Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu w ubiegłym roku obchodziła jubileusz osiemnastolecia swojego istnienia. Z tej okazji wydany został album, stanowiący podsumowanie tego okresu. A jest się czym chwalić!

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu – bo taka jest pełna nazwa tej instytucji – powstała w 2001 roku. Jej podstawowym zadaniem jest prezentacja i upowszechnianie sztuki współczesnej, prowadzenie działalności edukacyjnej, umożliwienie społeczeństwu kontaktu z kulturą wysoką oraz prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej na wystawach czasowych.

Z okazji 18-stych „urodzin” placówki wydany zostały specjalny album, dokumentujący jej historię i osiągnięcia. Na prawie 170 stronach, w dużym formacie, zmieściła się opowiedziana w ciekawy i pełen anegdot sposób pięcioczęściowa historia BWA pióra Olgerda Dziechciarza. Osobno potraktowana została historia powstania i funkcjonowania Galerii, najważniejsze wystawy, plenery i działalność literacka.

– Problem był jeden, ale podstawowy – środki, jakimi dysponowaliśmy nie pozwalały nam na takie wydawnictwo. Jednak dzięki uzyskaniu znaczącej dotacji z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz dzięki naszych wieloletnim niezawodnym mecenasom: ZGH „Bolesław, BOLTECH, INTERMAG, PGKiM w Olkuszu, Firmie LUKS i Drukarni GRAFPRESS wreszcie mamy nasz album! I prezentuje się on znakomicie! – opowiadają pracownicy BWA.

Książka zawiera obszerne opisy: wystaw, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i wykładów o sztuce. A jest o czym opowiadać – Galeria BWA otwarta jest bowiem na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych od klasycznych dzie­dzin sztuki, jak malarstwo, grafika, rzeźba czy fotogra­fia, poprzez performance, instalacje, aż po najnowsze działanie w obszarze nowych mediów. W BWA wystawiali najwięksi polscy malarze, jak choćby Jan Tarasin, czy Tadeusz Kulisiewicz. Spotkali się z czytelnikami najważniejsi poeci i prozaicy, tacy jak Ewa Lipska i Marcin Świetlicki. Koncertowały tu  największe gwiazdy, takie jak np.  Joanna Kulig i Dawid Podsiadło.

Olkuska Galeria współpracuje z innymi wiodącymi galeria­mi sztuki współczesnej, muzeami, kuratorami, aran­żerami wystaw, szkołami i stowarzyszeniami twórczymi, jak również środowiskami artystycznymi: Ukrainy, Słowacji, Słowenii, Czech, Gruzji, Białorusi, Bułgarii, Danii, Holandii, Mołdawii, a nawet Chin i Meksyku. Wielu malarzy czy poetów właśnie tutaj stawiało pierwsze artystyczne kroki. I o nich jest mowa w tej książce.

– Album „18 lat Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu” trafił teraz w pierwszej kolejności do naszych przyjaciół, artystów i mecenasów! Wyślemy go też do wszystkich instytucji, wyższych uczelni artystycznych, galerii i stowarzyszeń, polskich i zagranicznych, które wspierają Galerię BWA w Olkuszu. Książka – rzecz jasna – trafi także do najważniejszych polskich bibliotek – podkreślają pracownicy BWA.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o