Olkusz

Z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w Olkuszu przez dwa dni będą odbywały się wydarzenia zorganizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

– Poprzez udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich chcemy zaprezentować jedynie część inwestycji, które zrealizowaliśmy jako Gmina Olkusz. Spośród wielu wybraliśmy takie, które służą zarówno mieszkańcom, jak i turystom, których serdecznie zapraszamy do Srebrnego Miasta. Jest to także okazja, aby pokazać, że jako Gmina Olkusz jesteśmy skuteczni w pozyskiwaniu środków unijnych służących realizacji inwestycji mających na celu poprawę standardu życia naszych Mieszkańców. Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Organizowane po raz jedenasty Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. W tym roku od 10 do 11 maja dzięki imprezom organizowanym przez beneficjentów funduszy europejskich mieszkańcy będą mogli przekonać się o zmianach, które zaszły w ich otoczeniu dzięki unijnemu wsparciu.

W piątek 10 maja wszyscy chętni będą mogli zwiedzać ekspozycję Podziemny Olkusz w cenie biletu ulgowego. To niezwykłe miejsce, przybliżające historię miasta i górnictwa, jest czynne od godziny 9.00 do 18.00. Ostatnie wejście o godz. 16.30. Także w piątek 10 maja zapraszamy o godzinie 17.00 do budynku dawnego starostwa (Rynek 4) na spotkanie „Górnicze Tradycje Srebrnego Miasta”, czyli wykład i prezentację multimedialną połączoną z promocją książki o historii górnictwa opracowanej i wydanej przez olkuski magistrat. Po wykładzie będzie można zwiedzić zrewitalizowany budynek dawnego Starostwa, poznać jego historię i dowiedzieć się, jakie prace zostały wykonane w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, jaki został zrealizowany przez Gminę Olkusz.

W sobotę 11 maja wszyscy chętni będą mogli w godzinach 9.00 – 18.00 zwiedzić w cenie biletu ulgowego ekspozycję Podziemny Olkusz. Ostatnie wejście o godz. 16.30. O godzinie 10.00 zapraszamy do ośrodka na Czarnej Górze na akcję „Razem w Parku”, czyli spacer z instruktorem nordic walking ze stowarzyszenia Promedis po zrewitalizowanym ośrodku Czarna Góra. Chętni do udziału w spacerze spotykają się przy wejściu na basen. Organizatorzy przygotowali zestawy kijków do nordic walkingu dla osób, które nie mają własnego sprzętu, a chciałyby spróbować takiej formy aktywności. W spacerze weźmie także udział pracownik MOSiR Olkusz, który przybliży inwestycje, jakie były i są realizowane na Czarnej Górze dzięki wsparciu środków unijnych.

Z kolei o godzinie 12.00 zapraszamy na spacer Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich dla najmłodszych. Uczestnicy spaceru przejdą z przewodnikiem po olkuskiej starówce szukając rzeźb gwarków i przy okazji odpowiadając na pytania specjalnie przygotowanej gry miejskiej. W spacerze dedykowanym dla rodzin z dziećmi mogą też brać udział dzieci w wieku przedszkolnym, którym rodzice przeczytają pytania zawarte w karcie gry. Chętni do udziału w spacerze spotykają się pod Punktem Informacji Turystycznej (Rynek 4). Dla uczestników będą przygotowane drobne upominki.

Drugi tego dnia spacer Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich rozpocznie się o godzinie 16.00. Podczas spaceru przewodnik opowie o powstaniu szlaku, a także miejscach i wydarzeniach z historii Olkusza, z którymi związany jest szlak. Uczestnicy spaceru spotykają się pod Punktem Informacji Turystycznej (Rynek 4). Udział w spacerach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Także o godzinie 16.00 na terenie Ośrodka Sportowo – Wypoczynkowego „Czarna Góra” w Olkuszu rozpoczyna się Greta Sport – BSG – Cup VI Międzynarodowy Memoriał Lekkoatletyczny im. Czesławy Mentlewicz. Biegi odbędą się w kategoriach wiekowych: U10, U12, U14, U16, U18-20 oraz Elita. Organizatorem zawodów jest LKS „Kłos” Olkusz przy współpracy MOSiR Olkusz. Zachęcamy do kibicowania, a przy okazji zobaczenia tego nowoczesnego kompleksu sportowego, jaki został zmodernizowany przez Gminę Olkusz w ramach projektu Rewitalizacja Parku „Czarna Góra” w Olkuszu. Zawody zakończą się około godziny 20.00.

Na zakończenie pełnego atrakcji dnia zapraszamy na Noc Muzeów w Podziemnym Olkuszu, czyli zwiedzanie ekspozycji Podziemny Olkusz z przewodnikiem. Wejścia bezpłatne o 18:00 oraz 19:30. Ilość miejsc ograniczona. Limit 40 osób na każde wejście. Informacja telefoniczna 32 706 52 18, 32 706 52 26. Bilety do odebrania w kasie przed zwiedzaniem.

Organizatorami 11. Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Olkuszu w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE są Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a współorganizatorami i partnerami Ludowy Klub Sportowy „Kłos” w Olkuszu oraz stowarzyszenie Promedis – Nordic Walking w Olkuszu.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze