otwarcie osrodka wsparcia flika 20

W dobie rosnącej popularności mało aktywnych form spędzania wolnego czasu (takich jak komputer czy telewizja) rośnie znaczenie inicjatyw, które proponują rozwiązania alternatywne. Wiele atrakcyjnych propozycji oferuje Klub Sportowy Flika, którego Ośrodek Wsparcia – klub samopomocy na terenie Osiedla Słowiki oficjalnie otwarto w środę 7 maja 2014 r.

Środowe spotkanie z udziałem m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepki, Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Jacka Imielskiego, Radnego Łukasza Kmity i Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej NOWA Mariana Seweryna odbyło się w Klubie Kubuś, który wypełnił się niemal po brzegi. Przybyli goście oraz mieszkańcy zgodnie przyznawali, że tego typu inicjatywy są szczególnie istotne.

W ramach Ośrodka Wsparcia – klubu samopomocy na terenie Osiedla Słowiki realizowany będzie projekt pn „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą”. Dofinansowanie zadania wynosi 80 000 zł (z czego 20% pochodzi z budżetu Gminy Olkusz, a 80% z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie). Ponadto Klub Sportowy Flika współpracuje ze Spółdzielnią Mieszkaniową NOWA.

Zgromadzeni w środę w Klubie Kubuś mieli okazję zaznajomić się z planowanym zakresem zajęć Ośrodka, których cel przedstawiła Prezes Zarządu Pani Maria Beszterdo. Chodzi o aktywizację oraz wymianę doświadczeń dwóch pokoleń – osób starszych i młodych, które wzajemnie mogą się uczyć i integrować.

otwarcie osrodka wsparcia flika 7

Ośrodek Wsparcia proponuje następujące zajęcia:

1) „Sprawny człowiek – sprawne działanie”
•    zajęcia na basenie: nauka pływania, aqua – aerobic, sauna;
•    aerobic 50+;
•    kurs tańca towarzyskiego
•    zajęcia wyrównawczo – kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, elementy                                                     jogi i pilatess

2) „W każdym drzemie artysta”
•    warsztaty artystyczno – teatralne  (zajęcia z emisji głosu, praca nad dykcją, improwizacje aktorskie, zajęcia wokalne i taneczne)
•    „Amatorska Szkoła Szycia” – tworzenie kostiumów oraz dekoracji teatralnych
•    „Podglądamy specjalisów”- poznanie kulisów teatru oraz pracy aktorów podczas udziału w generalnej próbie teatralnej oraz dwóch spektaklów

3)  „Słowikowe” metamorfozy ciała i ducha”
•    spotkania z dietetykiem, fryzjerem, stylistą, wizażystą, masażystą
•    nauka zasad savoir vivre

4) „Zdrowe żywienie – zdrowa rodzina”
•    warsztaty kulinarne prowadzone w diadach międzypokoleniowych

5) „Psycholog wspiera i radzi”
•    konsultacje i porady dla każdego
•    próba stworzenia diad wsparcia – doświadczeni życiowo wspierają innych

6) „Potrzebuję – oferuję”
•    tablica potrzeb wraz z oferowaną pomocą w działaniu

7) „Wspólne smakowanie świata”
•    rejs po Wiśle „Smoczołodziami”
•    wycieczka na termy + zwiedzanie Zakopanego
•    turystyka piesza po ziemi olkuskiej, połączone ze wspólnym grilowaniem

8) „Osiedlowe mole książkowe”
•    kącik czytelniczy (książki, prasa)
•    wymiana „książki za książkę”

9) „Gadżety elektroniczne niestraszne dla seniora”
•    warsztaty z obsługi: komputera, internetu, ebook, tabletów itp., możliwość indywidualnych konsultacji

10)    Imprezy okolicznościowe

    W Ośrodku będzie również możliwość skorzystania z gorących napojów, codziennej prasy oraz komputera z dostępem do Internetu. Lokalizacja zajęć nie będzie ograniczona wyłącznie do Klubu Kubuś, ale będą one również realizowane w olkuskiej bibliotece, Miejskim Domu Kultury, Ośrodku Rekreacyjnym w Jaroszowcu oraz w Teatrze Bagatela w Krakowie, pobliskich lasach i na wycieczkach do Zakopanego, Krakowa czy Białki Tatrzańskiej.

Kierownikiem projektu jest Pani Urszula Ryza.

Tekst: UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Popek
Popek
10 lat temu

Kto słyszał o takich miejscach w dużych rozwiniętych miastach, niestety Olkusz pozostał w poprzednim ustroju, kluby osiedlowe gdzie wszystko dla wszystkich było za darmo i społecznie. Rozwój sportu i kultury w Olkuszu obraca się wokół tego typu instytucji darmowych i społecznych, koszt zajęć spotkań jakichkolwiek jest najważniejszy, nie liczy się poziom, miejsce kadra, tylko czy jest za darmo lub jak najtaniej. Przykładem są szkoły językowe na KK Wielkiego których swojego czasu było sporo gdzie i kadra i poziom zajęć był konkurencyjny. Społeczeństwo wybiera jednak najtańsza formę korepetycji w mieszkaniach lub klubach osiedlowych. Czy to winna tych ludzi, bardziej kwestia mentalności i zamożności, ale przede wszystkim chęci. Bo społeczeństwo w Olkuszu ma bardzo mała potrzebę pasji i zainteresowań, poza pracą i weekendowym spędzaniem czasu przy piwie i TV, i dlatego oprócz klubów osiedlowych, MDK itp z M w nazwie nic ciekawego tu nie ma

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”nie ze Słowików”]Popieram takie działania władz miasta jak i lokalnej społeczności z os. Słowiki. Powodzenia.[/quote]

Ja też popieram takie działania władz ale jako marginalny dodatek do strategii rozwoju miasta a nie jako priorytety i największe sukcesy …

wacek w.
wacek w.
10 lat temu

[quote name=”wikipedia”]Wreszcie zaczęli coś organizować i może wreszcie się zaczną integrować z resztą olkuskiego społeczeństwa. Do tej pory żyli na uboczu, tylko dla siebie i byli takim peryferyjnym dodatkiem do miasta. Może wreszcie coś tam ruszy poprzez działania pani Beszterdo. Trzeba było kogoś z zewnątrz aby ich obudzić. Weźcie się w garść i zacznijcie funkcjonować jak inne olkuskie osiedla. Mam nadzieję, że wam się uda. Do roboty.[/quote]
Ja też tak myślę. Jak to już ktoś kiedyś napisał „spadochroniarze” wziąć się do roboty a nie czekać aby wam wszystko pod nos przynieśli.

wikipedia
wikipedia
10 lat temu

Wreszcie zaczęli coś organizować i może wreszcie się zaczną integrować z resztą olkuskiego społeczeństwa. Do tej pory żyli na uboczu, tylko dla siebie i byli takim peryferyjnym dodatkiem do miasta. Może wreszcie coś tam ruszy poprzez działania pani Beszterdo. Trzeba było kogoś z zewnątrz aby ich obudzić. Weźcie się w garść i zacznijcie funkcjonować jak inne olkuskie osiedla. Mam nadzieję, że wam się uda. Do roboty.

nie ze Słowików
nie ze Słowików
10 lat temu

Popieram takie działania władz miasta jak i lokalnej społeczności z os. Słowiki. Powodzenia.