Miejskie przedsięwzięcie obejmujace budowę parku rekreacyjno – krajobrazowego w Olkuszu oraz zagospodarowanie wzgórza zamkowego w Rabsztynie, ma być zrealizowane w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Do rozmów na temat inwestycji, szczególnie części dotyczącej skateparku, zaproszono najbardziej zainteresowanych. Po raz kolejny projekt konsultowany był z przedstawicielami miejscowych riderów – pasjonatami jazdy na deskorolkach, łyżworolkach oraz milośnikami różnych dyscyplin rowerowych.
Pomiędzy ulicami Długą i Głowackiego powstanie skateplaza o powierzchni ponad 1000 m kw. z zespołem zieleni, tory rowerowe: trialowe, pumptrack oraz dla rowerów górskich i bmx z elementami dirtowymi, ekspozycja maszyn górniczych, alejki do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerze, plac zabaw, staw z unikalną roślinnością, altana, parking oraz oświetlenie. Na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie zaplanowano budowę pieszych szlaków turystycznych oraz schodów na taras widokowy na zamku, budowę toru łuczniczego oraz majdanu, iluminację ruin zamku, rekonstrukcję domu Antoniego Kocjana, modernizację drewnianego mostu zamkowego, budowę parkingu i sanitanitariatów oraz elementy małej architektury. Obydwa przedsięwzięcia ujeto w projekcie „Rozwój turystyki w Gminie Olkusz poprzez przygotowanie oferty w zakresie infrastruktury rekreacyjnej”. Całość ma kosztować około 6 mln 600 tys. złotych, z czego prawie 5 mln złotych pochodzi z unijnego dofinansowania.
Grupa osób, które na co dzień jeżdżą na BMX-ach, rolkach i deskorolkach, spotkała się z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Dariuszem Murawskim oraz autorem projektu rekreacyjno – krajobrazowego parku, Jarosławem Hofmanem. – Rozmawialiśmy o całym projekcie, począwszy od skateplazy, przez tor fourcrossowy i pole dirtowe, po inwestycje zaplanowane w okolicach Rabsztyna. Tak naprawdę tylko sami użytkownicy są w stanie zwrócić uwagę na drobne elementy, które często umykają wykonawcom w trakcie budowy, a mogą zaważyć na późniejszych walorach użytkowych skateplazy. W Polsce jest mnóstwo skateparków, nad budową których nie sprawowali pieczy późniejsi użytkownicy. W rezultacie powstały miejsca, które praktycznie nie nadają się do użytku i po chwilowej ekscytacji nową inwestycją stoją puste niszczejąc – twierdzi Szymon Osak, jeden z uczestników spotkania.
Wiele zaproponowanych rozwiązań w projekcie riderzy ocenili pozytywnie. – Spodobało im się nowoczesne ukształtowanie powierzchni, układ przeszkód i dostosowanie ich do potrzeb różnych dyscyplin. Duże zainteresowanie wzbudził też pomysł umieszczenia na terenie parku ekspozycji maszyn górniczych. Postument jednej z nich ma być częścią toru do jazdy. Za namową konsultantów projektant rozważy możliwość wykorzystania do jazdy na rowerach lub rolkach również innych urządzeń z górniczej ekspozycji. Nie były to pierwsze konsultacje dotyczące tej inwestycji. Opinie fachowców i użytkowników podobnych obiektów towarzyszyły również opracowywaniu wstępnych koncepcji projektowych. Na zakończenie ponad dwugodzinnego spotkania uczestnicy umówili się na kolejne etapy współpracy przy realizacji olkuskiego parku rekreacyjno-krajobrazowego. Dzięki realizacji tego projektu, powstanie unikalna w skali regionu, nowoczesna oferta rekreacyjno-turystyczna skierowana do osób w różnym wieku, służąca nie tylko mieszkańcom, ale również podnosząca atrakcyjność Olkusza dla gości spędzających wolny czas w tej części kraju. Park i wzgórze zamkowe w Rabsztynie połączone będą szlakami turystycznymi i rowerowymi – mówi rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.
Młodzi sportowcy chcą, by skatepark był znany na skalę kraju. – Sporo czasu zajęło naniesienie poprawek na przygotowany już projekt skateplazy – musieliśmy osiągnąć kompromis między walorami użytkowymi, niezbędnymi dla wymienionych dyscyplin sportowych, które pod wieloma względami są całkowicie inne. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że projekt został już zaaprobowany w trakcie przygotowywania dokumentacji, a wszystkie zmiany musiały mieścić się w graniach zamkniętego wcześniej kosztorysu. Jak wyglądały prace? Każdy otrzymał wstępny projekt plazy, po czym nanosił poprawki, a każda zmiana musiała być przedyskutowana na forum z wszystkimi uczestnikami. Razem udało się dojść do porozumienia, pozwalającego na stworzenie unikalnego na skalę kraju miejsca, które swoim charakterem przyciągnęłoby nie tylko riderów z okolic Olkusza, ale także przyjezdnych z każdego zakątka Polski. Mając na uwadze historię nowo oddanych skateparków w Polsce, także miejscem docelowym wizyt zagranicznych riderów – uważa Szymon Osak.
Odrębnym elementem dyskusji był tor fourcrossowy. – Skatepark to jedynie mały element całej inwestycji. Nie należy zapominać, iż w ramach całego ośrodka znajdzie się również tor dla rowerów górskich, z którego będą mogli korzystać wszyscy zwolennicy jazdy na dwóch kołach. Całość toru ma być bardzo plastycznym elementem, ewoluującym wraz z postępami budowy. Same przeszkody na torze mają swoje odzwierciedlenie w olimpijskim torze w Pekinie, więc generalnych zmian nie potrzebowaliśmy. Chodziło bardziej o zwrócenie uwagi na bardzo ważne elementy, czasem nieuwzględniane w trakcie budowy, np. hydranty zasilające w wodę cały teren, bez których utrzymanie toru w nienagannym stanie jest praktycznie niemożliwe – dodaje Szymon Osak.
Projekt ma być zrealizowany do końca listopada 2013 roku. Czy nowe inwestycje przyciągną do Olkusza turystów i sportowców? – Jestem przekonany, że realizacja projektu budowa parku rekreacyjno-krajobrazowego i zagospodarowania terenu wzgórza zamkowego w Rabsztynie przyczynią się do znacznego rozwoju turystyki w naszej gminie. Natomiast jeżeli chodzi o budowę samego parku – będzie to wspaniałe miejsce do wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu, zarówno dla młodych ludzi, jak i całych rodzin. Przeprowadzone kolejne konsultacje pokazały, że takie samo zdanie ma młodzież jeżdżąca na różnego rodzaju rowerach, deskorolkach i rolkach. Jestem pełen podziwu dla nich za to, że tak chętnie i twórczo uczestniczą w realizacji tego wspólnego przedsięwzięcia – uważa dyrektor olkuskiego MOSiR-u Dariusz Murawski.
Słyszałem,że obok skateplazy ma powstać budynek w którym będzie można ćwiczyć na siłowni i ludzie będą mogli się rehabilitować. Czy KARCZMA ma być ważniejsza od takiego super miejsca,dlaczego o tym nikt nie pisze…
A propos miejskich wydatków:
ulice Francesco Nullo, Górnicza, Długa ~> proponuje jeszcze trochę poczekać z odnowieniem, to niedługo wystarczy to co zostało z asfaltu zaorać i będzie po kłopocie z dziurami, co z tego że nie utwardzone?
Jakaś nadzieja dla Długiej wiąże się z tym skateparkiem, tylko dlaczego dopiero teraz? Według mnie lepiej byłoby zacząć od wymiany nawierzchni, ułożeniu chodnika aż do 94 i oświetlenia Długiej na odcinku od 94 do wyjazdu z Głowackiego? Na pewno więcej osób by na tym skorzystało.
Ciekawe jak tym razem Olkusz wypadnie w pozyskiwaniu środków unijnych, utrzyma silną ostatnią pozycję w regionie?
Nie wiem jak teraz ale za moich czasów każdy Sketapark miał Half-pipe. W tym tego brakuje i uważam że to duży minus.
Używanie metod demokratycznych nie zawsze się sprawdza. Racja większości częstokroć nie musi być tożsama z racją absolutną. Dyskusja- owszem tak, ale dyskusja merytoryczna i nacechowana solidnymi argumentami i bez zbędnych emocji, które mogą spowodować że i mniejszość przekona większość i doprowadzi do ogólnej zgodności do jakiegoś pomysłu. Im pomysł jest bardziej dojrzały w czasie tym lepszy. Pochopne decyzje raczej nie są wskazane. Moim zdaniem taki skatepark to dla Olkusza raczej będzie zbytkiem, nawet gdyby miał uszczęśliwić jakąś część Olkuszan.
Moja propozycja na dzień dzisiejszy to sprężenie się z zakończeniem rewitalizacji rynku, aby przybliżyć w czasie jego finał, strasznie się ona ślimaczy, obciążanie budżetu nowymi kosztami w tych warunkach jest bez sensu
Pytanie o ile spadnie bezrobocie w Olkuszu po wybudowaniu skateparku?
No i dlaczego nie inwestuje się tych pieniędzy w infrastrukturę osiedlową?
Może należałoby przynajmniej zapytać społeczeństwa w jakiejś sondzie czy chce skatepark?
Basen kryty z pewnością byłby bardziej trafną inwestycją. Piszę inwestycją bo z pewnością wstęp byłby płatny- to zrozumiałe. Uprawianie pływania też ma bardzo pozytywny skutek zdrowotny i bardziej bezpieczny i zbawienny dla pozbywania się tuszy i kondycji ogólnej, zwłaszcza zaś niwelowania wad kręgosłupów u młodych i starszych.
Tak, to słuszna uwaga, należy zrezygnować z tej inwestycji i zamiast niej wybudować na każdym osiedlu jakiś jej fragment, no i drugiego orlika na osiedlu Młodych. To samo proponowałbym twórcom disneylendów, aquaparków i innych kompleksów rozrywkowych: bliżej ludzi, w kawałkach ale za to na kilku osiedlach, a nie tak w jedym miejscu i tak strasznie daleko.
[quote name=”czytajmy uważniej”]nie wiem, czy dyskutujemy o artykule powyżej, czy jakimś innym, gdyż tu czarno na białym napisane jest, że projekt zawiera oprócz skateplazy także plac zabaw dla dzieci, miejsce do nauki jazdy na rowerze, altanę, oczko wodne, altanę, alejki, szlaki turystyczne i rowerowe, a zatem będą tam miejsca przeznaczone dla osób w różnym wieku, wręcz napisane jest, że ma być ofertą wypoczynku i rozrywki dla całych rodzin. czytajmy uważniej[/quote]
Tak, brzmi świetnie – tylko która z mam z lodych, Pakuski, cSmerfów wybierze się z dziećmi na Pomorzany – ludzie budujemy kosztem ogromnych pieniędzy obiekt dla stu – a nawet nie ch będzie pięciuset ludzi – takie rzeczy tylko w Olkuszu
Tak, ta inwetycja nie ma sensu, należy z niej zrezygnować i zbudować drugiego orlika na osiedlu Młodych.
Jeżeli chcemy poważnie dyskutować to nie kryjmy się i podajmy swoje prawdziwe nazwisko.Budować trzeba dla ludzi i tam gdzie są ludzie-w tym wypadku dzieci i młodzież. A dyskusja dotyczy sensowności inwestowania za społeczne pieniądze.
nie wiem, czy dyskutujemy o artykule powyżej, czy jakimś innym, gdyż tu czarno na białym napisane jest, że projekt zawiera oprócz skateplazy także plac zabaw dla dzieci, miejsce do nauki jazdy na rowerze, altanę, oczko wodne, altanę, alejki, szlaki turystyczne i rowerowe, a zatem będą tam miejsca przeznaczone dla osób w różnym wieku, wręcz napisane jest, że ma być ofertą wypoczynku i rozrywki dla całych rodzin. czytajmy uważniej
Powinniśmy dbac o zdrowie wszystkich dzieci i młodzieży, a nie tylko o wybranych.Trzy szkoły na ul.ŻEROMSKIEGO w tym Liceum im Ziemi Olkuskiej nie ma żadnego boiska.Jest opracowana dokumentacja ich budowy.Podobno planowany w budżecie 1 mln. złotych na boisko szkolne zniknął z budżetu miejskiego.A dzieci i młodzież z największego osiedla w Olkuszu wciąż czeka.Jedno boisko na tak dużym osiedlu to stanowczo za mało.
[quote name=”NooName”][quote name=”paweł olkusz”]Po kij nam to potrzebne, czy nie lepiej byłoby basen kryty z prawdziwego zdarzenia wybudować??
Dzieciaki będą łamać ręce na tym i dragi palić w wolnym czasie…[/quote]
to kto Ci kaze tam przyjezdzac z dziciakami? niech zrobia, w Olkuszu jest wielu ludzi ktorzy jezdza na bmx, deskorolkach a co do polamanych rak to sie nie martw, ich zrowie i na pewno sa ubezpieczeni ;[]][/quote]
Wielu w stosunku do masy stanowi wielką różnicę. Ponosić takie koszty dla kilkudziesieciu dzieciaków w Olkuszu jest absurdem. Olkusz posiada inny potencjał, mianowicie lasy. Do tego nasz mikroklimat pozwala wyjątkowo w stosunku do sąsiednich miast utrzymywać dłużej śnieg w lasach. Czy nie zasadne byłoby aby stworzyć tory narciarskie, które przyciągały w sezonie zimowym wielu narciarzy uprawiających biegi narciarskie. Więcej, te same tory mogłyby w lecie pełnić rolę ścieżek rowerowych. Za 6 mln z pewnością udałoby się wykonać taką inwestycję.
ta inwestycja to przykrywanie nieudacznictwa Rzepki, który nic nie zrobił dla rozwoju Olkusza. W Bukownie powstaje strefa aktywności gospodarczej a w Olkuszu skatepark…
Fajnie, ale czy to inwestycja pierwszoplanowa???
chyba tez tam miał być market budowlany koło tego kiedyś pisali w przeglądzie. 😆 🙂
Skatepark, skateparkiem, ale może szanowne starostwo wraz z władzami miasta dostrzeże potrzebę zrobienia boisk z prawdziwego zdarzenia obok Liceum I i IV. Dwie największe szkoły dzięki, którym jeszcze słychać o Olkuszu w dużych mediach muszą kopać albo po betonie, albo wcale. Miejsca przy chociażby I LO jest nadmiar, ale po co skoro i tak młodzi Olkuszanie wyjadą za 3 lata na studia…
[quote name=”paweł olkusz”]Po kij nam to potrzebne, czy nie lepiej byłoby basen kryty z prawdziwego zdarzenia wybudować??
Dzieciaki będą łamać ręce na tym i dragi palić w wolnym czasie…[/quote]
czyli wolisz żebyśmy sobie jeszcze większą krzywdę robili na teranach nie przeznaczonych to uprawiania tych sportów…
[quote name=”paweł olkusz”]Po kij nam to potrzebne, czy nie lepiej byłoby basen kryty z prawdziwego zdarzenia wybudować??
Dzieciaki będą łamać ręce na tym i dragi palić w wolnym czasie…[/quote]
to kto Ci kaze tam przyjezdzac z dziciakami? niech zrobia, w Olkuszu jest wielu ludzi ktorzy jezdza na bmx, deskorolkach a co do polamanych rak to sie nie martw, ich zrowie i na pewno sa ubezpieczeni ;[]]
„Projekt ma być zrealizowany do końca listopada 2013 roku.”
Już to widzę.TU mi kaktus prędzej wyrośnie! Terminowe wykonanie projektów może zdarza się w Jaworznie, ale na pewno nie w Olkuszu. Wykonawca splajtuje, grunty okażą się własnością parafii, gradobicie przeszkodzi, mrozy utrudnią, a na koniec krasnoludki wstrzymają unijną dotację.
Po kij nam to potrzebne, czy nie lepiej byłoby basen kryty z prawdziwego zdarzenia wybudować??
Dzieciaki będą łamać ręce na tym i dragi palić w wolnym czasie…