Powiat

Do końca maja mieszkańcy gminy Klucze i gminy Olkusz będą płacić za wodę i ścieki takie same stawki, jak przez ostatnie siedem miesięcy minionego roku. Od stycznia wyższe opłaty obowiązują w gminie Bolesław. Zwiększyła się także opłata za ścieki w Bukownie. To efekt gminnych dopłat do obowiązującej do 31 maja taryfy.

Przypomnijmy, że obecnie regulatorem taryfy jest spółka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Zmienione przepisy spowodowały, że w pierwszym kwartale 2018 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu Sp. z o. o. musiało przygotować nowy wniosek taryfowy na trzy lata (stawki ustalono osobno na poszczególne lata).

Zgodnie z taryfą stawki netto obowiązujące od 1 czerwca 2020 roku do 31 maja 2021 roku kształtują się następująco: 5,73 zł za 1 m3 wody dla gospodarstw domowych i 9,54 zł za 1m3 odebranych ścieków.

Radni czterech samorządów uchwalają dopłaty do obowiązujących taryf. Samorządowe decyzje o dopłatach na pierwszych pięć miesięcy tego roku zostały podjęte. Bez zmian pozostaną stawki opłat dla mieszkańców gmin: Klucze i Olkusz. Mieszkańcy gminy Klucze zapłacą za 1 m3 ścieków 8,56 złotych brutto, a za 1 m3 wody 5,05 złotych brutto. W gminie Olkusz stawka brutto za 1 m3 wody to 5,84 złotych. Koszt brutto 1 m3 ścieków wynosi 9,12 złotych brutto.

Zmiany w opłatach dotyczą mieszkańców gmin: Bolesław i Bukowno.

W pierwszej z gmin opłaty będą wyższe. Tu mieszkańcy zapłacą zatem 5,93 złote brutto za 1 m3 wody i 8,71 złotych brutto za 1 m3 ścieków.

Z kolei w Bukownie bez zmian pozostanie opłata za wodę. Przy takiej samej, jak w poprzednim okresie gminnej dopłacie cena 1 m3 wody to 5,93 złote brutto. W górę idzie opłata za 1 m3 ścieków i wynosi teraz 8,14 złotych brutto.

Podane opłaty obowiązują od 1 stycznia do 31 maja 2021 roku.

Najbliższe pięć miesięcy to ostatni okres obowiązywania trzyletniej taryfy ustalonej w 2018 roku.

Zasady opracowania nowej taryfy nie zmieniły się – będzie ona obowiązywała przez trzy lata, z rozbiciem na poszczególne lata. Gdy tylko poznamy jej szczegóły, poinformujemy o tym na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze