Policjanci zatrzymali 19-letnią kobietę oraz 40-letniego mężczyznę podejrzanych o udział w oszustwach metodą ,,na policjanta”. Oboje usłyszeli już zarzuty w tej sprawie i decyzją Sądu zostali aresztowani na okres 3 miesięcy.

Schemat działania oszustów w metodzie ,,na policjanta” jest zwykle taki sam i w proceder zazwyczaj zaangażowanych jest kilka osób. Oszust dzwoni  do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, informuje o policyjnej akcji i  namawia do przekazania pieniędzy, odbieranych od właściciela przez inną osobę – kolejnego oszusta.

29 stycznia br. do kilku mieszkańców powiatu olkuskiego zadzwoniła kobieta, która podawała się za policjantkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Oszustka informowała, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających lokaty i konta bankowe. Kobieta w sumie atakowała w ten sposób kilka razy. Zadzwoniła m.in. do 66-latka, który od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustką. Mężczyzna wiedząc, jak wygląda metoda działania przestępców, szybko skontaktował się z policjantami olkuskiej komendy i powiadomił ich o zdarzeniu. To dzięki jego zaangażowaniu oraz rozwadze, policjanci zatrzymali 19-letnią kobietę, która w tym dniu miała odebrać pieniądze od pokrzywdzonego. Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie podejrzanej zarzutu usiłowania oszustwa. 31 stycznia br. Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował wobec 19-letniej mieszkanki województwa dolnośląskiego areszt na okres 3 miesiące.

Dalsze działania policjantów pozwoliły na zatrzymanie kolejnej, zamieszanej w proceder osoby – 40-letniego mieszkańca Wrocławia, któremu przedstawiono zarzut usiłowania oszustwa. Jeszcze tego samego dnia sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Należy jednak zachować czujność, gdyż przestępcy cały czas modyfikują swoje metody. Działają szybko i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Opowiadane przez nich  historie, to najczęściej wytwór ich wyobraźni, niemający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzą  liczne działania profilaktyczne, których celem jest zapobieżenie takim przestępstwom. Liczne apele mundurowych i lokalnych mediów przynoszą efekty. W ubiegłą niedzielę we wszystkich parafiach w powiecie olkuskim został odczytany apel przygotowany przez policjantów olkuskiej komendy, dotyczący metod działania oszustów. Rozdawane były również ulotki informacyjne „Uwaga na oszustów”.

Policja dziękuje 66-letniemu mieszkańcowi Olkusza, który  przyczynił się do zatrzymania oszustki. Bez wątpienia jego wzorowa postawa zasługuje na pochwałę i wyrazy wielkiego uznania. 

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze