P1100428

W minioną sobotę w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy usypania olkuskiego Kopca Kościuszki oraz 200. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich bohaterów narodowych.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Tadeusza Kościuszki. To właśnie w tym roku przypada 200. rocznica śmierci honorowego obywatela Republiki Francuskiej, bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych i uczestnika polskich zmagań wojennych z końca XVIII wieku, których celem było uratowanie upadającej Rzeczypospolitej.

Kościuszko zmarł 15 października 1817 r. w szwajcarskiej Solurze. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są wystawy, uroczystości, marsze i inscenizacje historyczne mające upamiętnić postać naczelnika insurekcji z 1794 roku. Jednym z takich wydarzeń były obchody przygotowane przez olkuskie władze.

P1100589Olkuskie uroczystości odbyły się 7 października 2017 r. Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy świętej w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Po Mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Kopiec Kościuszki, gdzie miała miejsce główna część wydarzenia.

– Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest on symbolem wolności i wzorem patrioty. Kopiec, usypany na nowo równo sto lat temu, ma nam zaś przypominać o tym jak bardzo nasza mała ojczyzna związana jest z historią Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślał w swoim przemówieniu Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

P1100558

W trakcie obchodów miało miejsce ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, uroczyste składanie kwiatów oraz występy artystyczne. Każdy przybyły mógł także spróbować żołnierskiej grochówki. Wydarzeniu towarzyszyła część historyczno-naukowa. W centrum Kultury przy ul. Szpitalnej odbyły się prelekcje i prezentacje dotyczące historii olkuskiego Kopca.

– Został on usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Kościuszki i stanowił on miniaturę swojego krakowskiego odpowiednika. W czasie powstania styczniowego zniszczyli go Rosjanie. Ci, którzy zainicjowali jego usypanie, zostali zesłani na Sybir – mówił w trakcie swojego wykładu Ryszard Ryza, przewodniczący Gminnej Rady Seniorów.

P1100566

Po ponad pół wieku obiekt został jednak odbudowany. W 1917 r. z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci narodowego bohatera, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Szkoły Rzemieślniczej w Olkuszu, inż. Stanisława Baca, usypano nowy kopiec. Wydarzenia te przypomniała Aldona Nowicka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu.

Obecnie jest to jeden z kilku tego typu obiektów w Polsce upamiętniających postać Tadeusza Kościuszki. Ma on wysokość 7 metrów a na jego szczycie znajduje się liczący 6 metrów krzyż. W latach 1993-94 nastąpiła jego gruntowna modernizacja. Wtedy też umieszczono tam pamiątkową tablicę z opisem jego historii i wizerunkiem Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej.

P1100639

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Gminna Rada Seniorów w Olkuszu oraz Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu. Współorganizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, oddział w Olkuszu oraz Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A. Patronat medialny nad uroczystościami objęły Przegląd Olkuski oraz Kwartalnik Gminy Olkusz.

{joomplu:72407}{joomplu:72379}{joomplu:72335}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
uczestnik
uczestnik
6 lat temu

Te dziewczynki na uroczystości nie występowały, to że na chwilę zdjęły wierzchnie okrycie jako 17 latki aby zrobić sobie ciekawe zdjęcie tragedii nie czyni.

Zdziwiony
Zdziwiony
6 lat temu

Widziałem te dziewczynki. Zmarznięte, w samych koszulkach z krótkim rękawem. Jestem rodzicem i ja bym tak dziecku wystąpić nie pozwolił Gdzie byli rodzice???

Bez hejtu
Bez hejtu
6 lat temu

[quote name=”zaciekawiona”]A przepraszam, kuse łowickie spódniczki obecnych tam dziewcząt do czego nawiązują?[/quote

Też chętnie sie dowiem.

zaciekawiona
zaciekawiona
6 lat temu

A przepraszam, kuse łowickie spódniczki obecnych tam dziewcząt do czego nawiązują?