Od ubiegłego roku obowiązuje nowy podział Olkusza na okręgi wyborcze. Zgodnie z nim, część mieszkańców osiedla Młodych głosuje teraz w lokalach wyborczych znajdujących się w innych niż dotychczas lokalizacjach. Niektórzy olkuszanie uważają, że takie rozwiązanie wprowadza chaos. Skąd te zmiany?
Podział osiedla Młodych jest sciśle powiązany z nowym podziałem gminy olkusz na okręgi wyborcze. Mieszkańcy głosowali w nowych obwodach dwukrotnie: po raz pierwszy w ubiegłym roku, podczas majowych wyborów do euro parlamentu, a następnie jesienią, gdy wybierano włądze samorządowe. – Nowy podział jest absurdalny. Przykład: mieszkańcy ul. Orzeszkowej, którzy poprzednio głosowali w Przedszkolu na ul. Żeromskiego, zgodnie z nowym podziałem są przypisani do lokalu na ul. Tuwima. To około trzy razy dalej. Bliżej są dwa lokale wyborcze: w przedszkolu i szkole nr 10. Co więcej, mieszkańcy ul. Tuwima, nie są przypisani do lokalu na ul. Tuwima, lecz na ul. Kochanowskiego, a część mieszkańców z ul. Kochanowskiego do lokalu na ul. Żeromskiego, czyli na drugi koniec osiedla. Bardzo jestem ciekawa, kto wymyślił taki podział i czym się kierował, bo raczej nie było to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wyborców. Nowy podział raczej zniechęca do pójścia na wybory. Po pierwsze dlatego, że do lokalu jest dalej, a po drugie, że np. mieszkaniec ul Kochanowskiego lepiej orientuje się, gdzie znajduje się lokal wyborczy w szkole na jego ulicy, niż w szkole, w której prawdopodobnie nigdy nie był. A takie chyba jest założenie, żeby lokale wyborcze znajdowały się w budynkach dobrze znanych mieszkańcom – maila tej treści otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników.
Gminni radni musieli podzielić gminy na okręgi wyborcze do 1 listopada 2012 roku, czyli w ciągu 15 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów Kodeksu Wyborczego. Przy podziale musiano kierować się również wytycznymi uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze, takich jak: osiedla, jednostki pomocnicze gminy (sołectwa) oraz norma przedstawicielstwa (liczba mieszkańców dzielona przez liczbę mandatów – przyp. red.).
Rzecznik prasowy magistratu wyjaśnia, że projekt podziału Gminy Olkusz na okręgi wyborcze był konsultowany z Radą Miejską, jak również został przedstawiony Komisarzowi Wyborczemu w Krakowie i pozytywnie przez niego zaopiniowany. Olkuscy radni podjęli Uchwałę w sprawie podziału Gminy Olkusz na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu 25 września 2012 roku. W ciągu kolejnych trzech miesięcy rady były zobowiązane do dokonania podziału gminy na stałe obwody głosowania i ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
Gmina Olkusz, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, została podzielona na 31 stałych obwodów głosowania. Liczba mieszkańców osiedla Młodych wynosiła 9126, a norma przedstawicielska przy podziale na okręgi wyborcze na terenie Gminy Olkusz 2371. Druga z tych wartości to wynik podzielenia liczby mieszkańców (49 786) przez liczbę mandatów (21).
– Dzieląc liczbę mieszkańców osiedla Młodych przez normę przedstawicielstwa otrzymano na tym terenie cztery mandaty. Przy podziale osiedla Młodych na okręgi kierowano się tym, aby do danego okręgu wchodziła cała ulica – jeżeli to było możliwe. Podzielone zostały tylko dwie ulice graniczne: Jana Kochanowskiego, która się ciągnie ze wschodu na zachód oraz Sosnowa z północy na południe. Dobór ulic do danego okręgu nie był przypadkowy, oprócz liczby mieszkańców na danej ulicy kierowano się również siedzibą obwodowej komisji wyborczej – tłumaczy rzecznik prasowy Michał Latos.
Na osiedlu Młodych Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wyznaczył trzy lokale w gminnych jednostkach organizacyjnych. Mieszczą się one w Zespole Szkolno – Przedszkolno – Integracyjnym Nr 1 przy ul. Jana Kochanowskiego 2, Przedszkolu Nr 10 przy ul. Stefana Żeromskiego 6 oraz Szkole Podstawowej Nr 10 przy ul. Stefana Żeromskiego 1. Lokale te są dostosowane do przeprowadzenia wyborów. Czwarty lokal, udostępniony przez Olkuską Spółdzielnie Mieszkaniową, znajduje się przy ul. Jana Tuwima 2. – Dwa punkty znajdują się na tej samej ulicy, czyli połowa mieszkańców osiedla Młodych jest przypisana do okręgów wyborczych z siedzibą przy ul. Stefana Żeromskiego. Natomiast pozostałe dwa punkty są usytuowane w południowo-wschodniej części osiedla. Nie można podzielić osiedla Młodych na cztery równe części, przypisując poszczególne bloki z różnych ulic w taki sposób, aby mieszkańcy mieli równą odległość do siedziby obwodowej komisji wyborczej. Brak jest również zaplecza lokalowego tak usytuowanego, aby można inaczej podzielić to osiedle – dodaje Michał Latos.
[quote name=”SRENIA”][quote name=”c”]a najśmieszniejsza jest ustawa o wycofaniu ze sklepików szkolnych coca-coli , batoników itp.. Przecież zakazany owoc smakuje najlepiej…młodzież kupi cole i batony przed lekcjami w innym sklepie i przyniesie do szkoły w plecaku…kto ich sprawdzi? Nikt 😆
Wiele z tych sklepików zbankrutuje. Trzeba edukować a nie zakazywać…zakazy, nakazy i podwyżki podatków to przyjazne państwo ?[/quote]
A co może jeszcze chcesz dopalacze do szkolnych sklepików wprowadzić.[/quote]
Nie ! Jestem za zdrowym odżywianiem ale nie za zakazami ! Zakazywanie kupowania coca-coli uczniom w sklepiku którzy mają już 18 lat i mogą na mieście legalnie kupić alkohol i papierosy jest śmieszne a nawet żałosne ! jeśli będą chcieli pić colę w szkole to kupią na zewnątrz szkoły i wniosą w tornistrze ! te zakazy tylko niszczą drobnych przedsiębiorców! Trzeba robić kampanie o zdrowym odżywianiu i EDUKOWAĆ a nie zakazywać !
[quote name=”c”]a najśmieszniejsza jest ustawa o wycofaniu ze sklepików szkolnych coca-coli , batoników itp.. Przecież zakazany owoc smakuje najlepiej…młodzież kupi cole i batony przed lekcjami w innym sklepie i przyniesie do szkoły w plecaku…kto ich sprawdzi? Nikt 😆
Wiele z tych sklepików zbankrutuje. Trzeba edukować a nie zakazywać…zakazy, nakazy i podwyżki podatków to przyjazne państwo ?[/quote]
A co może jeszcze chcesz dopalacze do szkolnych sklepików wprowadzić.
a najśmieszniejsza jest ustawa o wycofaniu ze sklepików szkolnych coca-coli , batoników itp.. Przecież zakazany owoc smakuje najlepiej…młodzież kupi cole i batony przed lekcjami w innym sklepie i przyniesie do szkoły w plecaku…kto ich sprawdzi? Nikt 😆
Wiele z tych sklepików zbankrutuje. Trzeba edukować a nie zakazywać…zakazy, nakazy i podwyżki podatków to przyjazne państwo ?
[quote name=”Dalia”]Wszystko jedno gdzie lokal – głosuję na Dudę. Chce zmian nie stagnacji i ciepełka pod żyrandolem. Pod żyrandolem to kurczaki siedzą jak ich kwoka nie może ogrzać.
Przynajmniej coś się będzie działo jak się zmieni prezydenta. Ruszą się te tyłki siedzące 8 lat i klepiąc esie wzajemnie po plecach.[/quote]
Ja też głosuję na Dudę bo mam dość gnębienia ludzi i ciągłych podwyżek : VAT-u , mandatów drogowych, opłat za autostrady ,akcyzy na papierosy i alkohol, podniesienia wieku emerytalnego,wprowadzenia kas fiskalnych dla wszystkich, zmuszania 6 latków by szły do szkoły, zmuszania ludzi do podłączania sie do kanalizacji miejskiej i płacenia 100% więcej za ścieki …dotychczas mieli szambo, beczkowóz i było dobrze tyle lat…panstwo ludzi okrada i zmusza….dość!!!
Wszystko jedno gdzie lokal – głosuję na Dudę. Chce zmian nie stagnacji i ciepełka pod żyrandolem. Pod żyrandolem to kurczaki siedzą jak ich kwoka nie może ogrzać.
Przynajmniej coś się będzie działo jak się zmieni prezydenta. Ruszą się te tyłki siedzące 8 lat i klepiąc esie wzajemnie po plecach.
Podziału prawdopodobnie dokonali sobie wtedy silne Po i LSD pod własnych radnych, którzy myśleli że w radzie będą wiecznie. A tu przyszły JOWY i starych na aut. Szkoda tylko, że został jeden z LSD ale jego pomorzany też już mają dość.