piec wybuch zadroze

Późnym wieczorem 22 lutego w Zadrożu (gmina Trzyciąż) w jednym z domów wybuchł piec centralnego ogrzewania. Ucierpiał właściciel posesji, który z rozległymi poparzeniami ciała i złamaną nogą trafił do szpitala.

Informacja o wybuchu dotarła do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu w poniedziałek o godz. 22.21. Na miejsce zgłoszenia ruszyły jednostki z PSP Wolbrom i OSP Jangrot (w sumie pięć zastępów). Pierwszy z pomocą do poszkodowanego dotarł zespół ratownictwa medycznego. U mężczyzny stwierdzono złamanie nogi, a ponadto rozległe poparzenia całego ciała. Karetką został przewieziony do specjalistycznego szpitala w Krakowie.

W wyniku wybuchu uszkodzone zostały ściany nośne i działowe w części budynku. Zniszczony został też piec centralnego ogrzewania, drzwi, szyby w oknie jednego pomieszczenia, a także część mebli i sprzętu gospodarstwa domowego.

Fot. PSP Wolbrom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rm-instal
rm-instal
8 lat temu

Jeżeli instalator źle wykonał instalację to ma przerąbane. Odpowiada za zniszczenie budynku. Instalacja co ma być tak wykonana że w przypadku awarii układu maja zadziałać zabezpieczenia. W tym przypadku ma zadziałać zabezpieczenie na zagotowanie wody w kotle c.o. Tutaj nie zadziałało i użytkownik doznał bardzo poważnych obrażeń a jego dom naruszenia konstrukcji. Widoczny na zdjęciu zbiornik kompensacyjny (c.o) z zamkniętym zaworem kulowym pozbawił instalacji bezpiecznej pracy. Współczuję serdecznie. Grzegorz.

rm-instal
rm-instal
8 lat temu

Na foto widać po lewej stronie zbiornik ciśnieniowy reflex. Takie urządzenia sa tylko dla kotłów z zamkniętym obiegiem i natychmiastowym odcięciem źródła ciepła ( Gaz, olej opałowy, prąd). Kocioł na węgiel ma być z otwartym układem wodnym. Tj na górze powinno być naczynie przelewowe otwarte do kompensacji rozszeżalności wody i wzrostu ciśnienia. Na foto widać też zamknięty zawór do naczynia reflex. Zagotowanie wody spowodowało wzrost ciśnienia i tragedię. Wykonawca instalacji nie zastosował zaworów upustowych i niepotrzebnie zamontował zawór kulowy przed naczyniem ciśnieniowym kompensacyjnym. Ludzie budują instalacje bardzo oszczędnie tj 300 zł taniej i stąd do dramatu blisko. Kotły na paliwo stałe muszą być wyposażone w zbiornik wyrównawczy w najwyższym poziomie instalacji a w przypadku instalacji zamkniętej w zawory bezpieczeństwa i instalację studzącą (najczęściej kominki). Patrz przepisy CORBIT INSTAL

lol
lol
8 lat temu

Nie piec, a kocioł