baby2

Od półtora roku na sesjach Rady Miasta pojawia się temat utworzenia w mieście żłobka. Burmistrz Dariusz Rzepka pytany, czy taka inwestycja ma rację bytu, do tej pory odpowiadał, że to sprawa otwarta. Teraz potrzeby budowy takiej placówki nie widzi. Kto ma się zająć tworzeniem żłóbków i klubów dziecięcych? Przedsiębiorczy olkuszanie.  

O utworzenie samorządowego żłobka lub klubu dziecięcego po raz kolejny zaapelował ostatnio do burmistrza radny Janusz Dudkiewicz. – W imieniu młodych olkuszan ponawiam prośbę o ustosunkowanie się do możliwości stosowania przez Miasto i Gminę Olkusz rozwiązań, jakie daje obowiązująca ustawa żłobkowa oraz realizowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – „Maluch”. W myśl przyjętych rozwiązań obowiązującej od ponad dwóch lat ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli tzw. ustawy żłobkowej, zakładanie oraz prowadzenie placówek świadczących opiekę nad dziećmi między 20 tygodniem a 3 rokiem życia jest łatwiejsze niż dotychczas. Ponadto tworzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech wspierane jest również przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poprzez specjalny, resortowy program „Maluch”. Program ten kontynuowany będzie do końca 2013 roku. W jego ramach, na działania związane z tworzeniem żłobków, klubów dziecięcych, czy też zatrudnienie dziennych opiekunów, rozdysponowane zostanie jeszcze 150 mln zł. Efektów programu „Maluch” nie trzeba szukać daleko. Z jego środków skorzystała między innymi gmina Klucze, której udało się pozyskać ponad 155 tys. zł. Środki te przeznaczone zostały na przebudowę i dostosowanie gminnego budynku do potrzeb klubu dziecięcego. Placówka pozwala rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi – argumentował w interpelacji radny Dudkiewicz. Do drugiej edycji „Malucha” przystapiło też Bukowno.

 

Temat założenia żłobka w Olkuszu pojawiał się wielokrotnie naszych łamach. Z komentarzy internautów wynika, że taka placówka jest jak najbardziej potrzebna. Nie każdego stać na opiekunkę, nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pomoc rodziny w opiece nad swoimi pociechami. 

Olkuski burmistrz mocno kibicuje osobom, które otworzyły lub planują otworzyć miejsca opieki dla najmlodszych mieszkańców. – Po wejściu w życie w 211 roku ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 wiele osób fizycznych i prawnych w Olkuszu rozpoczęło prace nad założeniem w mieście żłobka lub klubu dziecięcego. W tym roku, we wrześniu, dokonałem wpisu do rejestru pierwszego żłobka założonego przez osobę fizyczną, działającego przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Wiem także o kilku innych zaawansowanych działaniach nad powołaniem w Olkuszu kolejnych żłobków i klubów dziecięcych. Takie rozwiązanie, gdy sami mieszkańcy tworzą placówki opieki nad dziećmi do lat 3 wydaje się rozwiązaniem najkorzystniejszym i jest to praktyczna realizacja zasady pomocniczości. Jestem przekonany, że właśnie przedsiębiorczy mieszkańcy Olkusza będą w stanie w sposób najbardziej efektywny i zgodny z potrzebami rodziców dzieci do lat 3, powoływać do życia żłobki i kluby dziecięce. Dlatego nie widzę potrzeby budowy przez samorząd gminny własnego żłobka lub klubu dziecięcego. Dofinansowanie, które można uzyskać z resortowego programu rozwoju i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w latach 201l — 20l3 „Maluch” dotyczy tylko budowy, zakupu nowych budynków lub adaptacji istniejących na organizację opieki nad małymi dziećmi oraz na ich wyposażenie. W związku z tym nie planujemy korzystania z tego dofinansowania w 2013 roku – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez burmistrza Rzepkę.

Zamiast żłobka włodarz miasta proponuje dotacje. O ile zgodzą się na to radni. – Rozważamy możliwość wsparcia rodziców dzieci, które uczęszczają do żłobka lub klubu dziecięcego, aby rodzice mogli płacić mniejsze opłaty za pobyt dziecka w tych placówkach. Chcielibyśmy przedłożyć Radzie Miejskiej w Olkuszu projekt uchwały określającej wysokość i zasady ustalania dotacji celowej dla żłobków i klubów dziecięcych. Jednym z proponowanych warunków uzyskania dotacji byłoby nieprzekroczenie ustalonej w uchwale wysokości opłat pobieranych od rodziców – dodaje Dariusz Rzepka. Czy uda się ustalić takie stawki, aby rodzice jak najmniej finansowo odczuli różnicę pomiedzy prywatnym a publicznym żłobkiem? W przypadku przedszkoli róznice te wynoszą nawet 300 zlotych w skali miesiąca.

Od roku toczy sie dyskusja na temat reorganizacji sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie miasta i gminy Olkusz. Zdanie władz miasta odnosnie żłobka już znamy. Ciekawe, co zaproponują w przypadku szkół i przedszkoli…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Blanka
Blanka
11 lat temu

Kochana redaktor Wiolu, może warto byłoby pofatygować do Klucz i popytać jak to naprawdę jest z klubem malucha w Kluczach. Powinny się tam znaleźć dzieci, które nie dostały się do przedszkola z braku miejsc lub młodsze. A uczęszczają tam dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej. Po pięciu godzinach darmowej podstawy programowej w przedszkolu stają się „klubowiczami”. Bo tak dyrekcji łatwiej – nie trzeba się uganiać za roczniakami i dwulatkami tylko przerzuca się tam przedszkolaki. Dziwię się, że ministerstwo się jeszcze tym nie zainteresowało. Mój dwulatek niestety musi kojeny rok spędzić w domu…

Realista
Realista
11 lat temu

Do g….t.
Dlatego właśnie trudny bo realistyczny a nie jak ty wyznający wałszywą ideologie komunistyczną, Chcesz wbrew faktom i dowodom przekonywć do komuny. Do komny, której ideologi w żaden sposób nie można udowodnić. Komuna jest utopią, chociaż wielu jeszcze o niej marzy, nie dlatego, że była dobra tylko dlatego, że dawała profity nieudacznikom i prostakom, antyspołecznikom i antypolakom.

G....t
G....t
11 lat temu

Trudny z ciebie przypadek.
System redystrybucji działa co do zasady niemal identycznie w całej europie, jest oczywiste że polityka fiskalna jest wypadkową potrzeb społecznych ( też co do sasady ). Na więcej brak mi czasu i cierpliwości dla ciebie.

Realista
Realista
11 lat temu

Do G..t
Ty nie rozumiesz co ja do ciebie pisze, odwracasz wszystko kota ogonem i muślisz że jesteś wiarygodny. Ja nie dawałem za przyklad Chorwacji jako kraju tylko, że na wczasy do Chorwacji stać 5 polaków na 1000 tam bedących niemców holendrów itd. Nigdzie nie pisalem też o podatku VAT. Co do surowców to my w Polsce też mamy węgiel i gaz łupkowy. miedż ,cynk itd. Problem nie lezy tak jak ty twiedzisz w bogactwie tych krajów, tylko w sysyemie socjalistycznym w którym my dalej niestety trwamy. Proble jest w obiegu pieniądza.ktory jest nam zabierany przez państwo, w formie wszystkich podatków, które w sumie dają 94% procent naszych poborów a nie VAT, który jest tylko jednym elementem. Następnie państwo poprzez sustem urzedniczy trwoni znaczne 30% tych środków, jest to udowodnione ekonomicznie. Potem państwo rozdzela te środki według urzędniczego i sejmowego parytetu na szpitale szkoły itd. Brakło już mi miejsca.

G....t
G....t
11 lat temu

„Niestety nie mogą się z tobą zgodzić. żaden kraj nie ma takiego fiskalnego obciążenia jak twierdzisz. Podam przykład niemcy 34%. Dowodem popierającym moją teze jest szwecja …”
Z czym dokładnie ? obecnie w Szwecji stawki podatkowe ( pit ) sięgają od 32% do 57% – nie nazwał bym tego małym obciążeniem, a pamietaj że ich gospodarka podobnie jak Norwegii dysponuje zasobami naturalnymi pozwaljacymi na finansowanie socjalu.

„Może Chorwacja to mały przyklad ale pouczający „

Wręcz przeciwnie, z całym szacunkiem dla tego sympatycznego kraju i jego mieszkańców ale podnieśli stawkę vatu do 25% ( ty krytykujesz 23 ), sami pokrywają zapotrzebowanie na paliwa i czerpią ogromne przychody z turystyki.
Zastanów się jakie były by obciążenia fiskalne tych krajów gdyby pozbawić ich surowców ( ropa, gaz ) i dużych udziałów przychodu z turystyki. Prawda jest względna i nie zamierzam ci nic udowadniać tylko staraj sie pisać obiektywnie.

Realista
Realista
11 lat temu

Do G…t
Niestety nie mogą się z tobą zgodzić. żaden kraj nie ma takiego fiskalnego obciążenia jak twierdzisz. Podam przykład niemcy 34%. Dowodem popierającym moją teze jest szwecja tam w latach 60 robudowano socjał, co spowodowało kłopoty budżetowe i wzrodt podatku do 90 %. A to z koleji spowodowało odpływ kapitału i znaczny spadek szwecji a rankingu krajów bogatych. Niestety, żyjemy w kraju nadal socjalistycznym. Socjalizm to fałszywa ideologia i tak się jakoś składa, że na mapie tego świata dominuje bieda, takm gdzie jest komuna. Może Chorwacja to mały przyklad ale pouczający. Wszystko co napisaleś jest po prostu nieprawdą. Miejsca jest tu za malo, aby ci to udowodnić

G....t
G....t
11 lat temu

Nie licząc przypadku stanów wszystkie pozostałe wynikają z rozbudowy systemu socjalnego. Nie ma to za wiele wspólnego z polityką fiskalną jest skutkiem wynikajacym gł. z dotychczasowego rozwoju gospodarczego, innowacji i bogactw naturalnych. Sugeruje wychylić nos poza chorwacki camping i trochę więcej czytać i obserwować. Kraje które podajesz za przykład posiadają obciążenia fiskalne porównywalne do naszych, z tym że wytwarzają znacznie więcej…, nie spina się to z teorią korwinowskiego dobrobytu w której ma obowiazywać zasada „nie będzie niczego”.

Realista
Realista
11 lat temu

do g….t
Jak tak dużo widziałeś to wyjasnij mi chłopie dlaczego tylu polaków wyjechało do Stanów, Angli, Norwegi, Niemiec itd. natomiast do Polski nie przybył żaden, ameykanin, anglik, niemiec, norweg, itd. Dlaczego polki za granicą rodzą więcej dzieci niż w Polsce. Dlaczego w Chorwcji na campingu, gdzie jest 1000 miejsc jest 1 lub 2 polaków a reszta to biedota z niemiec, holandi itd. Można takich pytań postawić setki, tylko zaczynam się zastanawiać po co? Jak tacy jak ty i tak tego nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć. I wole tych pierwszych bo oni są tylko niedouczeni a ci drudzy to antypolacy,

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”Realista”]To jedź za granicę i zobacz jak robią to inni. Zacznij się doksztalcać, bo nie wiesz dużo na ten temat. .[/quote]
Staram się podróżować jak tylko czas pozwala i nie dostrzegam w europie znaczacych różnic. Z pewnością też nie wiem wszystkiego, dltego bez obaw – systematycznie pogłebiam swoją wiedzę.
Bez dalszej pomocy z Twojej strony nie skumam problemu.

Realista
Realista
11 lat temu

do policjanta
Pokarz chłopie te statystyki, gdzie je można zobaczyć, chetne je przeczytam. Jezeli kościół jest tak jak piszesz największym złodziejem to dlaczego go jeszcze nie aresztowałeś. Jako obywatel masz obowiązek zgłosić do organów ścigania każde przestepstwo, kradzieży też.

policjant
policjant
11 lat temu

[quote name=”Realista”]Wszystko rozbija się o pieniądze. A czy drodzy dyskutanci wiedzą, że państwo zabiera nam w formie różnych podatków 94 % naszych zarobków. Państwo nasze jest największym złodziejem…[/quote]

Według statystyk największym złodziejem w Polsce jest kościół 🙂

Realista
Realista
11 lat temu

To jedź za granicę i zobacz jak robią to inni. Zacznij się doksztalcać, bo nie wiesz dużo na ten temat. Jakoś tak się dziwnie składa na tym świecie, tam gdzie na mapie są falszywe ideologi (Komuna) tam jest najwieksza bieda. A tam gdzie ludzie mają swobodę wyboru bogactwo.

G....t
G....t
11 lat temu

Zgodnie z tym co napisałeś, masz przekonanie że społeczeństwo jest w stanie samo budować infrastrukturę w
( tym żłobki ), finansować swoje potrzeby bez przymusu fiskalnego ?
Uważam to za nieralany pomysł, natomisat Państwo mogłoby budować taniej ale to już inna historia.

Realista
Realista
11 lat temu

Wszystko rozbija się o pieniądze. A czy drodzy dyskutańci wiedzą, że państwo zabiera nam w formie róznych podatków 94 % naszych zarobków. Państo nasze jest największym złodziejem. gdyby tę pieniądze zostały w naszej kieszeni to zarabialibysmy ponad 10 000 zł miesięcznie i byłoby nas stać na wszystko. Prywatne żłobki, składki emerytalne, leczenie szpitalne poprzez składkę ubezpieczenia, na wczasy i wiele innych przyjemniejszych rzeczy. A tak to jesteśmy okradani a naszymi pieniędzmi opłacani są w setkach tysiącach urzednicy, którzy marnują te środki. kto jednak to rozumie, kiedy rzesze komunistów wmawiają nam coś innego.

G....t
G....t
11 lat temu

„..A ja jestem za samorządowym żłobkiem…”

Twoja uwaga jest jak najbardziej na miejscu, choć osobiście bliżej mi do opinii demostenesa, ale przyznaje że sam korzystałem z pomocy dziadków w omawianej sytuacji.

„Czy młode małżeństwo, z 30 letnim kredytem hipotecznym wysupła 1000 zł za miesiąc w żłobku?”
Tutaj narażę się społeczenie ( min. Tobie ), ale nikt nie zmusił Ciebie lub Mnie do zaciągnięcia kredytu. Ten argument nie jest merytoryczny. Nasze kredyty to nasza sprawa, od urzeników gminy domagajmy się zmian, które nie są pochodną naszych nieracjonalnych decyzji. Nie traktuj dosłownie pow. przypadku, akurat kredytowanie hipoteczne uważam za czynnik pożądany.

demostenes
demostenes
11 lat temu

Szanowna Wiolu, w swoim komentarzu bardzo trafnie wskazałaś główny problem – wysokość opłat rodziców za pobyt dziecka w żłobku.Nie jest problemem, czy żłobek jest założony przez samorząd, czy przez inne osoby. Burmistrz proponuje udzielanie dotacji dla żłobków , tak by opłaty pobierane od rodziców były niższe.A warunkiem otrzymania dotacji, jak czytamy, byłaby właśnie maksymalna wysokość opłat , które żłobek pobierałby od rodziców. Nieprawdą jest, że żłobki prowadzone przez osoby prywatne dostępne są tylko dla majętnych rodziców.Dzięki dotacjom z budżetów gmin opłaty miesięczne w tych żłobkach są na poziomie 400 – 600 złotych (np, w Opolu, Poznaniu ).Polecam także ,aby sprawdzić w swoim zakładzie pracy możliwość dofinansowania pobytu dziecka w żłobku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ( w wielu firmach są to dopłaty w wysokości 150-250 złotych miesięcznie na dziecko ).Jeżeli w regulaminie zfśs nie ma takiego zapisu zawsze można wnioskować o jego wprowadzenie.Gorąco pozdrawiam.

Wiolka
Wiolka
11 lat temu

Demostenes – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie mogą być zakładane przez osoby prywatne. Mimo to samorządy nie rezygnują z prowadzenia tych instytucji. Czy twoim zdaniem w ten sposób samorząd zabiera mieszkańcom możliwość tworzenia własnych firm?

Odpowiedź brzmi nie. Gmina realizuje swoje zadania. Podobnie jest ze żłobkiem. W dużych miastach znajdują się żłobki prowadzone przez osoby prywatne (dla majętnych rodziców) i przez samorządy – dla całej reszty, która nie może pozwolić sobie na rezygnację z pracy, czy też zatrudnienie niani za 1500 zł – 2000 zł.

Czy wiesz ile kosztuje niania, czy wiesz ile trzeba zapłacić za prywatny żłobek, przedszkole? Czy wiesz jakie są przychody zwykłych zjadaczy chleba?

Wiolka
Wiolka
11 lat temu

A ja jestem za samorządowym żłobkiem.
W Chrzanowie, Kluczach, Bukownie się da, a oczywiście w Olkuszu się jak zwykle nie da. opowiadanie o prywatnej inicjatywie jest dobrą miną do złej gry! Czy młode małżeństwo, z 30 letnim kredytem hipotecznym wysupła 1000 zł za miesiąc w żłobku? Z pewnością mało które!

Tusk obiecał i feruje pomoc dla gmin chcących założyć żłobki – wystarczy tylko schylić się po ta kasę! Ale jak widać dla pana Rzepki to i tak za dużo!!!

sldolkusz
sldolkusz
11 lat temu
demostenes
demostenes
11 lat temu

Tym razem chciałbym pochwalić stanowisko Burmistrza i obronić przed dyskretną krytyką Pani Redaktor.Słyszymy, żew budżecie gminy brakuje środków na utrzymanie istniejących placówek oświatowych.Czemu w takiej sytuacji Gmina ma budować kolejne placówki.Musiałoby to pewnie wiązać się z likwidacją już istniejącej szkoły.Zwłaszcza, gdy jak czytamy w wypowiedzi Burmistrza ,żłobki i kluby dziecięce są tworzone przez mieszkańców Olkusza.Jaka Pani Redaktor bylaby ocena , gdyby Gmina utworzyła własną bezpłatną gazetę lokalną i przyjmowała reklamy za o połowę niższą cenę, a straty pokrywała z budżetu Gminy.Samorząd nie powinien konkurować ze swoimi mieszkańcami, z których podatków się utrzymuje.samorząd nie powinien zabierać mieszkańcom możliwości tworzenia własnych firm ,własnych podmiotów i w ten sposób ingerować w ich naturalny rozwój.Gdyby takie placówki nie były tworzone przez mieszkańców, wtedy Gmina miałaby taki obowiązek, wtedy byłoby to niezbędne.