pcpr_konf

W dniu 26 marca br. odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Aktywni w drodze do pracy” realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu., wspierany przez Europejski Fundusz Społeczny. Skierowany on jest do:
– osób niepełnosprawnych,
– pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,
– rodzin mających trudności w wychowaniu swoich dzieci naturalnych i zastępczych.
Celem Projektu jest podniesienie aktywności społeczno-zawodowej i samoświadomości wśród mieszkańców Powiatu Olkuskiego.

Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Olkusz, ul. Piłsudskiego 21, tel.32  6433941), mgr Urszula Stępień-Jagoda przedstawiła na wstępie skład Biura Projektu oraz osoby wspierające Projekt swoją wiedzą  fachową, m. in. psychologów. Poinformowała także, jakie są formy pracy Centrum. Dla ścisłych beneficjentów są to: poradnictwo indywidualne, wyjazdy rehabilitacyjne, treningi, wsparcie grupowe, kursy zawodowe oraz wydarzenia  integracyjne. Każda z tych form ma różnoraki program specjalistyczny.

Koordynator Programu Aktywności Lokalnej – Arkadiusz Dudek omówił te formy szczegółowo z uwzględnieniem aktywności poszczególnych gmin. W latach 2008-2011 opieką specjalistyczną objęto 180 beneficjentów. W roku bieżących, ze względu na zmniejszone środki, objętych opieką będzie 60 osób. Najwięcej beneficjentów objętych  opieką było w Olkuszu-18, Gminie Wolbrom-11 i Gminie Klucze-5. W Gminach Bukowno, Bolesław, Trzyciąż było tych potrzeb personalnych mniej. Program ukończyło w roku 2011 najwięcej osób w Olkuszu – 20, w Gminie Wolbrom -14 i Gminie Klucze -7.

Celem podniesienia aktywności społecznej i zawodowej, Centrum, we współpracy m. in. z Fundacją „Wszyscy dla Wszystkich”, Biblioteką Powiatową, Związkiem Harcerstwa Polskiego, zorganizowało imponującą ilość imprez integracyjnych, w których uczestniczyły setki uczestników. Oto one:
– Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych,
– Festyn „Odkryj swoje pasje”,
– „Festyn Integracyjny”,
– Wieczór Integracyjny dla Pań,
– Rajd Jaskiniowca,
– Festyn Rodzinny,
– Projekcja filmu „Toy story”,
– Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego dla osób niepełnosprawnych,
– „Ogólnopolski Dzień Czytania Dzieciom”,
– Małopolski Turniej Gry w szachy i warcaby 100 polowe,
– Powiatowy Dzień Dziecka w Kluczach,
– „Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych”,
– Ozdoby wielkanocne, 
– Karaoke,
– Warsztaty Teatralne,
– Jesień Poetycka,
– Akcja „Czysta Jura”,
– Program profilaktyczny „Archezja”,
– Warsztaty Fotograficzne,
– Wycieczki do Sztolni Czarnego Pstrąga, do Krakowa i kilka innych atrakcyjnych miejscowości a także spotkania obywatelskie dotyczące funkcjonowania rodziny.

Wspomniane wyżej działania objęte są programem aktywności lokalnej, skierowane są, jak wspomniano, do rodzin niemających problemów wychowawczych i do rodzin mających trudności w wychowaniu swoich dzieci. Jednym słowem – do wszystkich rodzin na terenie powiatu. Imprezy te organizowały poszczególne Ośrodki Pomocy Rodzinie w gminach przy fachowej, merytorycznej pomocy Centrum Powiatowego.

– Na ile  program Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest skuteczny – pytamy Panią Dyrektor.
– Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Proszę zwrócić uwagę, że ok.19% populacji powiatu, czyli około 20 tysięcy ludzi, to osoby w jakimś stopniu niepełnosprawne, mające po temu odpowiednie orzeczenie specjalistyczne,18 osób to pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych, którzy winni znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, a rodzin zastępczych w Powiecie mamy 93. Ile rodzin ma trudności wychowawcze- to już ciemna liczba, rzadko się ujawniająca. Rodziny niechętnie otwierają drzwi przed obcymi. Praca nasza jest trudna do ścisłego podsumowania. Ale cieszymy się, że jedna z osób objętych naszą pomocą podjęła działalność gospodarczą, kilka podjęło studia, wiele ukończyło kursy i szkolenia dające szansę pracy. Dajemy tym ludziom „wędkę”. Czasem sukcesem jest aktywizacja osób, które nie wychodzą latami z domu, wyprowadzenie ludzi z traumy po wypadkach – a żaden wypadek nie kończy się na wydarzeniu, pozostawia ślad w świadomości. Ciężkim doświadczeniem psychologicznym jest także utrata pracy. My tym ludziom i takim, którzy z jakichś przyczyn znaleźli się na zakręcie życiowym, spieszymy z pomocą. Pole  działalności Centrum jest naturalnie uwarunkowane zasobnością kasy powiatu, dlatego w bieżącym roku musimy zmniejszyć zakres działalności, choć większość form z poprzedniego roku, omówionych tu przez kolegę Dudka, postaramy się zrealizować również w roku 2012.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
modna
modna
12 lat temu

hasło jak na ironię nie sprawdza się, gdy spojrzymy na olkuską oświatę