Olkusz

W listopadzie ubiegłego roku Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” rozstało się z Klubem „Przyjaźń” na Pakusce. Przez ponad dekadę było to miejsce integrujące różne pokolenia i różne środowiska: od małych dzieci, poprzez młodzież  i seniorów, na lokalnych artystach kończąc.

Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” związane było z Klubem „Przyjaźń” od 2009 roku. Osiedlowy Klub rozpoczął wtedy swoją działalność z inicjatywy: Olgi Śladowskiej, Mirosławy Drapacz i Barbary Orkisz. – Startując w projekcie ogłoszonym przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz chciałyśmy wykorzystać swoje umiejętności pedagogiczne i organizacyjne, by poprowadzić mały ośrodek kultury dla południowej części miasta. Naszym celem było stworzenie miejsca, gdzie można wpaść, posłuchać muzyki, zobaczyć wystawę, spotkać się z ciekawymi ludźmi, a nawet poplotkować – wspominają inicjatorki przedsięwzięcia.

Cel ten z powodzeniem udało się zrealizować – przez 11 lat działalności miejsce to integrowało różne pokolenia i różne środowiska. Priorytetem stała się aktywizacja kulturalna ludzi starszych we współpracy z młodzieżą. – Chciałyśmy  umożliwić kontakty  międzypokoleniowe, zaspokoić potrzeby towarzyskie ludzi starszych, przeciwdziałać ich  izolacji, zapewnić im poczucie własnej wartości, zachęcić do pracy twórczej, a także uwrażliwić młodych na potrzeby starszych, pomagając równocześnie Seniorom zrozumieć współczesną młodzież – tłumaczy Olga Śladowska.

Dzięki współpracy ze znanymi olkuszanami w Klubie „Przyjaźń” odbywały się zajęcia z zakresu: historii regionalnej i turystyki,  zdrowia, historii sztuki, domowej ekonomii, a nawet nowych technologii. – Naszym wielkim sukcesem było stworzenie i wypromowanie wewnętrznego wolontariatu kompetencyjnego – podkreśla Mirosława Drapacz.

Ogromnym powodzeniem cieszyło się Międzypokoleniowe Koło Komputerowe. Młodzi wprowadzali Seniorów w edukację cyfrową, pomagali w robieniu zakupów, wspierali psychicznie podczas choroby. Seniorzy pomagali zaś młodzieży w nauce i dzielili się doświadczeniem. Na przestrzeni lat Stowarzyszeniu udało się zachęcić do wolontariatu 28-osobową grupę seniorów i ponad 400-osobową grupę młodzieży. – To dzięki nim mogliśmy realizować dwa niezwykle ważne dla środowiska projekty: „Lektorium – codzienna pomoc w nauce” i „Kącik Samopomocy – Nie jesteś Sam”, co zaowocowało w czasie pandemii COVID -19 – wylicza Barbara Orkisz.

Nie sposób w kilku zdaniach wymienić wszystkich inicjatyw realizowanych na terenie Klubu. Dzięki różnorodnej ofercie, w zależności od potrzeb wiekowych beneficjentów i ich zainteresowań, różne grupy wiekowe mogły realizować swoje hobby, czynnie uczestniczyć w  zajęciach językowych oraz tworzyć sztukę. Na terenie placówki prowadzono działalność teatralną, literacką i muzyczną. Odbyło się tam 59 koncertów  poetycko – muzycznych, 80 wernisaży i wystaw malarstwa, fotografii i rękodzieła artystycznego oraz 39 wieczorów autorskich. Ogromne zasługi dla muzycznej oprawy imprez klubowych miał Franciszek Dudek –  twórca międzypokoleniowej grupy instrumentalno-wokalnej.

Klub był również miejscem aktywności Seniorów i młodzieży na polu teatralnym. Działały tam 3 grupy teatralne: Teatr Seniora (8 spektakli),  TUON – Teatr z Udziałem Osób z Niepełnosprawnościami (12 spektakli) oraz Grupa Teatralna Lęgowisko prowadzona przez panią  Danutę Marszałek, która w ramach cyklu Popołudnie z Teatrem (2013 r. – 2019 r.) przygotowała 27 spektakli.

Przez 11 lat Stowarzyszenie dbało o Klub, wykonując drobne remonty i kupując wyposażenie potrzebne do realizacji projektów. W 2018 r. udało się zdobyć pieniądze na częściowy remont podłogi w sali koncertowej. Niestety w roku 2020 gminna dotacja wystarczyła tylko na 9 miesięcy działalności. Z powodu pandemii COVID-19 Stowarzyszenie nie zdołało wypracować własnych środków, podnajmując sale w Klubie. Do tego doszły koszty związane z przestrzeganiem zaostrzonych zasad sanitarnych. Wszystko to zaważyło na decyzji o zaprzestaniu działalności w obecnej formie.

– Żegnamy się ze wszystkimi naszymi Przyjaciółmi, sympatykami, wolontariuszami, współtwórcami sukcesu, jakim było prowadzenie w trudnych warunkach Klubu „Przyjaźń”. Dziękujemy szczególnie pani Marii Knap, na którą zawsze mogłyśmy liczyć. Jako Stowarzyszenie będziemy nadal działać na rzecz środowiska lokalnego, zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, będziemy wspierać młodzież w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi za udzielenie nam tymczasowego schronienia w swoim ośrodku. Może rzeczywistość pocovidowa okaże się łaskawa  nie tylko dla naszego Stowarzyszenia – czytamy w oświadczeniu, wydanym przez dotychczasowych gospodarzy osiedlowego Klubu.

Przedstawicielki Stowarzyszenia zachęcają również do wsparcia ich organizacji poprzez przekazanie 1% podatku, wpisując w rocznym zeznaniu podatkowym numer KRS: 0000219768.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
raff77
raff77
3 lat temu

Szok, niedowierzanie.
Integrowali pokolenia. To była odskocznia dla wielu osób, drugi dom. Miałem okazję uczestniczyć kilka razy w wydarzeniach organizowanych przez to stowarzyszenie. To naprawdę strata dla osiedla i Olkusza.