Olkusz

W dniach 6 i 7 czerwca 2022 r. w olkuskiej Bibliotece odbyły się dwa ciekawe spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, orgaznizowane w ramach projektu „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”. Projekt jest dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie olkuskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4 i 5 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 wzięli udział w spotkaniu autorskim z Ewą Stadtmüller – autorką znakomitych książek dla dzieci i młodzieży oraz z Łukaszem Zabdyrem – grafikiem i ilustratorem.

Pisarka nie tylko opowiadała dzieciom o tym, jak powstaje książka, kto bierze udział przy jej tworzeniu, ale również bawiła młodych czytelników barwnymi i ciekawymi opowieściami. Razem ze swymi literackimi bohaterami (kukiełkami) królewną, królem, smokiem i zabawnymi zwierzątkami, podróżowała po bajkowym świecie literatury, zabierając w tę podróż zaciekawione i zasłuchane dzieci. Co więcej, znajome postaci z książek pojawiały się na dużych arkuszach papieru, a to za sprawą rysownika Łukasza Zabdyra, który malował je dla dzieci.

Dzieci miały również okazję wypróbować swoje talenty aktorskie, odgrywając różne scenki z legend polskich. Były także zagadki i konkursy. Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić książkę pisarki z dedykacją, a poszczególne klasy otrzymały pamiątkowy rysunek pana Zabdyra.

We wtorkowe popołudnie z kolei dorośli czytelnicy mieli okazję spotkać się z Krystyną Mirek – mamą czworga dzieci, felietonistką i coach’em, a przede wszystkim autorkę znakomitych powieści obyczajowych dla kobiet.

Pani Krystyna opowiedziała czytelnikom jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem książek, kiedy to dobiegając czterdziestki postanowiła podążyć za marzeniami. Mówiła też o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek i jak udaje jej się pogodzić pisarstwo z wychowywaniem czwórki dzieci oraz prowadzeniem domu. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat planów pisarskich, a także szansą na zrobienie pamiątkowego zdjęcia i zdobycie autografu pisarki.

Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Patronat medialny projektu: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

Projekt jest dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze