Olkusz

Niedawno zgłosił się do nas jeden z naszych Czytelników z prośbą o interwencję w sprawie libacji alkoholowych, jakie odbywają się po zmroku w lesie przylegającym do ulicy Armii Krajowej w Olkuszu: miejsce to od lat słynne jest z imprez, jakie urządzają sobie tam okoliczni kloszardzi. Upodobali oni sobie głównie ścieżkę nad pobliskim kanałem, skąd mają niedaleko do pobliskich sklepów monopolowych oraz położonej nieco dalej „ławeczki”, będącej ich autorską konstrukcją. Co na to policja i Nadleśnictwo?

Oba miejsca są bardzo zaśmiecone: można tam znaleźć hurtowe ilości puszek i pustych butelek, śmieci czy niedopałków po papierosach. Mieszkańcy okolicznych bloków skarżą się, że notorycznie odbywają się tam pijackie scysje, podczas których słychać głośne krzyki i przekleństwa. Z relacji świadków wynika, że policyjne interwencje ograniczają się jedynie do przejazdu radiowozu z włączoną „syreną”, która ma odstraszyć pijaczków. Po odjeździe funkcjonariuszy częstokroć wracają oni jednak w to miejsce i kontynuują swoją „biesiadę”: „Takie imprezy są szczególnie uciążliwe w lecie, kiedy przy otwartych oknach z lasu niesie przeraźliwy hałas.” – żali się osoba interweniująca w naszej redakcji.

W związku z zaistniałą sytuacją zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do olkuskiej policji: zapytaliśmy o to, ile zgłoszeń dotyczących zakłócania porządku w tym miejscu otrzymali na przestrzeni bieżącego i ubiegłego roku oraz o to, ile podjęto w tej sprawie interwencji i ile z nich zakończyło się wyciągnięciem konsekwencji wobec osób spożywających alkohol. Z otrzymanej przez nas odpowiedzi wynika, że Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu odnotowała w 2023 roku zaledwie 3 zgłoszenia w sprawie zakłócania porządku publicznego i spożywania alkoholu na terenie obszaru leśnego przylegającego do ulicy Armii Krajowej.

„Policjanci, którzy udali się na miejsce nie potwierdzili żadnego ze zgłoszeń: prawdopodobnie, osoby te oddaliły się z miejsca przed przyjazdem patrolu policji na miejsce.” – poinformowała nas starszy sierżant Monika Kocjan, dodając przy tym, że w okresie od 1 stycznia do 16 lutego bieżącego roku mundurowi nie otrzymali żadnego takiego zgłoszenia. Nie oznacza to jednak, że w omawianej okolicy zapanował spokój: „Nadmieniam, że policja otrzymała 17 zgłoszeń w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 16 lutego 2024 roku dotyczących spożywania alkoholu i zakłócania porządku publicznego, które miały miejsce w rejonie sklepu «Żabka» oraz sklepu monopolowego, znajdujących się przy ulicy Armii Krajowej w Olkuszu.” – dodała starszy sierżant Kocjan.

O stosowny komentarz poprosiliśmy również przedstawicieli olkuskiego Nadleśnictwa, pytając m.in. o to, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie opisanych miejsc, czy podejmowane były w tej sprawie jakieś interwencje oraz czy służby leśne mogą zdemontować zbudowaną tam „altanę” lub nałożyć mandat na osoby zaśmiecające las. W odpowiedzi na nasze pismo można przeczytać, że wskazany grunt w przeważającej części jest lasem w zarządzie Lasów Państwowych: „Teren ten rzeczywiście jest problematyczny, gdyż jest intensywnie zaśmiecany. W lutym, podczas pozimowego sprzątania, zostało na tym terenie zebrane 58 worków śmieci, które czekają przy parkingu na wywiezienie. Na uprzątnięcie czekają też większe elementy zalegające w lesie. Niestety, ciągle pojawiają się nowe śmieci. Straż Leśna mogłaby ukarać za zaśmiecanie jedynie  w przypadku przyłapania na tym sprawcy.” – informuje Maria Gronicz z Nadleśnictwa Olkusz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze