Veľké Kapušany
Kolejna przygoda z programem Erasmus+ z inicjatywy słowackich partnerów „Luminosus” n.o. oraz przy współudziale Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”, odbyła się w dniach 2-9 lipca, na ziemiach Słowacji w urokliwej miejscowości Veľké Kapušany wraz z partnerami z Hiszpanii i Łotwy.
Siedmiu uczestników oraz dwóch opiekunów z powiatu olkuskiego brało udział w projekcie „Let’s focus on focus”, którego założeniem było znalezienie sposobów na uniezależnienie się od urządzeń mobilnych. Uczestnicy, poprzez udział we wspólnych zabawach, wymianę poglądów, kreowali nowe formy komunikacji bez korzystania z tych urządzeń. Doszli do wniosku, że jakość życia bez urządzeń mobilnych jest możliwa i nawet lepsza. Potwierdzeniem tego faktu było stworzenie wspólnego dekalogu o zasadach zwalczania tego zagrożenia. Wspólne rozważania na ten temat uświadomiły jakie niebezpieczeństwo to ze sobą niesie, tzn. cyberbullying, propaganda, manipulacja oraz fake news.
Mieliśmy również okazję zwiedzić Košice, gdzie odkryliśmy wspólne elementy naszej wspólnej historii oraz ciekawe formacje geologiczne na Węgrzech. W trakcie tych wycieczek, młodzież miała okazję się w pełni integrować oraz komunikować się w języku angielskim. Wieczorami partnerzy przedstawiali kultury swych narodów poprzez tańce, piosenki, filmy oraz potraw narodowych.
Wartością dodaną tego spotkania była również integracja europejskiej młodzieży pod względnym kulturowym, utrwalenie więzi oraz akceptowanie odmienności. Nasi gospodarzy należą do mniejszości węgierskiej, dlatego też poznaliśmy elementy obu kultur. Żyjemy w świecie, gdzie pęd cywilizacyjny, zabija proste formy komunikacji, jakimi są rozmowa i spotkanie „face to face”.
Ten projekt pozwolił odkryć, jak w łatwy i pożyteczny sposób można zdrowo spędzać wspólnie czas bez ciągłego patrzenia w ekrany smartfonów. Na zakończenie pobytu, uczestnicy, w trakcie uroczystej zabawy pożegnalnej, zobowiązali się do czynnego udziału w nowych projektach, dając tym wyraz, jak istotne są te przedsięwzięcia. Kolejny raz, wymiany młodzieży potwierdziły znaczenie oraz istotę tych spotkań. Można stanowczo twierdzić, że przyszłość kontynentu oraz planety leży w rękach naszej młodzieży, trzeba tylko dać jej szanse i narzędzia!
Stowarzyszenie Dobroczynne dziękuje inicjatorowi wyjazdu Panu Edwinowi Caraballo opiekunce wyjazdu Pani Justynie Kuźniak, a przede wszystkim młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu za wspaniałe reprezentowanie Polski. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli współorganizować kolejne projekty Erasmus+.
Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”