Przeszło czterdzieści osób wzięło udział w sobotnim (22.02) spacerze „Śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła”, jaki zainaugurował całoroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami.

Uczestników spaceru powitał przedstawiciel olkuskiego magistratu, który krótko przedstawił cel akcji i rozdał materiały promocyjne. Następnie uczestnicy spaceru oprowadzani społecznie przez Agnieszkę Lis i Jadwigę Grabowską z  Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”, mieli okazję poznać niezwykłą historię wizerunków świętych, jakie można zobaczyć w olkuskiej bazylice.

Przewodniczki przybliżały historię poszczególnych zabytków: ołtarzy, obrazów, rzeźb, czy malowideł ściennych, na których zostały uwiecznione wizerunki świętych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne polichromie przedstawiające przeszło stu świętych, jakie znajdują się na ośmiu filarach podtrzymujących sklepienie kościoła. Polichromie tworzone w latach 60.tych XX wieku przez prof. Józefa Dutkiewicza, a potem Stanisława Wałacha są niezwykłym przykładem wprowadzania współczesnych środków artystycznych w zabytkowe wnętrze.

Uczestnicy wycieczki mieli także dowiedzieć się wielu ciekawostek o świętych i ich atrybutach, a także o relikwiach świętych, jakie znajdują się w olkuskiej bazylice. Już teraz zapraszamy na kolejny spacer historyczny pt. „Śladami olkuskiej bezpieki”, który odbędzie się 1 marca.

Szczegółowe informacje o całej akcji można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2020”. Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w urzędzie miasta, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w olkuskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, it.olkusz@msit.malopolska.pl. Organizatorem akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Centrum Kultury w Bolesławiu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski, Radio Kraków i portal Historykon.pl.

Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze