Remonty dróg, przebudowy chodników, nowe miejsca parkingowe – szereg tego typu inwestycji zostanie zrealizowanych jeszcze w tym roku w gminie Olkusz. Miejscy radni zatwierdzili zmiany w tegorocznej uchwale budżetowej, w której zwiększono środki na inwestycje, oświatę, kulturę i sport. Pieniądze na przedsięwzięcia pochodzą z ubiegłorocznych rozliczeń oraz oszczędności przetargowych, jakie pojawiły się już w tym roku.
W zaktualizowanym budżecie zabezpieczono pieniądze na kilka drogowych inwestycji: przebudowę ul. Przemysłowej (łącznie 350 tys. złotych), ul. Łukasińskiego (160 tys. złotych), ul. Polnej wraz z miejscami parkingowymi (101 tys. złotych); budowę ulic: Ks. H. Januchty (98 tys. złotych), Granicznej w Sienicznie (35 tys. złotych), remont odcinka ul. Parcze (23 tys. złotych).
Na liście wprowadzonych przedsięwzięć znalazły się również nowe parkingi: przy Kościele pw. Dobrego Pasterza (60 tys. złotych) i na tzw. „klepisku” na osiedlu Młodych (350 tys. złotych, I etap), a także miejsca postojowe przy ul. Krasińskiego 4 i 8 (40 tys. złotych) i przebudowa parkingu przy ul. Konopnickiej (114 tys. 108 złotych). Jeszcze w tym roku przebudowie ulegną chodniki: przy ul. Bylicy wzdłuż bloku 3 i 4 (15 tys. złotych) oraz przy ul. Nałkowskiej (25 tys. złotych). Zostaną również opracowane dokumentacje techniczne dla modernizacji ul. Na Szlaku w Kosmolowie (62 tys. 300 złotych) oraz budynku OSP w Kosmolowie (8 tys. 880 złotych). 15 tys. złotych przeznaczono na zagospodarowanie terenu fontanny przy ul. Krakowskie Przedmieście, a 30 tys. złotych na przestawienie ogrodzenia w Bogucinie Małym za Domem Kultury.
Do tegorocznego budżetu wpisano też 300 tys. złotych na modernizację budynku Urzędu Miasta i Gminy, 63 tys. złotych na budowę przedszkola w Sienicznie, 50 tys. złotych na budowę sanitariatów w Przedszkolu nr 13 oraz 70 tys. złotych na modernizację sanitariatów w Przedszkolu nr 10, 160 tys. złotych na pierwszy etap budowy przyłączy kanalizacyjnych, ogrodzenia i parkingu do Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu, 50 tys. złotych na doprowadzenie wody do pracowni fizyczno-chemicznych w szkołach podstawowych, 50 tys. złotych dokończenie małego boiska piłkarskiego w Żuradzie.
Zaplanowane inwestycje to niejedyne zmiany w tegorocznych gminnych finansach. Zwiększeniu uległy też dotacje na sport i kulturę: o 100 tys. złotych dla Stowarzyszenia Piłki Ręcznej, 70 tys. złotych dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, 41 tys. złotych dla Miejskiego Ośrodka Kultury oraz 4 tys. 500 złotych dla Galerii Biura Wystaw Artystycznych.
Co powiedzieli radni?
Przed głosowaniem radni dyskutowali nad zaproponowanymi budżetowymi zmianami. Głosy były podzielone.
Michał Mrówka:
– W imieniu mieszkańców, szczególnie osiedla Młodych, chciałbym podziękować panu burmistrzowi za te propozycje, które znalazły się w uchwale budżetowej. Przede wszystkim mówię o parkingu na „klepisku”. Dziękuję burmistrzowi, że ujął się za wnioskiem, który dotyczy dwóch zadań: chodnika przy ośrodku zdrowia i sanitariatów w Przedszkolu nr 10. Mam jednak obawy, czy nie za małą kwotę wyasygnowaliśmy na te sanitariaty, mam nadzieję, że się zmieścimy. Martwi mnie, że nie otrzymaliśmy dotacji z Ministerstwa Kultury na zamek Rabsztyn, może trzeba na przyszłość lepiej uzasadniać wnioski. Sprawdziło się to, co mówiliśmy w grudniu – niedoszacowanie wydatków na oświatę, kulturę i sport.
Józef Filas:
– Przykro mi, że w założeniach do zmiany uchwały budżetowej pan burmistrz nie uwzględnił po raz kolejny osiedla Słowiki, a głównie fatalnego stanu dróg. 29 marca zwracałam się z wnioskiem do pana burmistrza o rozważenie znalezienia dodatkowych pieniędzy na remont ul. Rataja i dokończenie budowy środkowego odcinka (ok. 90 metrów) ul. Buchowieckiego. Niestety, pan burmistrz po raz kolejny nie przyznał tych środków. Ulice te są w fatalnym stanie, 30 lat nie były remontowane. Na osiedlu Słowiki mieszka kilka tysięcy mieszkańców, którzy płacą podatki i korzystają z ulic przypominających tor przeszkód.
