smartfon samochod

Do 25 czerwca pod szczególnym nadzorem będą kierowcy poruszający się drogami powiatu olkuskiego. Wszystko przez akcję dotyczącą przeciwdziałaniu zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas jazdy telefonu komórkowego trzymanego w ręce.

Przypomnijmy, że w myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem kategorycznie zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

– Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z ich nieprzestrzeganiem, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce bardzo powszechny. Za powyższe wykroczenie policjanci w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 kierujących pojazdami. Jednak liczba popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa i kilkukrotnie przekracza liczbę ukaranych – mówi asp. Katarzyna Matras, oficer prasowy KPP Olkusz.

Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale również wybieranie numerów i pisanie wiadomości tekstowych. Takie zachowanie stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nietrudno przecież o rozproszoną uwagę, a brak wolnej ręki przy trzymaniu kierownicy i zmianie biegów.Dlatego też mając na uwadze powszechne zagrożenia związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji razem z firmą Neptis S.A będącą operatorem popularnego komunikatora Yanosik, podejmie działania mające na celu edukację kierowców.

Wszyscy ci, którzy ruszając w drogę włączą aplikację i gdy zadzwoni im telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymają w formie graficznej żartobliwy komunikat przestrzegający ich przed odbieraniem rozmów w trakcie jazdy.

Ponadto w tych dniach należy się spodziewać większej aktywności funkcjonariuszy z drogówki, którzy będą zwracać szczególną uwagę na łamiących przepisy związane z użytkowaniem telefonów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
P X T
P X T
5 lat temu

😆 😆 😆

pavv
pavv
5 lat temu

Co jakieś święto to wzmożone kontrole i większa ilość policjantów… ale tylko w artykułach bo niby skąd by się mieli ci policjanci wziąć? Z drukarki 3D chyba.