Stopa bezrobocia w grudniu 2016 r. w powiecie olkuskim wyniosła 9%. To niewiele więcej niż w skali całego kraju (8,3%). Współczynnik ten jest jednak dużo wyższy od średniej dla województwa, która w Małopolsce wyniosła 6,7%. Przedstawiamy analizę rynku pracy w naszym powiecie.
W naszym regionie najlepiej wypadł Kraków, gdzie współczynnik osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy wynosił zaledwie 3,6%. Najgorzej było w powiecie dąbrowskim. Tutaj bezrobocie wyniosło 13,9%. W zestawieniu, które liczy 22 samorządy, nasz powiat znalazł się na 15 miejscu.
Dane statystyczne
Populacja powiatu olkuskiego liczy ponad 113 tys. ludzi. Jak wynika z danych zawartych w portalu „Polska w liczbach”, statystycznie na 1000 mieszkańców pracuje tutaj 209 osób. Jest to nieznacznie mniej od wartości dla województwa małopolskiego oraz mniej od wartości dla Polski. Spośród ogółu wszystkich pracujących 46,7% stanowią kobiety.
Wśród aktywnych zawodowo mieszkańców powiatu olkuskiego 22 616 osób wyjeżdża do pracy do innych gmin, a 15 100 pracujących przyjeżdża do pracy spoza gminy. Saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy jest zatem ujemne i wynosi – 7 516.
Bezrobocie w liczbach
Bezrobocie pod koniec ubiegłego roku wynosiło w naszym powiecie 9%. To o ponad 3% mniej niż w analogicznym okresie w 2015 roku. Na dzień 31 grudnia 2016 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu zarejestrowanych było 4127 bezrobotnych (przeszło 1600 osób mniej niż przed rokiem). Ponad 54% z nich stanowiły kobiety. Prawo do zasiłków przysługiwało 446 osobom. Bezrobotnych w wieku do 30 roku życia było aż 1183, co stanowi przeszło 28% ogółu.
Z danych udostępnionych na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że najwięcej ludzi pozostających bez pracy (1940 osoby) odnotowano w Olkuszu. Wśród nich znalazły się 1062 kobiety. Na drugim miejscu uplasował się Wolbrom. W olkuskim „pośredniaku” zarejestrowanych było 750 mieszańców tego miasta, w tym 363 kobiety. W Gminie Klucze status bezrobotnego posiadało 650 osób (299 mężczyzn i 351 kobiet).
Liczba osób pozostających bez pracy w Gminie Bolesław wyniosła 270 osób (w tym 174 kobiet). W badanym okresie olkuski PUP w swojej bazie posiadał zarejestrowanych 338 mieszkańców Bukowna, z czego 205 osób stanowiły panie. W Gminie Trzyciąż odnotowano 179 bezrobotnych (93 mężczyzn i 86 kobiety).
Trendy demograficzne
Na sytuację na rynku pracy w dużym stopniu wpływa demografia. Jak wynika z opracowań publikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, jednym z głównym zagrożeń jest problem starzenia się społeczeństwa i zmniejszania się jego populacji.
W latach 1995-2010 liczba mieszkańców powiatu zmniejszyła się o ponad 8%. W następnych latach, zgodnie z zapowiedziami GUS, taka tendencja ma się utrzymywać. Do 2035 r. prognozowany jest ubytek liczby mieszkańców o 13,1% w stosunku do 2010 r. Tym samym liczba ludności powiatu w latach 2010-2035 może zmniejszyć się o niemal 15 tys. osób.
Ze statystyk wynika, że w skali całego kraju już w 2010 r. liczba dzieci do 14 roku życia zrównała się z liczbą osób w wieku poprodukcyjnym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 2035 roku na jedno dziecko będą przypadały już dwie takie osoby.
Jeśli więc obecnie na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym przypadają niemal 4 osoby w wieku produkcyjnym, to za niecałe 25 lat liczba ta może spaść do niespełna 2. Oznacza to, że o ile teraz często brakuje pracy dla ludzi młodych, o tyle w przyszłości może się okazać, że będzie brakować młodych ludzi do pracy.
Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl
Zamiast informować o 4127 bezrobotnych należałoby wspomnieć że czeka na nich „aż” niespełna 40 ofert pracy. Nawet jeśli założymy że 3000 z nich pracuje na czarno (więc okrada nas wszystkich bo nie płaci a korzysta z przywilejów bycia obywatelem RP i mieszkańcem powiatu) to nadal pozostaje nad ponad 1100 bezrobotnych na jakieś 20 ofert (bo należy odliczyć oferty dla niepełnosprawnych i oferty wymagające konkretnych kwalifikacji/wykształcenia). Daje nam to 55 osób na każdą ofertę.
Wniosek jest prosty: nawet gdyby ktoś chciał to i tak pracy nie znajdzie.
[quote name=”pisus”]W ostatnim roku to kilku radnych powiatowych i gminnych załapało się na nowe stanowiska. Z tego wynika, że najbardziej są aktywni młodzi Miśliewicze bez kierunkowego wykształcenia. Gołodupcy ekonomiczni.[/quote]
Raczej gołodupcy intelektualni bo ekonomiczni to już zapewne nie…
Nasi Misiewicze myślą, że o nich zapomnimy do wyborów. Mylą się, przypomnimy wyborcom, gdzie byli przed wyborami co robili i co obiecywali, a gdzie są teraz.
[quote name=”pisus”]W ostatnim roku to kilku radnych powiatowych i gminnych załapało się na nowe stanowiska. Z tego wynika, że najbardziej są aktywni młodzi Miśliewicze bez kierunkowego wykształcenia. Gołodupcy ekonomiczni.[/quote]
Politycznie zbłaźnieni.
Oferty pracy będące w dyspozycji PUP
Data ostatniej synchronizacji z systemem źródłowym : 17.02.2017r., godz: 1450
Brak ofert pracy.
Bez komentarza
Ciekawe czy statystyki obejmują osoby które wyjechały za granicę i tam pracują ?
Krusowicze i Armirowicze „doświadczeni inaczej”. BMW-bierny-mierny-wierny. Tacy z was „społeczni dobrodzieje”, że całe miasto z was się śmieje. polityczna zsyłka i wazelina. zero stolicy.
powinni dostawać zasiłek .a t e urzędniczki skoro nie umieją obsługiwać obywatela to co one tam robią.dlaczego nie ma rejestru skarg dostępnego ponumerowanego tam powinn być opisane zachowania pracowników urzędu.
[quote name=”pisus”]W ostatnim roku to kilku radnych powiatowych i gminnych załapało się na nowe stanowiska. Z tego wynika, że najbardziej są aktywni młodzi Miśliewicze bez kierunkowego wykształcenia. Gołodupcy ekonomiczni.[/quote]
Społeczeństwo przed wyborami samorządowymi powinno poznać ich nazwiska i jakie dostali stanowiska. Takich niby społeczników trzeba się wystrzegać a urna wyborcza jest najlepszym rozwiązaniem by im już podziękować.
W ostatnim roku to kilku radnych powiatowych i gminnych załapało się na nowe stanowiska. Z tego wynika, że najbardziej są aktywni młodzi Miśliewicze bez kierunkowego wykształcenia. Gołodupcy ekonomiczni.
Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu to jakaś porażka. Panie naburmuszone. Osoby długotrwale bezrobotne nie mogą iść choćby nawet na staż drugi raz pomimo że nie ma chętnych. Statystyki też przekłamane bo gdy ktoś za długo jest bezrobotny każą mu sie wyrejestrowywać i rejestrować od nowa. Nie sprawdzają firm które oferują i PRAWDZIWYCH warunków pracy bo to co jest w ofercie to co innego.
Staże też wogule nie są sprawdzane bo okazuje sie pózniej ze osoby pracuja powyzej ilości godzin jakie powinny. Już nie wpominając ze robia to za 850 zł jeśli staż jest z Urzędu.
[quote name=”Młody”]Nic tylko chwalić władze powiatowe – jeszcze kilka lat i Kraków i Śląsk do pracy do Olkusza przyjeżdżać będą …[/quote]
[quote name=”Młody”]Nic tylko chwalić władze powiatowe – jeszcze kilka lat i Kraków i Śląsk do pracy do Olkusza przyjeżdżać będą …[/quote]
Z Krakowa do ŁOlkusa to tylko koszerniaków przywożą na stanowiska kierownicze,dyrektorskie i prezesowskie,a goje mają na nich tyrać! za pół darmo.
Olkusz same emeryci będę młodzież będę wyjdź to Krakowa lub na Śląsk
Nic tylko chwalić władze powiatowe – jeszcze kilka lat i Kraków i Śląsk do pracy do Olkusza przyjeżdżać będą …