Wojciech Panek:
– Pieniędzy mamy tyle, ile mamy, musimy nimi rozsądnie gospodarować. Ten rozsądek jest widoczny w niektórych posunięciach, o których mówił radny Mrówka. Warto podkreślić na plus informacje o tym, że pojawiają się w końcu pieniądze na remont budynku magistratu. Szczególnie elewacja zewnętrzna starszy i czas najwyższy, aby się tym zająć. Bardzo dobrze, że pojawiają się pieniądze na dotacji na sport, na SPR – to wiodący klub w naszym mieście. Brak jest moim zdaniem mocniejszego zaangażowania w pozyskiwanie środków zewnętrznych. W porównaniu z gminami ościennymi wypadamy średnio albo blado.
Henryk Gamrat:
– Wiadomo, że nie ma takiego budżetu, aby wszystkich zadowolił. W tych zmianach jest parę punktów bardzo korzystnych dla naszej gminy. Są miejsca, w których od wielu lat nie było nic robione, jak ul. Przemysłowa czy ul. Łukasińskiego. Te zmiany są bardzo potrzebne dla miasta.
W głosowaniu nad zmianami w tegorocznej uchwale budżetowej uczestniczyło 19 radnych (na sesji nieobecni byli Janusz Dudkiewicz i Tomasz Zaborowski). Uchwała została przyjęta 18 głosami „za”, przy jednym głosie „przeciw” Józefa Filasa.
– Chciałbym podziękować radnym za zaakceptowanie tych propozycji inwestycyjnych. W tym roku realizujemy bardzo dużo przedsięwzięć. Nadal będę racjonalnie gospodarował środkami finansowymi wspólnie z moimi współpracownikami. Nie da się zrobić wszystkiego naraz, potrzeby są duże – mówił podczas sesji burmistrz Roman Piaśnik.
Inwestycje na najbliższe lata
Radni zgodzili się też na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wpisano tam nowe przedsięwzięcia, na realizację których będzie można ubiegać się o środki zewnętrzne. Inwestycje te, czasem zaplanowane na kilka lat, zostały wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Nabory do konkursów ogłaszanych przez województwo małopolskie w ramach programów rewitalizacyjnych już się rozpoczęły. Gmina Olkusz, jako jeden z pierwszych samorządów, złożyła kompleksowy program obejmujący 29 różnorodnych przedsięwzięć.
Wpisane zadania w dużej mierze dotyczą terenu miasta. Część z nich zaplanowano na przyszły rok: modernizację budynku Hufca ZHP Olkusz (2018 r., 81 tys. złotych), budowę targowiska przy ul. Osieckiej (2018 r., 49 tys. 260 złotych), montaż windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olkuszu (2018 r., 48 tys. 600 złotych), modernizacja chodnika przy ul. Strzelców Olkuskich 1, 1a w Olkuszu (2018 r., 14 tys. 790 złotych), zagospodarowanie terenów wokół Szkoły Podstawowej Nr 1 – budowa siłowni zewnętrznej (2018 r., 37 tys. 500 złotych).
Realizacja niektórych przedsięwzięć potrwa kilka lat. Są to: rewitalizacja „Dolinki” na osiedlu Młodych (w latach 2018-2020, 1 mln 450 tys. 800 złotych) i parku na Czarnej Górze (2018 – 2020, 4 mln 500 tys. złotych), zagospodarowanie terenu w rejonie Starego Cmentarza wraz z terenem wokół stawu przy ul. Nullo (2018 – 2020, 342 tys. złotych), modernizacja obiektu i infrastruktury Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Olkuszu dla potrzeb przeprowadzenia zajęć rewalidacyjnych, opiekuńczych, sportowych i integracyjnych (2018 – 2020, 383 tys. 100 złotych), przebudowa placu łącznie z ciągiem komunikacyjnym przed budynkiem MOK w Olkuszu (2018- 2020, 483 tys. złotych), przebudowa holu górnego oraz klatki schodowej w budynku MOK w Olkuszu (2018 – 2019 98 tys. 790 złotych), modernizacja budynku Przedszkola Nr 8 w Olkuszu wraz z zagospodarowaniem terenu wokół przedszkola (2018 – 2020, 360 tys. 900 złotych), zagospodarowanie terenu wokół Przedszkola Nr 7 w Olkuszu (2019, 183 tys. 926 złotych), Srebrny szlak gwarków olkuskich (2019 r. 75 tys. złotych).
Inwestycje w ramach Gminnego programu rewitalizacji zaplanowano również w niektórych sołectwach. Są to: Wiejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku, czyli zagospodarowanie terenów zielonych w centrum wsi Troks (2018 – 2019, 155 tys. złotych), modernizacja instalacji c. o. i łazienki w świetlicy wiejskiej w Troksie (2018 r., 62 tys. 340 złotych), termomodernizacja świetlicy w Troksie (2018 – 2019, 111 tys. złotych), doposażenie świetlicy wiejskiej w Troksie (2018 r., 29 tys. 400 złotych), wymiana nawierzchni boisk do piłki koszykowej i piłki nożnej przy Szkole Podstawowej w Kosmolowie (2019 – 2020, 202 tys. 590 złotych), zagospodarowanie terenu placu szkolnego przy Szkole Podstawowej w Gorenicach od strony północnej (2019 – 2020, 155 tys. 649 złotych), modernizacja Obiektu Sportowego w Gorenicach (2019 – 2020, 192 tys. 600 złotych), modernizacja budynku OSP Kosmolów (2019 – 2020, 119 tys. 760 złotych), rozbudowa budynku remizy OSP w Gorenicach (2017 – 2020, 813 tys. złotych), modernizacja boiska wielofunkcyjnego w Gorenicach (2019 – 2020, 201 tys. 420 złotych).
[quote name=”Drogowy”]Panie radny Panek, proszę o odpowiedż TUTAJ, czy i kiedy uruchomione będą środki uchwalone w budżecie 2017r na dwa zadania dla ul Armii Krajowej. Pan jest mieszkańcem tej ulicy, a w pana wypowiedzi ani słowa w temacie.[/quote]
Panie Panek,proszę to przeczytac i udzielic odpowiedzi TUTAJ!
Poczekajmy na p Łukasza Kmitę.Zmądrzeliśmy.
Żeby tylko za pieniędzmi szła jakość.
Ostatni rozbudowa ul Granicznej w Sienicznie (kilkanaście metrów w 2016) przewidywał wymianę podbudowy (30cm) i 6 cm asfaltu. A jak
panowie zrobili?!
Przywieźli kruszywa na załatanie dziur, wyrównali (tylko dziury) i wylali na to asfalt. Bez wymiany gruntu i dania podbudowy.
Efekt będzie widać niebawem, całość się rozjedzie.
Ktoś nadzorował, ktoś podpisywał odbiór prac ktoś ….
Specyfikacja w bip-ie
https://bip.malopolska.pl/umigolkusz,a,1211000,przebudowa-drog-i-chodnikow-w-gminie-olkusz-etap-ii.html
w pliku:Zad._3_Graniczna_zestawienie.xlsx
a wykonanie zapraszam do obejrzenia w realu
[quote name=”mieszkaniec Olkusza”]Brawo panie burmistrzu w żadnym roku nie wykonywało się tyle inwestycji w gminie Olkusz co obecnie .[/quote]
Poieram bardzo dużo się w Olkuszu dzieje i dużo się zmieniło na lepsze nie tylko w inwestycjach ale także porządek w Olkuszu jest lepszy tak dalej trzymać panie burmistrzu .
Brawo panie burmistrzu w żadnym roku nie wykonywało się tyle inwestycji w gminie Olkusz co obecnie .
Ulica Orzeszkowej będzie remontowana w tym roku. W budżecie na 2017 rok przeznaczone jest na ten cel 250.000 złotych.
Panie radny z ul. Orzeszkowej, czy doczekamy się remontu ulicy.
najstarsza szkoła w Olkuszu to zdaje się ma pecha zajmować dewelopersko cenne grunty 🙂 A w tych sprawach to w Olkuszu nie ma sentymentów 8)
Panie radny Panek, proszę o odpowiedż TUTAJ, czy i kiedy uruchomione będą środki uchwalone w budżecie 2017r na dwa zadania dla ul Armii Krajowej. Pan jest mieszkańcem tej ulicy, a w pana wypowiedzi ani słowa w temacie.
Rodzic
Czytam o dużych inwestycjach przy placówkach oświatowych, a najstarsza szkoła w Olkuszu nie potrzebuje parkingu ( dzieci wysiadają na ulicy), boiska ( obecne ma już Ok. 50 lat) tylko siłowni zewnętrznej za ułamek tego co dostają inni??? To wielka niesprawiedliwość! W innych miastach dba się o takie zabytki!
Na sport to po znajomości są pieniądze rozdzielane, tak było i tak jest i tak jeszcze pewnie długo będzie.
Dlaczego w planie inwestycyjnym nie uwzględniono Żurady. Co nato Pan Radny i Rada Sołecka.
Szkoda że Pani nie była do końca Sesji. Proszę sobie odsłuchać wolne wnioski. Pozdrawiam serdecznie.
Brawo misiek mrówka , to sie nazywa rozdwojenie jazńi , 😀 😀 😀 😛
Dlaczego w najbliższych inwestycjach nie ma ul.Sienkiewicza.Proszę się przejechać tą ulicą i zobaczyć jak wygląda.Robili całe osiedle i zostawili tylko tą ulicę.O co chodzi????????