Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu podjęto dwie uchwały dotyczące upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Na mapie Srebrnego Grodu pojawi się niebawem rondo Niepodległości oraz ulica imienia Jerzego Stamirowskiego – pierwszego olkuskiego starosty w II Rzeczpospolitej.
W dniu 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska ponownie stała się suwerennym państwem. W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji na terenie całego kraju organizowane są wystawy, koncerty, rekonstrukcje i happeningi. Jedną z form uhonorowania tego historycznego momentu przez olkuskie władze jest nadanie stosownych nazw dwóm obiektom na terenie naszego miasta.
Decyzją burmistrza i radnych Rady Miejskiej swojego patrona uzyskał odcinek obwodnicy od skrzyżowania z Drogą Krajową nr 94 do skrzyżowania z ulicą Księdza Kanonika Stanisława Gajewskiego. Został nim Jerzy Stamirowski – działacz społeczny i polityk związany z Ziemią Olkuską.
Jerzy Stamirowski przez wiele lat współtworzył organizacje spółdzielczości spożywczej na terenie powiatu olkuskiego oraz pracował społecznie w Komitecie Ratunkowym Powiatu Olkuskiego. W listopadzie 1918 roku został starostą powiatu olkuskiego, którą to funkcję pełnił do 1932 roku. Do jego zasług należy m.in. rozbudowa sieci okolicznych dróg, rozszerzenie działalności szkoły na Skałce w Bukownie oraz utworzenie szkoły rolniczej w Trzyciążu. Decyzja w sprawie uhonorowania jego imieniem fragmentu obwodnicy została podjęta jednogłośnie, a głosowanie poprzedziło uczczenie pamięci tej postaci chwilą ciszy.
W przypadku drugiej z procedowanych w trackie sesji uchwał nie obyło się jednak bez kontrowersji. Kwestia ronda znajdującego się przy wyjeździe z osiedla Młodych w kierunku Trzebini podzieliła radnych. Burmistrz Roman Piaśnik zaproponował, aby nadać mu nazwę ronda Niepodległości. To jednak spotkało się z wątpliwościami ze strony części rajców.
Radni Michał Mrówka i Józef Filas zaproponowali skorygowanie projektu uchwały. Ich zdaniem rondo powinno nosić nazwę 100-lecia Niepodległości, co miałoby podkreślić konkretną datę, czyli rok 1918. Według ich relacji w tej sprawie prowadzona była nawet zbiórka podpisów wśród mieszkańców. Jak twierdzą olkuskie władze, nie wpłynął do nich jednak żaden formalny wniosek dotyczący tej materii.
W odpowiedzi na wystąpienie radnych wiceburmistrz Bożena Krok tłumaczyła, że najważniejszą intencją jest uczczenie faktu odzyskania niepodległości. Kwestie dat bowiem zawsze budzić będą spory i kontrowersje. Po burzliwej dyskusji uchwała została podjęta większością 12 głosów przy 5 głosach sprzeciwu i 4 wstrzymujących się.
A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl
rondo powinno nosić nazwę Kamyk od nazwy posady, na której jest wybudowane
[quote name=”Zygmunt”]Rondo znajdujące się przy wyjeździe z osiedla Młodych w kierunku Trzebini powinno mieć nazwę Pilota Władysława Gnysia.
Rondo to znajduje się na drodze dojazdowej do Żurady 1,5 km oraz upamiętniłoby pierwsze zestrzelenie w czasie II Wojny Światowej niemieckich samolotów nad Żuradą przez Władysława Gnysia.
Epizod zestrzelenia niemieckich samolotów opisany jest na http://www.zurada.olkusz.pl/
Postawienie na rondzie dodatkowo makiety samolotu, którym leciał Gnys, byłoby reklamą dla Olkusza[/quote]
Zgadzam się, w pierwszej kolejności powinno się upamiętnić lokalne wydarzenia lub/i miejscowych ludzi zasłużonych w historii Olkusza i okolic.
Rondo znajdujące się przy wyjeździe z osiedla Młodych w kierunku Trzebini powinno mieć nazwę Pilota Władysława Gnysia.
Rondo to znajduje się na drodze dojazdowej do Żurady 1,5 km oraz upamiętniłoby pierwsze zestrzelenie w czasie II Wojny Światowej niemieckich samolotów nad Żuradą przez Władysława Gnysia.
Epizod zestrzelenia niemieckich samolotów opisany jest na http://www.zurada.olkusz.pl/
Postawienie na rondzie dodatkowo makiety samolotu, którym leciał Gnys, byłoby reklamą dla Olkusza
[quote name=”Młody”]Śmieszne i małostkowe jest to przekomarzanie i pokazywanie we władzach miasta kto jest pierwszy i bardziej trendy, przecież wszyscy wiedzą że gdyby nie PiSiory i ludzie ich pokroju to rondo otrzymałoby teraz nazwę 70 -cio lecia PZPR a ulica nazwisko pierwszego, pierwszego sekretarza PZPR w Olkuszu …[/quote]
Skończ już z tym pajacowaniem.
Śmieszne i małostkowe jest to przekomarzanie i pokazywanie we władzach miasta kto jest pierwszy i bardziej trendy, przecież wszyscy wiedzą że gdyby nie PiSiory i ludzie ich pokroju to rondo otrzymałoby teraz nazwę 70 -cio lecia PZPR a ulica nazwisko pierwszego, pierwszego sekretarza PZPR w Olkuszu …
Każda nazwa dobra ,byle by nie To Nazwisko
[quote name=”Propozycja”]Zaskoczony jestem,że nie padła propozycja, aby nazwać to rondo nazwiskiem
Tym Nazwiskiem.[/quote]
Tym nazwiskiem i żony jego i mamy i tylko nie nazwiskiem ich ojca.
Zaskoczony jestem,że nie padła propozycja, aby nazwać to rondo nazwiskiem
Tym Nazwiskiem.