Wielokrotnie przekroczone normy stężeń pyłów PM 10 PM2,5 oraz benzo(a)pirenu wykazały ostatnie pomiary Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska w Krakowie. W związku z tym Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ponownie wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
W olkuskiej stacji pomiarowej najwyższe stężenie pyłu PM10 odnotowano w nocy. Wynosiło ono 331 µg/m3. O godz. 9.00 odnotowano wartość 288 µg/m3. Dopuszczalna norma 24-godzinna to 50 µg/m3.
Pyły bardzo groźne dla zdrowia
Pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc – pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostając się do krwi.
Benzo(a)piren może bezpośrednio przedostać się do płuc razem z pyłami. Jest silnym czynnikiem rakotwórczym, uszkadza także nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny. Upośledza również płodność.
Na co należy uważać?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
– unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
– ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
– osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Jak walczyć ze smogiem?
Mieszkańcy obszaru, na którym występuje wysoki poziom stężenia pyłów powinni stosować gazowe lub elektryczne źródła ciepła, lub przynajmniej lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%). Nie powinno się palić w kominkach, ograniczyć palenie ognisk i używania dmuchaw do liści. Zalecane jest również korzystanie z miejskiej komunikacji albo wspólnych dojazdów
zamiast indywidualnych podróży samochodem.
Instytucje użyteczności publicznej również muszą zastosować się do pewnych zaleceń. Szkoły, przedszkola, żłobki oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń. Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.
Samorządy powinny z kolei intensywnie kontrolować nieruchomości pod kątem przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi. Istotne są również zanieczyszczenia dotyczące dróg, dlatego też w tym przypadku Policja oraz zarządcy dróg powinni nasilić kontrole pojazdów opuszczających place budowy. Gdy temperatura przekroczy 5°C Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić wzmożone kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym. Przy temperaturze powyżej 0°C oraz braku opadów w ciągu ostatniego tygodnia, zarządcy dróg powinni realizować czyszczenie ulic na mokro, natomiast podmioty gospodarcze zraszać pryzmy materiałów sypkich mogących powodować pylenie. Firmy powinny zawiesić uciążliwe prace budowlane w części, w której wiążą się one z dużą emisją niezorganizowaną do powietrza.
Aktualne prognozy oraz informacje o ryzyku wystąpienia przekroczeń znajdziecie na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy
Wykresy – źródło: http://powietrze.gios.gov.pl
[quote name=”populizm”]dziś radni na komisji NIEdoROZWOJU będą głosować nad zabudowaniem terenów przewietrzających miasto Olkusz. W imię populizmu i spełniania obietnic wyborczych jaśnie nam panujący dziadek zabetonuje teren dzięki któremu nawet niewielki wiatr pozwala wywiać pyły z Olkusza. Powtarzane jeszcze sprzed 30 lat slogany, że zagraża nam Śląsk to bajka dla dzieci. Problemem będą domy, które powstana jak grzyby po deszczu na tej górce, a w których będzie można palić wszystkim. Zabraknie również ściezki „przy krzyżu’ łączącej osiedle z centrum miasta. Właścicielom działek w najwyższej częsci wzgórza trzeby było zapłacić już 10 lat, a nie mamic ich obietnicami. Tereny najwazniejsze krajobrazowo i przewietrzeniowo należy zachowac dla nastepnych pokoleń. Ale nie interesuje to juz ludzi którzy pobieraja emerytury i z własnej próznosci pchaja sie do władzy.[/quote]
NIEDOOZDOBY. To się nie wierzy, to się myje.
[quote name=”hgw”]Proponuję na wszystkich górach w koło Olkusza postawić wiatraki które przewietrza Olkusz a na dodatek będzie czysta energia. Zapewne przewietrzenia wymagają też Starostwo i UMiG ale to może tylko kartka wyborcza.[/quote]
– starostwo, energia, wiatraki … zabawa w skojarzenia ? 😆
Proponuję na wszystkich górach w koło Olkusza postawić wiatraki które przewietrza Olkusz a na dodatek będzie czysta energia. Zapewne przewietrzenia wymagają też Starostwo i UMiG ale to może tylko kartka wyborcza.
