Infrastruktura dla turystów, którzy postanowili spędzić czas na łonie przyrody w powiecie olkuskim, albo tylko przez niego przejeżdżają, stały się celem projektu Nadleśnictwa w Olkuszu. Leśnicy zaprojektowali i wykonali miejsca postojowe, a do współpracy w projekcie zaprosili gminę Olkusz i Starostwo Powiatowe. Lokalizację zaproponował olkuski oddział PTTK. W poniedziałek oficjalnie otwarto taki parking przy rezerwacie Pazurek (przy drodze nr 783 z Olkusza do Wolbromia), który jest czwartym tego typu przedsięwzięciem w gminie Olkusz. W planach jest wykonanie jedenastu kolejnych. Jest to przykład na to, że przy odrobinie chęci i wspólnej pracy kilku instytucji, da się wykonać miejsce nie ustępujące standardem tego typu strefom rekreacyjnym w innych częściach Europy.

Dotychczas nie było na terenie gminy miejsc, gdzie przejezdni mogliby w przyzwoitych warunkach odpocząć, zjeść czy zostawić samochód, żeby spokojnie udać się na spacer po okolicy. Lokalizacja miejsca postojowego na Pazurku nie jest przypadkowa, bo znajduje się ona naprzeciw wejścia na ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Pazurek – miejsca wyjątkowo pięknego i bogatego w przyrodnicze osobliwości. Do dyspozycji turystów i mieszkańców są estetycznie wyglądające drewniane ławostoły z zadaszeniem, kosze, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne, a teren wyeksponowany jest tzw. witaczami.  Istotne było również utwardzenie znacznego terenu parkingu i wysypanie go żwirem. Miejsce to pomieści sporą ilość samochodów, a autokary nie będą miały problemu z manewrem. Ze względu na to, że rezerwat znajduje się po przeciwnej stronie drogi od parkingu, wprowadzono tam ograniczenie prędkości i utworzono przejście dla pieszych. Koszt tego przedsięwzięcia wynosił prawie 70 tys. zł. W uroczystym otwarciu udział wzięły wszystkie zaangażowane w ten projekt osoby.

– Tworzenie tego typu miejsc jest bardzo ważne dla rozwoju aktywnych form spędzania wolnego czasu, wypoczynku i rekreacji. Naszym zadaniem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców i gości, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, często w lasach podległych naszemu Nadleśnictwu. Ten projekt pokazuje, że razem można więcej, dlatego cieszę się, że nasz pomysł spotkał się ze zrozumieniem dwóch pozostałych partnerów – mówi Romuald Jurzykowski, olkuski nadleśniczy. – Tworzenie tego typu miejsc jest istotne z punktu widzenia przyjezdnych, ale również samych mieszkańców. Są one potrzebne i będziemy się angażować w kolejne takie przedsięwzięcia – dodaje Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza. Henryk Kieca, przedstawiciel zarządu powiatu, uważa, że współpraca między trzema różnymi instytucjami dała efekt, który jest dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli jest dobra wola i chęć działania.

Rezerwat Pazurek powstał w 2008 roku, choć ścieżka dydaktyczna istniała tam już dużo wcześniej. Na niespełna 200 hektarach można zobaczyć wiele interesujących gatunków fauny i flory, a także przyrody nieożywionej. – Charakterystyczna dla tego obiektu przyrodniczego jest buczyna, głównie sudecka. Znajduje się tam wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, jak choćby storczyki, widłaki, przylaszczki, języcznik zwyczajny czy też czosnek niedźwiedzi. Rezerwat Pazurek przyciąga również swoją ciekawą geologią, bo znajdują się tam skały, jamy i wąwozy. Zubowe Skały i Cisowa Skała wyglądają pięknie w otoczeniu buków – opowiada Ryszard Malik z olkuskiego Nadleśnictwa.

W tym roku  ścieżka została odnowiona. Na liczącej 5 kilometrów trasie znajduje się 12 przystanków, a każdy wyposażony jest w tablicę informacyjną. Droga została wytyczona tak, aby osoby korzystające z niej nie przegapili interesujących punktów. Z tych powodów cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem młodych przyrodników. – Rezerwat odwiedza bardzo dużo wycieczek szkolnych, odbywają się tam rajdy. Jednak ze ścieżki korzystają osoby w każdym przedziale wiekowym, zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane. Jest to miejsce wyjątkowo piękne i doceniane przez krajoznawców – mówi Barbara Wróbel, prezes olkuskiego oddziału PTTK.

Parking na Pazurku jest czwartym miejscem postojowym, które zostało wykonane w ostatnim czasie z inicjatywy leśniczych. Podobne miejsca znajdują się również w Rabsztynie, Kogutku i Hutkach. Na terenie całego powiatu zaplanowano kolejne. Na tym przedsięwzięciu ambicje olkuskiego Nadleśnictwa, aby stworzyć kompleksową infrastrukturę dla aktywnych, się nie kończą. – Wybraliśmy taki kierunek, żeby nie zamykać lasów przed społeczeństwem, a pokazywać to, co mamy najpiękniejsze i ułatwiać korzystanie z tego, bez uszczerbku dla przyrody. Będziemy opracowywać kolejne strefy rekreacyjne, trasy i punkty widokowe. Wyliczyliśmy przynajmniej 300 punktów interesujących z przyrodniczego i historycznego punktu widzenia. Wierzę, że przy wsparciu innych instytucji nam się to uda – podsumowuje nadleśniczy Romuald Jurzykowski.

rezerwat pazurek1

rezerwat pazurek9

rezerwat pazurek10

rezerwat pazurek10

rezerwat pazurek11

rezerwat pazurek 2

rezerwat pazurek 3

rezerwat pazurek 4

rezerwat pazurek 5

rezerwat pazurek 7

rezerwat pazurek 8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ker
ker
11 lat temu

[quote name=”gos”]no właśnie ,taka inf jak z 9,50,o mapkach powinna być artykule…[/quote]
Można po polsku?

gos
gos
11 lat temu

no właśnie ,taka inf jak z 9,50,o mapkach powinna być artykule…

ker
ker
11 lat temu

Kolego Berni, jest to mapa z geoportal.gov.pl (za darmo). Mapa turystyczna tego obszaru dostępna jest także za darmo na stronie Starostwa http://www.sp.olkusz.pl. Polecam także podejść do Nadleśnictwa (za Pocztą) po najnowszą mapę – rewelacyjna i bardzo dokładna i co najważniejsze – też za darmo 😉

Berni
Berni
11 lat temu

Taka właśnie mapka jak pokazuje Pan na zdjęciu nr 1

Berni
Berni
11 lat temu

Pomysł fajny, ale autor artykułu nie popisał się. Dajcie chociaż jakis link na strone, jakąś mapkę gdzie mozna by sobie zaplanować trasę.

gracjan
gracjan
11 lat temu

Fajna i trafiona inicjatywa . Pozdrawiam