Powiat
Skutki likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” są tematem stałych rozmów pomiędzy władzami spółki i samorządowcami. Niedawno odbyły się kolejne tego typu konsultacje, dotyczące kwestii zapadlisk, jakie mogą powstawać w naszej okolicy w wyniku prowadzonej przez lata działalności górniczej.
W dniu 4 lutego 2022 roku, w trybie on-line, starosta Powiatu Olkuskiego i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa zorganizowali spotkanie dot. potencjalnych zagrożeń w związku z możliwością wystąpienia zapadlisk w wyniku prowadzenia działalności górniczej. W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe gmin Olkusz, Bolesław, Wolbrom, Trzyciąż, Klucze i Bukowno oraz przedstawiciele Zarządu ZGH „Bolesław” S.A.
W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez spółkę czytamy, że Zarząd ZGH „Bolesław” S.A. poinformował uczestników zebrania o aktualnym stanie prac przy likwidacji kopalni. Przedsiębiorstwo deklaruje, że na bieżąco kontroluje obszary górnicze eksploatowane w przeszłości metodą na tzw. „zawał”. Wedle ich zapewnień, tego typu eksploatacja prowadzona była poza rejonami zabudowanymi, głównie na terenach leśnych.
Firma powołała specjalny zespół ds. byłej eksploatacji zawałowej, który na bieżąco analizuje możliwość wystąpienia deformacji nieciągłych, uwzględniając monitoring poziomu zatopienia kopalni. Lokalizacje zagrożone wystąpieniem zapadlisk mają zostać oznakowane tablicami ostrzegawczymi, tak jak to miało miejsce w przypadku powstałego w styczniu br. zapadliska w Hutkach. Wspomniane zapadlisko podlega zaś bieżącej kontroli przez pracowników zakładu. Niezwłocznie po uzyskaniu stosownej decyzji ZGH „Bolesław” S.A. przystąpić ma do jego rekultywacji.
Fot. ZGH „Bolesław”
>