Powiat
Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w partnerstwie z Powiatem Olkuskim zorganizowało 22 listopada konferencję edukacyjną pn. „Jaka polityka młodzieżowa – przykłady rozwiązań dla organów prowadzonych i szkół”, która zgromadziła ponad setkę aktywistów młodzieżowych oraz przedstawicieli władz lokalnych i szkół.
O tym, co można zrobić, aby wzmocnić młodzież zamieszkującą powiat olkuski w aktywności społecznej i obywatelskiej, uczestnicy dyskutowali w gościnnej przestrzeni Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu. Wydarzenie opierało się na aktywnym udziale wszystkich uczestników i uczestniczek. Panel dyskusyjny pozwolił na prezentacje takich rozwiązań partycypacyjnych jak: Rady Młodzieżowe, fundusze na finansowane inicjatyw młodzieżowych czy szkolne budżety partycypacyjne (SBP). Przypomnijmy, że to ostatnie rozwiązanie jest wdrażane na terenie powiatu olkuskiego od 2021 r, kiedy to Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” pozyskało środki zewnętrzne na realizacje pilotażu SBP. Obecnie, przy współudziale finansowym władz lokalnych: powiatu olkuskiego, gminy Bukowno i gminy Bolesław, nad wprowadzeniem ulepszeń w swoich szkołach mogą pracować uczniowie 11 placówek oświatowych.
Panel był wstępem do trzech warsztatów podczas których uczestnicy:
- zastanawiali się, jakie rozwiązania mogą jeszcze wprowadzić samorządy i szkoły. Panel prowadziły p. Marta Bobrowska- Juroff (Przewodniczą Rady Miejskiej w Dąbowie Górniczej, inicjatorka powołania Młodzieżowej Rady w tym mieście) oraz p. Joanna Szatan-Kenderow (Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa powiatowego w Olkuszu), które wraz nauczycielami oraz przedstawicielami organów prowadzących starały się zebrać dobre praktyki w zakresie polityki młodzieżowej. Grupa dzieliła się także swoimi doświadczeniami w prowadzeniu szkolnych budżetów partycypacyjnych, wyzwaniami jakie ze sobą niosą, a także sprawdzonymi rozwiązaniami.
- tworzyli projekty społeczne na rzecz swoich rówieśników. Wypracowane pomysły były prezentowane na części plenarnej oraz poddane ocenie niezależnych ekspertów. Wielką niespodzianką dla uczestników były czeki na realizację zwycięskich inicjatyw w wysokości 1500 zł (nagrodę ufundowała firma Sumirko Poland Sp. z o.o. i Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”). W kategorii szkół podstawowych nagrodę zdobyła Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bolesławiu – autorkami zwycięskiego pomysłu były Marcelina Pawełczyk i Anna Woźniak. Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana z Olkusza, za sprawą wystąpienia Wiktorii Warzecha i Sandry Soleckiej, okazał się najlepszy w kategorii szkół ponadpodstawowych.
- wypracowywali rozwiązania, które ulepszą kolejne edycje szkolnych budżetów partycypacyjnych. Aleksandra Latocha pytała uczestników panelu o to, jakich błędów uniknąć w kolejnych edycjach; co robić, aby nie wypalić się będąc liderem zmian w swojej szkoły; jak podbić oryginalność zgłaszanych zadań, zachowując ich trafność.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konferencji za obecność, energię, kreatywność i otwartość.
Do sukcesu wydarzenia przyczynili się także :
– zaproszeni eksperci (Marta Bobrowska – Juroff, Aleksandra Borzęcka, Julia Drygała, Aleksandra Latocha), których wystąpienia wyzwoliły żywiołowe dyskusje i wskazały kierunki dalszych możliwych działań
– pani Dyrektor Aldona Nowicka, pani Wicedyrektor Aneta Gut, p. Sylwia Zawada, pracownicy i wolontariusze Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica w Olkuszu, którzy odpowiadali za za wsparcie techniczne i logistyczne konferencji
– uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 4 im. KEN w Olkusz, którzy pod kierownictwem Pani Wicedyrektor Katarzyny Żmudki przygotowali przepyszny poczęstunek dla uczestników
– firma Sumiriko Poland sp. z o.o., która współfinansowała czeki dla zwycięskich projektów społecznych
– Piotr Gardeła odpowiedzialny za oprawę fotograficzną wydarzenia.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Młody Olkusz – młodzież na rzecz kształtowania lokalnych polityk” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.