Internet jest dobrodziejstwem naszych czasów. To okno na świat niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń, tak dla starszych, jak i młodszych użytkowników. Od kilku lat, na początku lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.
W Olkuszu problematyką zagrożeń, jakie mogą wynikać z korzystania z „sieci”, zwłaszcza dla najmłodszych, zajmuje się m.in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Opiekunowie zaniepokojeni tym, że dziecko zbyt długo przesiaduje przed komputerem, mogą tu liczyć na pomoc. – Zgłaszają się do nas rodzice z takimi problemami. Udzielamy porad, sprawdzamy, jak głęboki jest problem. Jeśli sprawa wygląda poważnie, kierujemy do instytucji specjalizujących się w tym zakresie – podkreśla dyrektorka olkuskiej Poradni, Krystyna Ziarnik.
Zajęcia dotyczące bezpiecznego Internetu prowadzi także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że Internet ma wpływ na psychikę ludzi, zwłaszcza dzieci. Jaki ten wpływ będzie, uzależnione jest od sposobu korzystania z Internetu. Kontrola nad dostępem dzieci do Internetu, jaką deklarują rodzice, jest pozorna, gdyż częściej niż w domu i w szkole, dzieci „surfują” w kafejkach internetowych.
Dla dzieci i młodzieży najpoważniejsze zagrożenia w sieci to pornografia i przemoc. W Internecie szukają swoich ofiar pedofile, gdyż właśnie w sieci czują się anonimowi i bezkarni. Przeglądają blogi i wyszukują dzieci borykające się z problemami.
W równym stopniu dzieci i dorośli narażeni są na uzależnienie się od Internetu, który wówczas zaczyna dominować nad ich życiem. W części państw wysoko uprzemysłowionych problem ten stał się poważniejszy od alkoholizmu i narkomanii.
Osoby uzależnione od Internetu czują się źle, gdy próbują ograniczyć swój czas spędzany „w sieci”. Pozostają po godzinach w pracy lub w szkole, by „surfować w sieci”. Po oderwaniu od komputerowego monitora czują się jak alkoholik bez kieliszka.
Uzależnienie przejawia się coraz częstszym, wielogodzinnym „ślęczeniem” przed komputerem, również kosztem rodziny i obowiązków zawodowych. Internet przyciąga  ludzi możliwością nawiązywania kontaktów i zachowania przy tym anonimowości, która pozornie gwarantuje szczerość. To uzależnienie leczy się jak każde inne. Terapia jest długa i żmudna.
Poważnym zagrożeniem są także oszustwa internetowe. Każdego roku olkuscy policjanci przyjmują kilkadziesiąt zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas transakcji dokonywanych przez Internet. Na aukcjach „w sieci” oferowane towary mają bardzo atrakcyjne ceny. Łowienie okazji może zakończyć się fatalnie.
– Oszustwa dotyczą głównie zakupu telefonów komórkowych i części komputerowych, choć nie tylko. Po uiszczeniu zapłaty towar nie dociera do kupującego lub np. zamiast telefonu w paczce nabywca znajduje jakiś inny bezwartościowy przedmiot – wymienia młodszy aspirant Łukasz Czyż, rzecznik prasowy olkuskiej policji.

Złote zasady

Oto kilka prostych rad, które skutecznie zapobiegają negatywnym skutkom korzystania z Internetu przez dziecko.

  • Ustaw komputer we wspólnym miejscu.
  • Interesuj się tym, co robi dziecko „w sieci”.
  • Naucz pociechę, że osoba poznana w Internecie nie musi być tym, za kogo się podaje.
  • Nie krytykuj i nie obwiniaj, jeśli coś się stanie.
  • Nie bój się przyznać do niewiedzy.
  • Naucz dziecko, by nie podawało w Internecie swoich danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie.
  • Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi przez „sieć” bez twojej wiedzy i zgody.
  • Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj!
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze