Olkusz

Sporo osób korzystając z ładnej pogody jeździ jeszcze na rowerach. – Szkoda, że niektórzy cykliści wolą chodnik od jezdni, jeżdżąc slalomem pomiędzy pieszymi. Może warto przypomnieć, że ich też obowiązują przepisy? – z takim pytaniem zadzwonił do naszej redakcji mieszkaniec Olkusza. Padły też pytania o hulajnogi i mandaty.

Rowerem po chodniku

– Fajnie, że tyle osób jeździ na rowerach. Niestety, zdarza się, że nagle po chodniku pomiędzy pieszymi z zawrotną prędkością przemknie rowerzysta, co jest po prostu niebezpieczne. Zdarzyła mi się taka sytuacja, dobrze, że nikomu nic się nie stało. Chociaż nie wiem, czy tak szybko jadący rowerzysta zauważyłby, gdyby potrącił pieszego – opowiada olkuszanin.

Kiedy zatem cykliści mogą jeździć chodnikiem? Z pytaniem zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Policja przypomina, że ogólnie rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone w kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. – Jeśli natomiast nie ma takiej drogi, rowerzysta może korzystać z pobocza jedni ale musi pamiętać, aby trzymać się blisko prawej jej krawędzi. Kodeks drogowy wskazuje, w jakich sytuacjach i przypadkach możliwe jest korzystanie przez rowerzystę z drogi dla pieszych. Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg eklektycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych zawarte są w art. 33 ust. 1- 7 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988) – odpowiada oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu kom. Katarzyna Matras.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach (co zostało ujęte w art. 33 ust. 5 pkt. 1-3). Chodzi o trzy sytuacje, gdy:

– rowerzysta opiekuje się dzieckiem, które nie skończyło 10 lat i jedzie ono na swoim rowerze;

– szerokość chodnika, wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m, a w okolicy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

– Jazda rowerem po drodze dla pieszych nie oznacza, że podróżowanie nim będzie takie samo, jak po jezdni czy drodze dla rowerów. Rowerzysta korzystając z drogi dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Musi dostosować prędkość swojej jazdy do prędkości z jaką porusza się pieszy – wyjaśnia kom. Katarzyna Matras.

A co z hulajnogami?

Coraz popularniejsze są hulajnogi elektryczne. Nasi Czytelnicy dopytują o przepisy określające, jak należy się poruszać takim pojazdem. I podobnie jak w przypadku rowerzystów, padają pytania o możliwość jazdy hulajnogą po chodniku.

W maju ubiegłego roku weszły w życie pierwsze w Polsce przepisy regulujące prawa i obowiązki osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych. – Ustawa wprowadziła również nową kategorię pojazdów tj. urządzenia transportu osobistego (UTO). Wcześniej przepisy drogowe obowiązywały pojazdy spalinowe, mechaniczne oraz rowery, w tym elektryczne. Osoba poruszająca się na hulajnodze była wtedy traktowana jak pieszy. Obecnie przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg eklektycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych zawarte w art. 33 ust. 1- 7 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988), wskazują przypadki i zasady jakie obowiązują kierujących tymi urządzeniami. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – tłumaczy kom. Katarzyna Matras.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym pozwalają na korzystanie przez kierującego hulajnogą z drogi dla pieszych. – Podobnie jak i rowerzysta, kierujący hulajnogą korzystając z drogi dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać jego ruchu. Prędkość z jaką się porusza musi być zbliżona do prędkości pieszego. Nie każdy jednak może poruszać się hulajnogą elektryczną. Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego dzieciom do lat 10. Jedynie w strefie zamieszkania dziecko do lat 10 może kierować hulajnogą elektryczną tylko i wyłącznie, gdy jest pod opieką osoby dorosłej. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się ciągnięcia lub holowania innego pojazdu przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku oraz jazdy po jezdni, za wyjątkiem jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Ponadto kierującemu hulajnogą zabrania się czepiania pojazdów oraz jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – dodaje kom. Matras.

Są wykroczenia, są kary

Czy na przestrzeni roku były nakładane mandaty lub pouczenia na rowerzystów i osoby jeżdżące na hulajnogach? Takie pytania również dostajemy od Czytelników zainteresowanych tematem.

– Oczywiście niezależnie od sposobu przemieszczania się, każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym rowerzyści i kierujący hulajnogami elektrycznymi muszą przestrzegać obowiązujących przepisów. Za niestosowanie się do tych zasad grożą kary, w tym mandaty. Od początku roku olkuska policja odnotowała 46 wykroczeń z udziałem rowerzystów. Policjanci nałożyli 12 mandatów, pouczyli 29 rowerzystów i skierowali 5 wniosków do sądu. Pouczono za wykroczenie jednego kierującego urządzeniem wspomagającym ruch, który nie stosował się do obowiązujących przepisów. Najczęstsze wykroczenia popełniane przez rowerzystów to: jazda po drodze dla pieszych (po chodniku), jazda wzdłuż przejścia dla pieszych, nieprawidłowe oświetlenie roweru oraz korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Ponadto od początku roku policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych rowerzystów – mówi kom. Katarzyna Matras, przypominając, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych – za wyjątkiem przypadków określonych w art. 33. ust. 6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2. Prawo o ruchu drogowym.

I na koniec jeszcze jedna kwestia, która była już poruszana na naszych łamach w wyniku interwencji naszych Czytelników – cykliści na „pasach”. Rowerzysta przed przejściem dla pieszych musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Za naruszenie powyższego przepisu grozi mandat karny od 50 do 100 złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze