Od początku tygodnia służby różnego szczebla bombardują obywateli komunikatami odnośnie zaleceń i restrykcji wywołanych pojawieniem się kolejnych przypadków choroby COVID-19 w Polsce. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z terenu naszego powiatu.

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce.  Mają one przede wszystkim charakter zapobiegawczy i profilaktyczny, a ich głównym celem jest ograniczanie skupisk ludzkich. – Im mniej osób w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się choroby – tłumaczą rządzący. Specjaliści podkreślają, że kluczową kwestią w tej chwili, jest niedopuszczenie do powtórzenia się scenariusza z Włoch. Okres kwarantanny potraktowany został tam przez obywateli jako dodatkowy urlop w czasie którego kwitło życie towarzyskie, co – jak wszyscy wiemy – okazało się być tragiczne w skutkach.

Zawieszenie zajęć w szkołach

Bez wątpienia najważniejszą informacją dotyczącą wirusa jest podjęcie przez Rząd RP decyzji o czasowym zawieszeniu funkcjonowania jednostek oświatowych. Obowiązuje ono od 12 do 25 marca br. W tym okresie przedszkola, szkoły, uczelnie i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje o rozwagę zarówno do rodziców, jak i do uczniów. To nie są ferie ani wakacje. Dzieci i młodzież powinny rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej oraz unikać dużych skupisk ludzkich, takich jak np.: komunikacja publiczna, kino, teatr czy centra handlowe. To nie jest właściwy czas na wizyty towarzyskie, imprezy, domówki itp.

Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. – Odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela – czytamy w apelu MEN skierowanym do dzieci i młodzieży.

Dbajmy o naszych seniorów. To oni są najbardziej narażeni na powikłania spowodowane zakażeniem koronawirusem. Jeśli nie jest to absolutnie koniecznie to unikajmy kontaktów osobistych i spróbujmy się ograniczyć do kontaktów telefonicznych.

Zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

W związku z odwołaniem zajęć w placówkach edukacyjnych od 16 marca, w dni powszednie zawieszone zostają tzw. „kursy szkolne”. Linia: BP, 465, 466, 470, 472 oraz 475 będą kursować według rozkładów dla dni roboczych, wolnych od nauki szkolnej. W okresie przerwy od nauki szkolnej, pozostałe linie kursują bez dodatkowych ograniczeń według rozkładów dla dni roboczych. Weekendowe rozkłady jazdy wszystkich linii w tym okresie nie ulegają zmianie.

W autobusach jeżdżących na trasach obsługiwanych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” zastosowano również podwyższone środki bezpieczeństwa. – W celach profilaktycznych wprowadzamy ograniczenia w sprzedaży biletów przez kierowców. Wszystkie autobusy są codziennie ozonowane za pomocą specjalnie do tego celu zakupionej maszyny. Kierowcy na końcowych przystankach linii dokonują dezynfekcji biletomatów, kasowników oraz metalowych poręczy wewnątrz pojazdów przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych – mówi Tadeusz Chwast, Przewodniczący ZKG KM.

Specjalne zasiłki dla rodziców

Dzięki uchwalonej niedawno ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły lub gdy Sanepid wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

– Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki – czytamy na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00.

Odwołane imprezy i wydarzenia

Odwołane, wstrzymane, przeniesione – takie komunikaty pojawiają się w kontekście wszelakich zajęć, spotkań i imprez. Oprócz żłobków, klubów dziecięcych, szkół, przedszkoli i uczelni, zawieszenie działalności dotyczy również klubów seniora, placówek kulturalnych, kin i muzeów.

Również inne instytucje decydują się na ograniczanie swojej działalności. Władze Wolbromia, po konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu, zdecydowały się na wstrzymanie handlu na placu targowym w Wolbromiu do dnia 25.03.2020 r.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował zaś, że biorąc pod uwagę bieżącą ocenę stanu zagrożenia dokonaną przez Dyrektorów Ośrodków Ruchu Drogowego, w trosce o zdrowie osób egzaminowanych oraz pracowników od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Krakowie, Nowym Sączu oraz Tarnowie wstrzymują egzaminowanie kandydatów na kierowców. – Powyższa decyzja ma na celu zapobieganie rozprzestrzenienia się koronawirusa i wpisuje się w ogólne działania podejmowane przez Rząd i Władze województwa małopolskiego w tym zakresie – tłumaczą urzędnicy. O nowych terminach egzaminów zainteresowane osoby zostaną poinformowane indywidualnie przez Ośrodki Ruchu Drogowego. Wniesione opłaty za egzaminy zachowują ważność.

Ze względu na sposób rozprzestrzeniania się wirusa, samorządowcy proszą mieszkańców o ograniczenie wizyt w urzędach do niezbędnego minimum. – Zachęcam do korzystania z możliwości załatwiania spraw drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Przypominam również, że możliwe jest dokonywanie czynności płatniczych z domu – poprzez bankowość elektroniczną. W siedzibie urzędu zdecydujmy się na płatności kartą – apeluje do olkuszan Burmistrz Roman Piaśnik.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Władze Klucz apelują zaś do pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) o korzystanie z wcześniejszej konsultacji telefonicznej. Każdemu pacjentowi z objawami infekcji zgłaszającemu chęć wizyty w przychodni powinna zostać udzielona TELEPORADA. Tylko w sytuacji, kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza. – Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony, umówiony w określonym terminie), nie udawaj się również do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia – gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne! – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Urząd Gminy w Kluczach.

Jeśli nie jesteś pewien jak postąpić, w przypadku pojawienia się objawów takich jak: kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, zadzwoń pod podane numery telefonów: Ośrodek Zdrowia w Kluczach 32 642 84 13, Ośrodek Zdrowia w Bydlinie – 32 642 60 13, Ośrodek Zdrowia w Jaroszowcu – 32 642 86 78, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu – 32 754 57 20 lub 506 197 234, Nowy Szpital w Olkuszu – 41 240 12 72

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze