Bukowno

Gastronomia to jedna z branż najbardziej dotkniętych wprowadzonymi obostrzeniami i zakazami. W związku z tym, władze Bukowna zdecydowały się w tym roku na zwolnienie restauratorów z obowiązku opłacenia koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w lokalu.

Sytuacja przedsiębiorców prowadzących bary i restauracje jest obecnie nie do pozazdroszczenia. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd nie mogą oni prowadzić swoich biznesów na dotychczasowych zasadach, w konsekwencji czego nie zarabiają. Wiele takich firm upadło, inne zaś stoją w obliczu bankructwa. Dlatego coraz więcej samorządów zwalnia je z opłat związanych z pozwoleniem na sprzedaż alkoholu spożywanego w lokalu, rezygnując tym samym z części wpływów do własnego budżetu. Taką decyzję podjęły również władze Bukowna.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, lokale gastronomiczne sprzedające alkohol, do końca stycznia muszą złożyć odpowiednie oświadczenia o ilości sprzedanych trunków woskowych w roku ubiegłym, a następnie uiścić na tej podstawie opłatę za koncesję na 2021 r. Niedopełnienie tego obowiązku grozi wygaszeniem pozwolenia.

Pod koniec stycznia bieżącego roku uchwalone zostały jednak przepisy, które dają miastom i gminom możliwość zwolnienia przedsiębiorców z powyższej opłaty w 2021 roku. Zwolnienie to może dotyczyć wyłącznie firm, które posiadają zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Burmistrz Bukowna zaproponował miejskim radnym podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie. Została ona przyjęta na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bukownie. – W obecnej sytuacji każde wsparcie finansowe ze strony samorządu mające na celu zachowanie ciągłości działalności gospodarczej w branży gastronomicznej oraz utrzymania miejsc pracy jest bezcenne – podkreślają władze miasta.

Ponieważ przepis znowelizowanej ustawy dotyczący zwolnienia wszedł w życie dopiero 26 stycznia bieżącego roku, wiele firm dokonało już wpłaty pierwszej raty, bądź całości opłaty. Burmistrz Miasta zaproponował więc radnym zwolnienie ich z tego obowiązku oraz zwrot całości opłaty w przypadku wniesienia jej jednorazowo w pełnej wysokości.

Zwolnienie z opłaty dotyczy jedynie bieżącego roku. Szczegółowe zapisy uchwały były przedmiotem konsultacji z zainteresowanymi przedsiębiorcami, którzy poparli przedstawiony projekt. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze