W gminie Klucze trwają oceny energetyczne związane z wymianą urządzeń grzewczych, dofinansowaną z unijnych funduszy. Władze gminy proszą mieszkańców o cierpliwość, gdyż wykonanie ocen może się przedłużyć.
Gminy: Klucze, Bukowno i Bolesław wspólnie starają się o dotację na wymianę pieców. Liderem dwóch projektów jest pierwszy z wymienionych samorządów, dwie pozostałe to partnerzy. Koszt złożonych wniosków to ok. 5 mln 700 tys. złotych złotych, z czego ok. 85 proc. stanowić będzie dotacja ze środków unijnych. W projekcie biorą udział mieszkańcy, których budynki spełniają standardy energochłonności (do 150 kWh/m2/rok w budynkach jednorodzinnych lub 135 kWh/m2/rok w wielorodzinnych), która będzie oceniana na podstawie oceny energetycznej budynku. W przypadku niespełnienia wymogów energochłonności przez budynek przygotowana ocena zawierać będzie wskazówki dotyczące zakresu jego termomodernizacji. Prace w tym zakresie mieszkańcy będą przeprowadzać w ramach środków własnych.
– Wszyscy mieszkańcy, u których ma odbyć się ocena, zostali poinformowani o tym telefonicznie. Niestety, z niezależnych od nas przyczyn wykonanie ocen może się przedłużyć. Proszę pamiętać, że oceny są wykonywane przez niezależną od Gminy Klucze firmę NDE Sp. z o.o Niezależni Doradcy Energetyczni, która wykonuje je na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Zgodnie z umową, przedstawiciele tej firmy samodzielnie umawiają się na wizyty w Państwa domach, określając harmonogram i częstotliwość ich wykonywania, dlatego prosimy o cierpliwość i przepraszamy za ewentualne niedogodności – apelują do mieszkańców władze gminy.
Zgodnie z projektem u zainteresowanych mieszkańców, po spełnieniu wymogów, w miejscu przestarzałych urządzeń grzewczych pojawią się nowoczesne źródła ciepła zasilane gazem i biomasą. Założono także wymianę starych urządzeń grzewczych na nowoczesne jednostki zasilane paliwami stałymi, a także częściowo na instalacje OZE (Odnawialne Źródła Energii). Wytyczne programowe zakładają dofinansowanie do każdego z pieców w wysokości 350 zł/kW mocy urządzenia, ale nie więcej niż 8 tys. złotych oraz wsparcie wymiany instalacji niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.
Kluczewski urząd przypomina, że wszelkie prace w zakresie zakupu nowego kotła czy prac instalacyjnych mogą być wykonane dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Gminą Klucze. Wcześniej jednak wniosek gminy musi zostać pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski. – Prace nie muszą być wykonane do końca tego roku, gdyż projekt jest rozłożony na trzy lata i będą Państwo mieli możliwość zaplanowania prac w tym okresie – informuje urząd.
Fot. źródło UG Klucze