Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczne Wakacje 2017”
W okresie wakacyjnym policjanci z drogówki czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Kontrolowali autokary wyjeżdżające na turnusy wakacyjne lub wycieczki, sprawdzali stacje paliw i przydrożne parkingi wykorzystywane jako miejsca postoju w czasie podróży.
Z kolei policjanci prewencji sprawdzali miejsca gromadzenia się młodzieży i placówki handlowe pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim. Prowadzili również działania informacyjno-edukacyjne wśród dzieci i młodzieży. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego wypoczynku.
W okresie wakacyjnym policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Olkuszu sprawdzili ponad 4100 pojazdów, w tym 43 autokary. Ujawnili 46 nietrzeźwych kierujących. Mundurowi zatrzymali 141 dowodów rejestracyjnych, w tym 58 ze względu na stan techniczny pojazdów z czego 4 autokarów. Policjanci ujawnili 42 kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa i niewłaściwie przewozili dzieci w samochodach.
Z kolei policjanci prewencji spotykali się z dziećmi i młodzieżą i przekazywali informacje o zagrożeniach, na które mogą być narażeni młodzi ludzie w czasie wakacji. Rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, kontaktach z osoba obcą, zagrożeniach w Sieci a także o narkotykach i dopalaczach, uświadamiając młodzieży o konsekwencjach, które wynikają, gdy ktoś sięga po nielegalne środki. działania informacyjno-edukacyjne prowadzili na festynach, imprezach plenerowych, w Powiatowej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z dziećmi i młodzieżą spotkali się 33 razy Policjanci prewencji sprawdzali również miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży (32). Kontrolowali także kąpieliska i akweny wodne (323).
Rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego nastąpi znaczny wzrost ruchu pieszych – zwłaszcza dzieci i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach do nich prowadzących. Od 1 września do 8 września 2017 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci będą prowadzić działania o charakterze profilaktycznym jak i kontrolno-represyjnym. Celem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ważnym elementem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest edukacja dzieci i młodzieży. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu, mundurowi będą rozmawiać o bezpiecznych zachowaniach na drodze i zachęcać dzieci do korzystania z elementów odblaskowych, informując jednocześnie o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”. Prelekcje będą skierowane w szczególności do pierwszoklasistów, którzy rozpoczną swoją edukacje w szkołach. Z kolei nad bezpieczeństwem na drodze będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Mundurowi będą sprawdzać stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Policjanci skontrolują również transport przewożący dzieci i młodzież do szkół. Przewoźnicy muszą spodziewać się wzmożonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów.
Olkuska Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!
Przypominamy również o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa na drodze:
– Rodzicu pamiętaj! – nie każdy pierwszoklasista może poruszać się po drodze publicznej! Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po których dziecko do lat 7 może poruszać się samodzielnie. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
– Pamiętaj o elementach odblaskowych, które w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Od dnia 31 sierpnia 2014 roku w przepisach Prawo o ruchu drogowym każdy kto porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych. Szczególnie ważne jest to w porze jesienno-zimowej, kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona i kiedy wcześnie zapada zmrok. Rodzicu pamiętaj, że wyposażenie każdego ucznia (bez względu na wiek) w elementy odblaskowe znacznie podniesie bezpieczeństwo na drodze – odblaski ratują życie!
– Pamiętaj o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecko.
– Rodzicu dawaj dziecku dobry przykład – przechodząc przez ulicę korzystaj z miejsc do tego wyznaczonych, przechodź zawsze na zielonym świetle.
Złodziej torebki w rękach olkuskich policjantów
Dzięki szybkiej reakcji policjantów Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymano 29-letniego złodzieja damskiej torebki.
Do kradzieży doszło we wtorek tj. 5 września 2017 roku w jednym z olkuskich lokali. Mężczyzna wykorzystał nieuwagę pracownicy, wszedł do pomieszczenia socjalnego i ukradł torebkę, w której znajdował się portfel z dokumentami, kartą bankomatową i pieniędzmi.
Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci zabrali do radiowozu zgłaszającą i natychmiast udali się w teren w poszukiwaniu mężczyzny. Już po kilku minutach penetracji przyległych ulic i parkingów, kobieta rozpoznała złodzieja jej torebki. Okazał się nim być 29-letni mieszkaniec Bielsko-Białej. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze, które ukradł. Pozostałe rzeczy zdążył ukryć na klatce schodowej w jednym z budynków.
Policjanci zatrzymali mężczyznę i przewieźli do komendy. Odzyskali również skradzione przedmioty, które wróciły do właścicielki. Podejrzany usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do ich popełnienia.
Olkuszanin, ale jesteś naiwny, no wiesz… z tą ochroną obywatela.
No a ile było interwencji dotyczących rowerzystów na chodnikach,przystankach i w miejscach niedozwolonych dla jazdy rowerami??? Ilu rowerzystów zostało chociaż upomnianych?? Łatwo było przewidzieć , Olkuska Policja palcem w bucie nie kiwnie w sprawie rozwydrzonych rowerzystów w Olkuszu. Podobnie jak przez ostatnie lata. . A problem poruszany na łamach prasy i w internecie jak gdyby Policji nie dotyczy. Ale statystyka jest,bo tylko ona się liczy. No i co Olkuska Policjo ? doczekamy się porządku na chodnikach i przystankach komunikacji należnego nam Olkuszanom bezpieczeństwa czy już tak zostanie.Pytam się ? Dlaczego na temat rowerzystów na chodnikach w Olkuszu nikt do tej pory nie zabrał publicznie głosu ?? Czego Policja się obawia ? Ale starsze osoby karze się za to ,że przechodzi nie po pasach, kierowców za to ,że stoi w miejscu nie dozwolonym.Czyżby Policja w Olkuszu działała tylko wybiórczo,tam gdzie sama chce ?? A przecież Policja ma chronić każdego obywatela-nieprawdaż ?
Ilu z tych nietrzeźwy kierowców było „wczorajszych” i miało do 0,5 promila czyli ilość dopuszczalną w bardzo wielu krajach UE.