binik-profesor

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Eko-Wolbrom” i Centrum Kultury, Promocji i Informacji 20 października gościli w Wolbromiu naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem popularyzacji prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie gminy, kierujący nimi od 19 lat profesor Krzysztof Cyrek, przeprowadził wykład dla ok. 200 uczniów miejscowych szkół gimnazjalnych i liceum. Przypomnijmy, że stanowisko to, znajdujące się w jaskini Biśnik w Strzegowej, jest najstarszym stanowiskiem jaskiniowym w Europie Środkowej. Podczas pobytu naukowców w Wolbromiu, po serii wcześniejszych rozmów z przedstawicielami „Eko-Wolbrom” i dyrektorem miejscowego Centrum Kultury na temat podsumowującej dwudziestoletnie badania przyszłorocznej interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji naukowej, zapadła ostateczna decyzja. Planowana początkowo w innym miejscu, odbędzie się w Wolbromiu. To ogromna szansa na promocję tej gminy.

binik-scenaW trakcie prowadzonych od 1991 r. badań wykopaliskowych w jaskini Biśnik w Strzegowej przez grupy archeologów, geologów i zoologów – o czym pisaliśmy na łamach „Przeglądu Olkuskiego” – przebadano 240 m² stanowiska eksplorując osady do głębokości 9 m. Tym sposobem odkryto i przebadano 18 warstw kulturowych. Najstarszy udokumentowany poziom, na którym odkryto ślady bytności człowieka datowany jest w granicach 280-300 tys. lat temu. Pewne jest, że jaskinię tę zamieszkiwał neandertalczyk. Nie jest wykluczone, że pierwszym mieszkańcem był nawet jeszcze dawniejszy przedstawiciel człowiekowatych – homo erectus, o którym wiadomo, że umiał posługiwać się ogniem. Jeśli przypuszczenia te znajdą potwierdzenie w dalszych pracach, będzie to sensacja na skalę Europy.

binik-publicznoProfesor Krzysztof Cyrek przybyły na spotkanie z wolbromską młodzieżą wraz ze swoimi współpracownikami z toruńskiego uniwersytetu: asystentką Magdaleną Sudoł i dr. Łukaszem Czyżewskim, przedstawił proces powstawania jaskiń i zapełniania się ich z upływem czasu sedymentami powstałymi na skutek wietrzenia skał i nanoszenia osadów z zewnątrz przez wdzierającą się do nich w różnych okresach dziejów wodę. Te nawarstwiające się systematycznie osady przykrywały pozostawiane przez pierwotnych ludzi narzędzia i kości zwierzęce. Dzięki temu możemy dzisiaj – tłumaczył profesor – umiejscowić w czasie wydobyte zabytki i w ten sposób lepiej poznać odległe dzieje ludzkości, świata zwierząt czy klimatu. Profesor zachęcał wolbromską młodzież zainteresowaną archeologią do wzięcia udziału podczas najbliższych wakacji w pracach wykopaliskowych w charakterze wolontariuszy.

Trzydniowa międzynarodowa konferencja wieńcząca dwadzieścia lat prac wykopaliskowych w jaskini Biśnik, której organizatorami będą trzy ośrodki naukowe: Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Nauk Geologicznych PAN w Warszawie odbędzie się we wrześniu 2012 r. w wolbromskim Centrum Kultury. Do Wolbromia przyjedzie wówczas ponad stu europejskich naukowców. Nie ulega wątpliwości, że w celu promocji miasta, gminy czy regionu, władze samorządowe powinny to niecodzienne wydarzenie odpowiednio wykorzystać. Dlatego już dzisiaj wspólnie – na co zwracał uwagę prof. Cyrek – należałoby zastanawiać się, jak zagospodarować jaskinię po zakończeniu prac wykopaliskowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
znikający TIR
znikający TIR
11 lat temu

Ludzie a gdzie jest ”zakopany” ”SENATOR” z Jeżówki od wyborów zniknął ??? Ludziska mówią że czyści błonia z owczych bobków bo krakowska SM grozi mandatami . A kasy potrzeba juchasi na dudki czekają ….. a srodzy oj srodzy !!!!

