kosztów pokrywamy sami. Oczywiście budowa samej kamienicy jest w całości finansowana przez nas – dodają Dagmara i Mateusz Wiśniewscy.

Piwnice są w stanie surowym. W zasadzie można je już zagospodarować. Roboty wykonywała specjalistyczna firma z Krakowa z uprawnieniami konserwatorskimi. Prace wykończeniowe potrwają prawdopodobnie do końca roku. Niektórzy już mieli okazję zobaczyć efekty prac przy ul.Górniczej. Podczas zwiedzania Olkusza nocą w ramach otwarcia rynku, zainteresowani zwiedzali relikty dawnej zabudowy. Niedawno gościła tam również grupa studentów z krakowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Część elewacji stanowią zachowane oraz zrekonstruowane fragmenty muru obronnego. Przy budowie kamienicy wykorzystano kamień wykopany z piwnic, piaskowiec parczewski. Ozdobiono nim m.in. portal przed głównym wejściem. Całość dopełnia odbudowana narożna baszta.

kamienica marszalkowska1

kamienica marszalkowska2

kamienica marszalkowska3

kamienica marszalkowska4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Qqryq
Qqryq
10 lat temu
Heer
Heer
10 lat temu

Piwnice ok. Reszta Ch.., du.. I kamieni kupa.

SANTA
SANTA
10 lat temu

Chyba rozmiar piwnic najlepiej świadczy o gabarytach pierwotnej zabudowy – mega!!!

demostenes
demostenes
10 lat temu

Zapewne nie znam się na architekturze i urbanistyce, ale jako zwykłego przechodnia ta Kamienica Marszałkowska w tym miejscu wydaje mi się wyjątkowo bezsensowna.Jej gigantyczne gabaryty w stosunku do otoczenia przytłaczają , burzą jakiś ład przestrzenny i wnoszą niepokój.Z chęcią poznałbym opinie urbanistów i architektów.A będąc już przy takich dziwnych budowlach, od kilku tygodni nie mogę zrozumieć co to za obskurna buda z płyt pażdzierzowych postawiona została na Rynku.Czy to jest jakiś element „rewitalizacji Rynku”? Jakie jest, czy będzie przeznaczenie tej budy?Czy Miejski Konserwator Zabytków wyraził zgodę na jej postawienie? Czy na Rynku postawionych będzie więcej takich bud ? Byłbym wdzięczny Redakcji Przeglądu Olkuskiego za wyjaśnienie – o co chodzi z tą pażdzierzową budą na Rynku.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 lat temu
Odpowiedz do  demostenes

zgadzam sie z toba. Ja myśle, że piwnice fajnie zabezpieczone, ale to co stoi na nich to prawdziwa tragedia i kicz. Myslałem, że wybudują coś podobnego do tej kamieniczki co stoi naprzeciwko. Ogólnie efekt bardzo słaby, że aż się smutno robi. Budynek 'na górze’ niszczy całą magie piwnic. Smutno, że właściele nie mają za grosz gustu oraz tego, że nikt im nie pomogł (bo nie wszyscy muszą się znać na architekturze). Życze państwu Wiśniewskim aby sie naprawde dorobili i zaplacili specjalistom, aby im to przebudowali jak nalezy! Szkoda, że nie wyszło dobrze za pierwszym razem. :/

agnostyk
agnostyk
10 lat temu
Odpowiedz do  Mieszkaniec

Jak łatwo krytykować, gdy krytykującego zazdrość zżera, że to nie do niego ten nowy, piękny budynek olkuski należy !!! Mało jest w Olkuszu tak estetycznie wyglądających nowych domów, stylizowanych na „retro” ! Brawo dla inicjatorów i właścicieli !

rolek
rolek
10 lat temu
Odpowiedz do  demostenes

gdzie ty tam widzisz jakiś ład przestrzenny, dookoła tylko zaplecza, garaże i zabudowa w wiejskim stylu, masz rację – zapewne nie znasz się na architekturze i urbanistyce!!! 🙁

Stasiu
Stasiu
10 lat temu

Gratuluję Państwu Wiśniewskim historycznej roboty w dobrym stylu. Proszę nie zapominać, że tej pięknej inicjatywie od samego początku mocno kibicowało kilku radnych, w szczególności radny Kmita.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 lat temu
Odpowiedz do  Stasiu

a jakimi czynami czy wynegocjonwaną sumą (i z jakiego budżetu) na budowe 'kibicował’ pan radny Kmita, że warto o nim wspomnieć?

felik100
felik100
10 lat temu

fajnie super sprawa jest