20% smogu produkują auta z silnikiem Diesla…emitują dwutlenek węgla, tlenki azotu…
kopciuchy smrodzą … nie wstyd wam jeździć Dieslem?
Ciekawostka :
Dlaczego Diesel z wyciętym filtrem sadzy DPF bez problemu zalicza przegląd techniczny w SKP?
Bo państwo istnieje tylko teoretycznie …w Niemczech taki numer by nie przeszedł 😆 😀
[quote name=”…”]Jeśli ktoś wiezie samochodem jedną doopę (czytaj swoją- kierowcy bez pasażerów) powinien płacić mandat smogowy, jeśli nie uzasadni takiej konieczności wyższymi względami, np spiesząc się do pracy nie wziął pasażera. Znam takich co do kiosku po papierosy jeżdżą wielkimi brykami, bo panisko nie przejdzie 100m. pieszo.[/quote]
W tej Łolkuskiej metropolii na prawdę jest taki ruch , że smog jest przez samochody. Przejdź się późnym popołudniem i zobacz co wylatuję z kominów i gdzie. Cały syf do dym z kominów. Dlaczego smogu nie ma latem ?? Co samochody na wakacje jadą?
Jeśli ktoś wiezie samochodem jedną doopę (czytaj swoją- kierowcy bez pasażerów) powinien płacić mandat smogowy, jeśli nie uzasadni takiej konieczności wyższymi względami, np spiesząc się do pracy nie wziął pasażera. Znam takich co do kiosku po papierosy jeżdżą wielkimi brykami, bo panisko nie przejdzie 100m. pieszo.
Wybrzusza się kładka nad torami,p Starosto,p Burmistrzu.
Ojcze Dyrektorze oddaj te potężne środki pieniężne które przekazała Ci „Dobra zmiana”.Ta kasa była na walkę ze SMOKIEM W MAŁOPOLSCE . To było na wymianę pieców i docieplenia budynków, a nie na Fundację pana Dyrektora.
tak ! I z drugiej strony na Sikorce też wszystko wyburzyć ! I przewietrzyć ! 😳
Skoro obecne przekroczenia norm zanieczyszczeń są tak groźne dla mieszkańców Olkusza i Powiatu Olkuskiego to myślę że burmistrz i starosta powinni osobiście zaapelować do mieszkańców z fachowymi ostrzeżeniami i apelami a także z deklaracjami działań zmierzającymi do poprawy tej tak niebezpiecznej dla zdrowia sytuacji …
tez jestem przeciw – ładnie zalesic zrobic park i trasy dla dzieciaków na saneczkach i nartach,
dziś radni na komisji NIEdoROZWOJU będą głosować nad zabudowaniem terenów przewietrzających miasto Olkusz. W imię populizmu i spełniania obietnic wyborczych jaśnie nam panujący dziadek zabetonuje teren dzięki któremu nawet niewielki wiatr pozwala wywiać pyły z Olkusza. Powtarzane jeszcze sprzed 30 lat slogany, że zagraża nam Śląsk to bajka dla dzieci. Problemem będą domy, które powstana jak grzyby po deszczu na tej górce, a w których będzie można palić wszystkim. Zabraknie również ściezki „przy krzyżu’ łączącej osiedle z centrum miasta. Właścicielom działek w najwyższej częsci wzgórza trzeby było zapłacić już 10 lat, a nie mamic ich obietnicami. Tereny najwazniejsze krajobrazowo i przewietrzeniowo należy zachowac dla nastepnych pokoleń. Ale nie interesuje to juz ludzi którzy pobieraja emerytury i z własnej próznosci pchaja sie do władzy.