regionalizm_doceniony

W poniedziałek (4.06. 2012 r.) na zaproszenie Kancelarii Prezydenta, delegacja z Olkusza z burmistrzem Dariuszem Rzepką oraz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolantą Ziębą na czele wzięła udział w uroczystym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z okazji finału konkursu „Filary Demokracji Lokalnej”. Nagrody i wyróżnienia wręczał Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent dziękował wszystkim, którzy podtrzymują w prasie lokalnej tematykę historyczną związaną z historią, tradycją, doświadczeniem ludzi tam mieszkających. – Tędy wiedzie droga do zbudowania mocnego zakorzenienia w tradycji po to, aby odważnie myśleć o przyszłości całej Ojczyzny, ale też małych Ojczyzn – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski.

Na konkurs można było zgłaszać teksty w kategorii Małe Ojczyzny, czyli teksty historyczne publikowane w prasie lokalnej w ub. roku. Olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, która jest wydawcą półrocznika „Ilcusiana” zgłosiła artykuły autorstwa Ireneusza Cieślika, Olgerda Dziechciarza i Jacka Sypienia, którzy także wzięli udział w poniedziałkowej uroczystości.  W skład delegacji weszły także Katarzyna Kulman i Elżbieta Matonóg z Działu Bibliograficzno-Informacyjnego PiMBP. Czasopismo jest wydawane od 2010 roku, a w maju ukazał się kolejny, szósty jego numer. Wersję elektroniczną „Ilcusianów” można pobrać nieodpłatnie ze strony internetowej PiMBP.

Podczas swego krótkiego wystąpienia prezydent podkreślał znaczenie działań lokalnych i potrzebę badania oraz popularyzacji historii regionalnej. – Dla mnie to ważne wydarzenie, podkreślające, że demokracja, budowanie sposobu myślenia demokratycznego to przede wszystkim wielka praca wśród ludzi, praca na rzecz przezwyciężenia odziedziczonego po trudnej przeszłości sposobu myślenia i działania, że wszystko musi być centralne. Dzisiaj trzeba to wspólnym wysiłkiem przekreślić i wspólnym wysiłkiem zbudować  przekonanie odwrotne – że wiele rzeczy niesłychanie istotnych musi być dokonywanych jak najniżej, wśród ludzi, a składać się na wielką mozaikę wspólnych działań, wspólnych poglądów, wrażliwości, wiedzy. – mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Po części oficjalnej był czas na wspólne zdjęcia i krótką rozmowę z Prezydentem. Finał konkursu był także okazją do wymiany doświadczeń z historykami regionalistami i dziennikarzami prasy lokalnej z całej Polski.

Nagrodę główną tegorocznej edycji konkursu otrzymał Krzysztof Jakubowski z „Tygodnika Ciechanowskiego” za artykuł „Matka Polka z żydowskim dzieckiem”. Kryteriami oceny tekstów były: atrakcyjność tematu, jego lokalność, rzetelna dokumentacja faktograficzna, świadkowie, różne punkty widzenia, szersze tło historyczne opisywanego wydarzenia, poprawność językowa. Organizatorem prestiżowego konkursu „Filary Demokracji Lokalnej” była Kancelaria Prezydenta RP, a partnerami; Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, TVP INFO, Polskie Radio Program Pierwszy oraz „Gazeta Wyborcza”. Laureatów Konkursu wyłoniło jury, w skład, którego wchodzili przedstawiciele Partnerów Konkursu.

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
xyzOd moderatoraRoberttrakt? Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
xyz
xyz

najwyraźniej dla „anonimowego” moderatora „przeglądu olkuskiego” jakiekolwiek słowa krytyki wobec tzw. władzy działają jak płachta na byka[/quote]
nie – chodzi tylko o wpisy, które szkodzą przeglądowi

Robert
Robert

[quote name=”Od moderatora”]Panie Robercie, myli się Pan. Redakcja nie usuwa komentarzy nieprzychylnych władzy. Za to moderator zdejmuje z publikacji komentarze, które są obraźliwe, żeby nie powiedzieć chamskie. Są one do wglądu w każdej chwili. Za taki właśnie komentarz uznaliśmy Pański wpis. Pozdrawiamy![/quote]

bez komentarza, w którym momencie ktoś został obrażony ? w takim razie powinniście usunąć połowę wpisów na tym „forum”…

najwyraźniej dla „anonimowego” moderatora „przeglądu olkuskiego” jakiekolwiek słowa krytyki wobec tzw. władzy działają jak płachta na byka

Od moderatora
Od moderatora

Panie Robercie, myli się Pan. Redakcja nie usuwa komentarzy nieprzychylnych władzy. Za to moderator zdejmuje z publikacji komentarze, które są obraźliwe, żeby nie powiedzieć chamskie. Są one do wglądu w każdej chwili. Za taki właśnie komentarz uznaliśmy Pański wpis. Pozdrawiamy!

Robert
Robert

Zdjęcie z prezydentem Komorowskim – człowiekiem który podpisał się pod ustawą skazującą nas na pracę do 67 roku życia nie powinno być powodem do dumy.

PS. redakcja przeglądu olkuskiego usuwa niewygodne dla rządzących miastem komentarze pod tym artykułem, nie pierwszy to już raz …

trakt
trakt

jak ich sam prezydent po ramieniu poklepał to pewnie teraz pójdą w posły, bo gdzie indziej po skończonej kadencji robotę znajdą zeby do 67 dopracować. do przecież szkoły wrócą? a podziekowali chociaż łaskawemu panu, w ręke pocałowali, czapki zdjeli? a tak, czapki zdjęli.

?
?

Przepraszam, że pytam, ale czego gratulujemy? Zdjęcia z prezydentem i wyjazdu do Warszawy w tym celu na nasz koszt? Jeśli dobrze rozumiem tekst, to nagrodę zdobył ktoś inny, a o wyróżnieniu też jakoś nie ma wzmianki. Uczestnicy są zapraszani, by stanowić ładne tłumne tło dla nagrodzenia laureatów, czy to ten powód do dumy?

regionalistxx
regionalistxx

no i super – szkoda tylko, że Prezydent nie wie, ze w trosce o przeszłości, na ziemi olkuskiej zapomina się o teraźniejszości i przyszłości – zero perspektyw, a kiedys był to ponoc „najbardziej patriotyczny region”

mariag57gs
mariag57gs

gratuluję

Krajan
Krajan

Wszystko pięknie – oczywiście regionalizm jest bardzo potrzebny, jednak wspólne zdjęcie z prezydentem Komorowskim w związku z tym co robi, m.in. z jego haniebnym podpisaniem ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego Polaków do 67 roku życia nie powinno być powodem do dumy.