Olkusz

Początek maja to w naszym kraju okres wypoczynku i celebracji: w trakcie „długiego weekendu” obchodzona jest bowiem m.in. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Ustawa uchwalona w 1791 r. regulowała ustrój prawny dotychczasowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która od tej chwili stała się oficjalnie Rzeczpospolitą Polską. Dla uczczenia tego doniosłego momentu w historii, co roku na olkuskim rynku składane są kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Oficjalne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Olkuszu rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 10:00 mszą świętą za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy, przy akompaniamencie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, odbył się natomiast uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj miało także miejsce wystąpienie olkuskiego starosty, a delegacje władz samorządowych, parlamentarzystów, ugrupowań politycznych oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji złożyły okolicznościowe wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Uchwalenie konstytucji z 3 maja w 1791 roku stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju: Ustawa Rządowa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, stanowiła efekt reform Rzeczpospolitej podjętych przez Sejm Czteroletni. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem tego typu. Finalnie obowiązywała zaledwie przez kilkanaście miesięcy, na przestrzeni których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień.

Początek maja to w naszym kraju okres wypoczynku i celebracji. W trakcie „długiego weekendu" obchodzona jest m.in. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Ustawa uchwalona w 1791 r. regulowała ustrój prawny dotychczasowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która od tej chwili stała się oficjalnie Rzeczpospolitą Polską. Dla uczczenia tego doniosłego momentu w historii, co roku na olkuskim rynku składane są kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze