Pogoda „w kratkę” towarzyszyła obchodom Powiatowego Święta Plonów, jakie odbyły się w Dłużcu. Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. za tegoroczne zbiory, odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem św.św. Mikołaja i Wawrzyńca. Ze świątyni barwny korowód przeszedł na boisko sportowe przy remizie OSP. Tam uczestników imprezy zaskoczyła potężna ulewa. Gdy jednak deszcz minął, uroczystości rozpoczęły się na nowo.
Zebranych powitał starosta Leszek Konarski. – Wasza ciężka praca jest wkładem w symboliczny bochen chleba. Za włożony trud pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność. Dziękuję wam za poświęcenie, za codzienną pracę waszych rąk, a nade wszystko za wspaniałe owoce tej pracy. Rolnik wie, że trzeba miłować ziemię, by wydała jak najlepszy plon. Rolnik wie, ile trzeba trudu i potu, by ziarno rzucone w ziemię wydało plon i chleb znalazł się na naszych stołach.
Produkujecie bardzo dobrą żywność. Sekret wysokiej jakości polskich płodów rolnych tkwi w specyfice polskiego rolnictwa i fachowości naszych rolników. To wasz zdrowy rozsądek, przywiązanie i szacunek dla ziemi, przekazywany z ojca na syna, pozwolił rozwijać gospodarstwa rodzinne i dbać o środowisko naturalne. Te atuty są i będą w dalszym ciągu podstawą rozwoju rolnictwa w Polsce – podkreślał starosta Konarski.
Po uroczystym podzieleniu się chlebem scenę przejęły we władanie Koła Gospodyń Wiejskich, prezentując swoje dzieła – wspaniałe wieńce dożynkowe. W plebiscycie publiczności najwyżej oceniony został wieniec autorstwa gospodyń z Kolbarku. W części artystycznej wystąpiły Kapela Górali Żywieckich oraz Cygański Zespół Pieśni i Tańca „Roma”. Nie mogło zabraknąć degustacji lokalnych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Pokaz ogni sztucznych i zabawa taneczna zakończyły tegoroczne Powiatowe Święto Plonów.
Uroczystości dożynkowe były okazją do ogłoszenia wyników konkursów, w których uczestniczyły wsie ziemi olkuskiej: Ekologiczna i estetyczna zagroda Powiatu Olkuskiego oraz Ekologiczne i estetyczne zagospodarowanie terenu.