Powiat

Liczba interwencji w ubiegłym roku była mniejsza, ale Ochotnicza Straż Pożarna nadal ma ręce pełne roboty. Takie wnioski można wysnuć z analizy statystyk dotyczących wyjazdów do zdarzeń jednostek OSP z terenu województwa małopolskiego. Przyjrzeliśmy się bliżej danym dotyczącym powiatu olkuskiego.

O tym, jak ważna dla lokalnej społeczności jest Ochotnicza Straż Pożarna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To oni najczęściej jako pierwsi reagują, gdy w okolicy szaleje jakiś żywioł. I nie mowa tutaj tylko o ogniu. Statystyki pokazują, że walka z pożarami stanowi obecnie tylko część ich pracy.

– Jednostki OSP bardzo często interweniują w sprawach, dotyczących miejscowych zagrożeń. Zaliczamy do nich m.in. powalone drzewa, lokalne podtopienia czy wypadki samochodowe. Na wiosnę tego roku jeździliśmy także do osób znajdujących się na kwarantannie – wylicza Bartosz Piasny, druh z OSP Gorenice. Jego jednostka zajęła drugie miejsce w ilości interwencji w gminie Olkusz.

Ochotnicze Straże Pożarne pełnią również rolę zabezpieczającą, w przypadku, gdy jednostki Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżają na akcje w terenie. – OSP pełni wtedy dyżur na wypadek, gdyby wystąpiło w tym czasie jakieś zagrożenie w innym rejonie – tłumaczy Bartosz Piasny. W 2020 roku jednostki OSP z terenu Małopolski wyjeżdżały do akcji niespełna 36,8 tys. razy. Najaktywniejsze było OSP Niepołomice, które interweniowało ponad 250 razy. A jak przedstawia się sytuacja na naszym, lokalnym „podwórku”?

Łącznie wszystkie 53 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu olkuskiego interweniowały w ubiegłym roku 1291 razy. Niestety, znalazło się wśród nich 26 fałszywych alarmów. W naszej okolicy najczęściej zdarzenia obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna z Olkusza. Druhowie ze Srebrnego Grodu wyjeżdżali do akcji 104 razy. Za nimi znalazło się OSP z miasta Bukowno, które interweniowało 100 razy. Na podium stanęli również strażacy-ochotnicy z OSP Bolesław, którzy wyruszali do akcji 80 razy.

Warto przy tym dodać, że praca druhów nie kończy na akcjach bojowych. Drużyny OSP uczestniczą również w zawodach sportowo-pożarniczych i pomagają w organizacji lokalnych uroczystości, festynów czy świąt. Zajmują się również sportem, edukacją i  kulturą. Tego typu działalność nieobjęta jest jednak statystykami.

Fot.: OSP Gorenice

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze