Powiat

W czwartek (04.01. br.) policjanci ruchu drogowego z olkuskiej komendy prowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „Prędkość”, których celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz eliminowanie takich zachowań kierujących, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

Od wczesnych godzin rannych, dziewięciu policjantów ruchu drogowego prowadziło działania prewencyjno-kontrolne na drogach powiatu olkuskiego. W służbie mundurowi wykorzystywali  ręczne mierniki prędkości oraz radiowóz wyposażony w wideorejestrator. Szczególną uwagę zwracali na kierujących, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Weryfikowali także stan trzeźwości kierujących i kontrolowali wyposażenie samochodu. Reagowali również na inne wykroczenia popełniane w ruchu drogowym.

Podczas tych działań skontrolowali 50 pojazdów, z czego aż 46 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość. Kierowcy, którzy  jechali brawurowo, nadmiernie przekraczający prędkość otrzymali mandaty karne. W jednym przypadku policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 52 km/h. Kierujący Skodą został zatrzymany do kontroli  drogowej na drodze wojewódzkiej nr 783 w Zarzeczu. Jechał w terenie zabudowanym z prędkością 102 km/h.  Zgodnie z przepisami na tym odcinku drogi można jechać najwyżej 50 km/h.  Policjanci nałożyli na  kierującego również mandat karny w wysokości 1500 złotych i 13 punktów karnych.

Przypominamy o  obowiązku stosowania się do ograniczeń prędkości.Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

KPP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
4 miesięcy temu

Rozumiem, że przy zatrzymaniu PJ zostały uwzględnione dopuszczalne różnice w pomiarach określone we właściwym rozporządzeniu (jak dobrze pamiętam to 3% albo 2%) bo jak nie to zatrzymanie PJ jest nic nie warte.

zEN
zEN
4 miesięcy temu

Jakby policja zwróciła uwagę na pojazdy w których ktoś gmerał przy ustawieniu reflektorów – byłbym wdzięczny.