Poruszyć przyzwyczajonych do rozmaitych efektów multimedialnych młodych ludzi nie jest łatwo. Trudnego zadania dotarcia do wyobraźni młodzieży z przekazem o skutkach nieodpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym podjęli się realizatorzy międzynarodowego projektu edukacyjnego Road Show. Do Wolbromia zaprosił ich lokalny producent części samochodowych SumiRiko Poland.
Rozwaga, dojrzałość, umiar – to raczej cechy nabywane z upływem czasu. Młodość kojarzy się częściej z nadmierną pewnością siebie, fantazją, a nawet brawurą. Teoretycznie większość młodych osób posiada wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z dróg – tak w charakterze pieszego, jak i poruszającego się za pomocą różnych pojazdów. Niestety, ze stosowaniem zasad w praktyce bywa różnie.
– Produkując elementy branży samochodowej czujemy się zobligowani do działań na rzecz popularyzacji bezpiecznych zachowań na drodze. Od lat włączamy się do akcji edukacyjnych prowadzonych przez Policję i Straż Miejską w lokalnych szkołach i przedszkolach. Naszym śladem poszły również inne firmy, dlatego w tym roku spróbowaliśmy czegoś nowego. Potwierdzona skuteczność tej formy edukacji zachęciła nas do skorzystania z doświadczeń twórców projektu Road Show – mówi Anna Patela z SumiRiko Poland. – Ten międzynarodowy program edukacyjny na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest projektem multimedialnym, wykorzystującym emocjonalny przekaz skierowany do osób w wieku 15-24 lat. Na widownię sali kinowej w Wolbromiu zaprosiliśmy ok. 350 uczestników z okolicznych szkół.
Podstawą projektu jest zbudowanie odpowiedniego nastroju – wykorzystuje się do tego punktowe oświetlenie, specjalną muzykę oraz efekty dźwiękowe i audiowizualne. Przekazywane widzom w takiej atmosferze informacje, refleksje i relacje bezpośrednich świadków czy uczestników wypadków drogowych z regionu, w którym prowadzony jest Road Show są dla widzów bardziej przekonujące niż anonimowe informacje oglądane na co dzień w mediach. W Wolbromiu uczniom wyższych klas szkół podstawowych oraz uczniom Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej o swoich doświadczeniach związanych z tragicznymi wydarzeniami drogowymi opowiadali m. in. asp. szt. Marcin Adamek z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, mł. kpt. inż. Karol Żaba z Komendy Powiatowej PSP w Olkuszu oraz ratownik medyczny Karol Szwej z Pogotowia Ratunkowego przy Nowym Szpitalu w Olkuszu. Bardzo poruszające było też świadectwo młodego, świetnie zapowiadającego się sportowca, który z trudem przeżył wypadek samochodowy i bardzo długo wracał do obecnej, niestety mocno ograniczonej sprawności.Ich relacje dokumentowały niejednokrotnie dość drastyczne filmy, relacjonujące wydarzenia i skutki wypadków komunikacyjnych.
– Mamy nadzieję, że ten nowatorski program, realizowany w Polsce na wyłącznej licencji Związku Policji z Holandii przy współpracy m.in. Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Instytutu Transportu Samochodowego, przygotowany dla młodych wolbromian przez SumiRiko Poland w ścisłej współpracy z Centrum Inicjatyw na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Krakowa przyniesie oczekiwany rezultat. Uczulając młodzież na ważne problemy zachowania ostrożności w ruchu drogowym realizujemy jeden z istotniejszych elementów przyjętej przez nas misji społecznej biznesu – podkreśla Tsuruko Haga Sajecka z japońskiej firmy w Wolbromiu.
Centrum Inicjatyw BRD (CIBRD) to stowarzyszenie, na czele którego stoi Katarzyna Dobrzańska-Junco, aktywnie działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Jest niezależną instytucją, platformą wiedzy i wymiany doświadczeń, a także pomysłodawcą wielu programów edukacyjnych, m.in. Akademia Jasnej Sówki, PrzyWracam, Świecę przykładem – senior na rowerze.