AdamZielnik
AdamZielnik
11 lat temu

Promocja? To jest promocja 😆 http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/zniknela-krowa-warta-35-tys-szuka-jej-policja,1,4890835,region-wiadomosc.html Jeszcze powinni dopisać, że okoliczni mieszkańcy uzbroiwszy się w kosy na sztorc, widly i kolnice wybiegli boso z czworaków i w lnianych giezlach pognali w las za krową i zlodziejem. A potem i tak cala winę zrzucono na Jaśka- wsiowego glupka, wytarzano go w smole i pierzu i na dwie niedziele przykuto do pregierza.

pudzian
pudzian
11 lat temu

a może wreszcie naszą władzę ktoś wykopie?

pipi
pipi
11 lat temu

Lepiej do Podlesic to drogę połatają

brony w plecach
brony w plecach
11 lat temu

[quote name=”Pucio Pucio”]W Wolbromiu niech już niczego nie wykopują, bo znowu znajdą jakieś groby i trzeba będzie Wolbrom przenieść w inne miejsce.[/quote]
Najlesza nowa lokalizacja dla Wolbromia to Golaczewy lub Jeżówka

Pucio Pucio
Pucio Pucio
11 lat temu

W Wolbromiu niech już niczego nie wykopują, bo znowu znajdą jakieś groby i trzeba będzie Wolbrom przenieść w inne miejsce.

MATRIX
MATRIX
11 lat temu

Tak dla równowagi:
„Antykonformistyczny szlak przez przejazd – Od książki do telewizora im. Kazimierza i Slawomira”

MATRIX
MATRIX
11 lat temu

[quote name=”AdamZielnik”]Z tym, że obawiam się, że jeszcze ze dwa lata i rzeczywiście archeologia pozostanie jedyną szansą dla Wolbromia. :lol:[/quote]
No to moje type
„Modernistyczno-kubistyczny szlak – wspomnienia z dawnych lat – im. Wolbromskiej Spóldzielni Mieszkaniowej”
„Szkolny szlak likwidacyjny im. radosnej twórczości …. wiadomo kogo”
„Technologiczno-kanalizacyjny szlak im. Matki – Potrzeby wynalazków”

Zenek Blue
Zenek Blue
11 lat temu

.
Bierzcie przykład z Olkusza. U nas w archeologię wtopiono już miliony, a efektów jak nie było, tak nie ma! 😛

AdamZielnik
AdamZielnik
11 lat temu

Z tym, że obawiam się, że jeszcze ze dwa lata i rzeczywiście archeologia pozostanie jedyną szansą dla Wolbromia. 😆

czub
czub
11 lat temu

……………… a na widowni podekscytowani uczniowe szkół-:)

kotek
kotek
11 lat temu

[quote name=”GROM”]Sławek S. i Piotr G. nowa siła polityczna w Wolbromiu !!??!![/quote]
ale jaja to sie dobrali !

pipi
pipi
11 lat temu

powodzenia

RP
RP
11 lat temu

sie zdziwisz pipi

pipi
pipi
11 lat temu

[quote name=”RP”][quote name=”PSZ”]Gamrfot podobno zaklada ruch Palikota w Wolbromiu[/quote]
Wypraszam sobie! Ruch Palikota w Wolbromiu działa od dawna i ma się dobrze! A będzie się miał jeszcze lepiej!!! Cierpliwości :-)[/quote]
Zamki na piasku szklane domy etc….

PSZ
PSZ
11 lat temu

Gamrfot podobno zaklada ruch Palikota w Wolbromiu

GROM
GROM
11 lat temu

Sławek S. i Piotr G. nowa siła polityczna w Wolbromiu !!??!!