Chmurny i deszczowy dzień sierpnia nie przeszkodził publiczności w przybyciu na koncert Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Tego dnia jako dyrygent wystąpił Zdzisław Luboń, zastępując Wiesława Drygałę, kapelmistrza i najstarszego muzyka wspomnianej orkiestry. Publiczność była zachwycona. Przez cały czas przytupywała, a czasem też przyklaskiwała w rytm granych melodii. Koncert urozmaicony został śpiewem Małgorzaty Kocjan – wokalistki, nauczycielki i animatorki kultury. Jej wokal świetnie brzmiał na tle orkiestry. Do gustu przypaść mogła wyróżniająca swym dynamizmem i ekspresją gra perkusisty.


Występ orkiestry podzielony był na dwie części. W przerwie między nimi wystąpił Piotr Skrzynecki, laureat „Talentów Małopolski 2011”. Zaśpiewał dwa utwory: Stinga i Claptona „ It´s Probably Me” oraz Andrzeja Zauchy „Bądź moim natchnieniem”. Z jego twarzy nie znikał szczery uśmiech. Zyskał sobie wielką sympatię publiczności, która bawiła się doskonale.

Całość odbyła się na tle prac Władysława Wołkowskiego oraz inspirujących się jego twórczością laureatów konkursu „Zainspiruj się Wołkowskim”. Występ został nagrodzony owacjami na stojąco. Orkiestra musiała bisować.

Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta gra nie tylko marsze i utwory patriotyczne, ale także muzykę taneczną, filmową i rozrywkową. Jej repertuar składa się z 300 utworów, w skład których wchodzą m.in. „Quando, quando, quando”, „What a Wonderful World”, „La Paloma”, „Amor, Amor, amor”, „Samba” i  „Hello Dolly”. Początków wspomnianej orkiestry szukać należy w roku 1918. Dzięki Peterowi Westenowi (właścicielowi fabryki naczyń emaliowanych) powstała wtedy orkiestra przyzakładowej straży pożarnej. Na początku orkiestra grywała podczas obchodów dnia świętego Floriana i na uroczystościach. Później, gdy doceniono jej wysoki poziom artystyczny, zaczęła brać udział w audycjach radiowych. Działalność orkiestry przerwał wybuch wojny. Reaktywowała się dopiero w 1945 roku. To dzięki niej po wyzwoleniu olkuszanie usłyszeli pierwszy raz po latach Mazurka Dąbrowskiego. Orkiestra działa po dziś dzień, a w jej składzie nie brakuje młodych osób. Co roku bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Prócz tego gra na olkuskich uroczystościach i imprezach. Do tej pory występowała m.in. na Dniach Olkusza, Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży, w Teatrze Słowackiego, w przeglądach orkiestr dętych. Obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o