Olkusz

W dobie dynamicznych zmian społecznych i technologicznych przed bibliotekami publicznymi stoi nie lada wyzwanie: obecnie musi być to być miejsce, w którym nie tylko przechowuje i wypożycza się książki, ale także miejsce spotkań, interesujących zajęć czy jeszcze innego urozmaicenia codzienności. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu podołała temu wyzwaniu, jako że aktualnie jest to centrum kultury, wiedzy oraz integracji społecznej, które nieustannie się zmienia, aby jak najbardziej przysłużyć się mieszkańcom.

Pandemia

Spowodowany pandemią czas zamknięcia w domu nie był łatwym okresem dla pracy bibliotek. Zespół odpowiadający za olkuską książnicę dołożył jednak starań, aby i wówczas nie było czasu na nudę. Jak opowiada nam dyrektor placówki Beata Dziąbek, nasza biblioteka pracowała w systemie „drzwi zamkniętych”: książki można było zamówić telefonicznie lub mailowo, po czym czytelnik przychodził na umówioną godzinę i odbierał zamówienie ze stołu, który znajdował się przed wejściem.

Poza kwestiami czytelniczymi, organizowane były wtedy również spotkania online w formie warsztatów, zajęć dla danych grup wiekowych czy spotkań z zaproszonymi gośćmi. Choć drzwi do biblioteki były wówczas zamknięte, oto tworzyły się okienka w Internecie.

Powrót pełną parą

Po pandemii olkuska książnica mogła ponownie normalnie funkcjonować. Nie tylko wróciły jednak dawne projekty, ale także pojawiły się nowe. Niektóre z rozwiązań technologicznych wypracowanych w czasie COVID-19 usprawniły ponadto pracę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu i są stosowane do dziś.

Obecnie działają trzy serwisy cyfrowe: Academica i Ibuk Libra, które zapewniają darmowy dostęp do ogromnej liczby książek, oraz Legimi, będąca bazą ponad 75-tysięcy ebooków. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie i to bez wychodzenia z domu.

Nasza placówka posiada łącznie 7 filii w całym powiecie olkuskim, natomiast główny budynek zlokalizowany przy ulicy Francesco Nullo 29b w Olkuszu, poza wypożyczalniami książek dla dzieci i dorosłych, posiada także czytelnie i mediatekę. Na dodatek znajduje się tam sporo miejsca dla uczniów i studentów, którzy chcą w spokoju się pouczyć. Istnieje również możliwość zarezerwowania sobie osobnego pokoju.

Nauka czytania przez nowe technologie

Maluchy mogą natomiast wziąć udział w warsztatach programowania i kodowania, jako że olkuska książnica wyposażona jest w interaktywne roboty edukacyjne, które, odpowiednio zaprogramowane, przemieszczają się po planszy, wydają zadane im dźwięki oraz zmieniają kolory. Zajęcia te budzą duże zainteresowanie, dlatego trzeba się na nie uprzednio zapisać poprzez profil Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu na Facebooku lub za pośrednictwem strony internetowej biblioteka.olkusz.pl

Na sali dostępna jest również tablica interaktywna, tak by najmłodsi uczyli się pisać i czytać w nowoczesnej i innowacyjnej formie, łącząc przyjemną zabawę z promocją czytelnictwa.

Ciekawą akcją są też „Bajkowe soboty dla rodziny”: dziecko razem ze swoim opiekunem może wziąć udział w inspirowanych tekstami warsztatach artrecyklingu oraz uprecyklingu. Na uczestników czekają ponadto różne zadania, w tym te związane z ekologią, jak na przykład sadzenie bio-łąki, opieka nad domami dzikich zapylaczy czy warsztaty prawidłowej segregacji opakowań.

Lokalnie w Olkuszu

W naszej placówce znaleźć można również pracownie do digitalizacji materiałów: skanowane są w niej chociażby materiały z lokalnych gazet oraz inne, które dotyczą Olkusza. Później, po odpowiedniej obróbce, są one udostępniane w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. W ten sposób powstaje Bibliografia Powiatu Olkuskiego.

Wydawane są także półroczniki „Ilcusiana”, w których, jak tłumaczy nam Anna Łydka, teksty o wszystkim, co dotyczy ziemi olkuskiej w jej dawnych i obecnych granicach, piszą nauczyciele, archeolodzy, historycy oraz pasjonaci. Poruszane są w nim przeróżne zagadnienia, takie jak sport, edukacja, archeologia czy historia. W ramach promowania historii ziemi olkuskiej prowadzony jest ponadto Klub Miłośników Historii Olkusza: zainteresowani spotykają się raz w miesiącu, a terminy podawane są z wyprzedzeniem na profilu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu na Facebooku oraz na stronie internetowej biblioteka.olkusz.pl

Dziedzictwo kulturowe i historyczne promują też konkursy, które organizowane są na przykładem razem z ZGH „Bolesław”. Ich uczestnicy mogą zaprezentować swój punkt widzenia na tradycje górnicze w powiecie olkuskim poprzez zdjęcia lub ilustracje plastyczne.

Coś dla starszych

W olkuskiej książnic działają na dodatek osobne dyskusyjne kluby książek dla młodzieży i dorosłych. „Zadaniem domowym” tych zajęć jest przeczytanie wybranej książki, a następnie, w czasie spotkania, można wymieniać się spostrzeżeniami czy wspólnie doszukiwać się ukrytych znaczeń. A wszystko to w towarzystwie herbaty, kawy i słodkości.

Dla zainteresowanych kosmosem, w ramach Olkuskiego Klubu Pasjonatów Astronomii, zajęcia prowadzi również profesor Michał Ostrowski. Z uwagi na fakt, że pracuje on w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, istnieje również możliwość zobaczenia na własne oczy jak działa teleskop, który jest wypożyczany na te zajęcia.

Plany na przyszłe tygodnie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu włącza się w międzynarodową akcję „czytanie na Polanie”, w ramach których zorganizowane zostaną specjalne sfery pracy plastycznej, inspirowanych książkami rozgrywek sportowych czy quizów wiedzy bajkowej. Ruszają ponadto zapisy na warsztaty kodowania dla dzieci oraz organizowane są różne konkursy. Więcej informacji na temat przyszłych planów naszej placówki można znaleźć w harmonogramie dostępnym na stronie internetowej biblioteka.olkusz.pl (biblioteka.olkusz.pl/index.php/pl/co-slychac-w-bibliotece/nadchodzace-wydarzenia).

Wiadomość dla przyszłych czytelników

„Będziemy robić wszystko, żeby nasza biblioteka była jeszcze lepsza, jeszcze piękniejsza. Będziemy się starali, żeby organizowane wydarzenia były interesujące i inspirujące, tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie.” – podsumowała naszą rozmowę dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu Beata Dziąbek. A biorąc pod uwagę z jaką pasją opowiadała o pracach w naszej książnicy, to nie można mieć wątpliwości, że słowa dotrzyma.

Karolina Potok
fot. Dominika Rzepka

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze