Olkusz

Polskie Koleje Państwowe S.A. zaprezentowały wizualizację odnowionego dworca kolejowego w Olkuszu, który ma stać się prawdziwą wizytówką naszego regionu: kompleksowa renowacja przywróci zabytkowemu budynkowi jego dawną świetność, jednocześnie dostosowując go do współczesnych potrzeb.

Przypominamy, że dworzec kolejowy w Olkuszu powstał jeszcze w 1885 roku, w ramach budowy linii kolejowej łączącej Dęblin z Dąbrową Górniczą: budynek utrzymany w klasycznym stylu architektonicznym przez dziesięciolecia stanowił nie tylko centrum ruchu pasażerskiego, ale także miejsce, w którym mieściła się poczekalnia, bufet, placówka pocztowa czy przechowalnia bagażu. Niestety, przez lata jego stan techniczny sukcesywnie się pogarszał, a od 12 lat olkuski dworzec pozostaje nieczynny.

Nowa elewacja budynku zostanie utrzymana w jasnej, kremowej tonacji, nawiązując w ten sposób do pierwotnego wyglądu dworca kolejowego w Olkuszu: elegancki kontrast będą ponadto stanowiły ciemnobrązowe elementy okien, drzwi i dachu. Na fasadzie pojawi się również charakterystyczny zegar oraz niebieski napis „dworzec kolejowy” z logo PKP S.A, a w otoczeniu budynku znajdą się ławki, zadaszone stojaki na rowery czy nowe miejsca parkingowe, które poprawią funkcjonalność całej przestrzeni.

Jednym z głównych założeń gruntownej modernizacji olkuskiego dworca jest dostosowanie go do potrzeb różnych grup użytkowników: budynek zostanie bowiem wyposażony w ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz plany tyflograficzne, które ułatwią poruszanie się po nim osobom niewidomym i niedowidzącym. Ponadto przewidziano rozwiązania eliminujące bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami czy dodatkowe udogodnienia dla rodziców z dziećmi oraz osób podróżujących z dużym bagażem.

Wielu mieszkańców oraz turystów z pewnością ucieszy również ogłoszenie przez PKP S.A. możliwości wynajmu w odnowionym dworcu lokali użytkowych: na parterze oraz na piętrze do dyspozycji potencjalnych najemców przekazana zostanie powierzchnia o łącznej powierzchni ponad 325 m²! Dzięki temu, odrestaurowany obiekt ma szansę stać się miejscem tętniącym życiem, służącym nie tylko podróżnym, ale także całej lokalnej społeczności.

Podsumowując, naprawdę długo wyczekiwana przez wszystkich inwestycja ma szansę połączyć bogatą historię budynku dworca z nowoczesnymi rozwiązaniami, wprowadzając Srebrne Miasto na mapę kolejowej przyszłości oraz stając się symbolem odrodzenia transportu w Olkuszu. Kompleksowa renowacja ma rozpocząć się w przyszłym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2026 rok.

zdjęcia: Wizualizacje PKP S.A.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
13 dni temu

Na parterze będzie knajpa (która i tak za pół roku upadnie), a na piętrze burdel bo innego zastosowania w obecnych czasach nie widzę.