Olkusz

Remont wiaduktu na „krajówce” mocno daje się we znaki pasażerom komunikacji miejskiej. Prowadzone roboty drogowe wymusiły zmianę tras sporej części autobusowych kursów. Do naszej redakcji dzwonią mieszkańcy z interwencjami dotyczącymi zmian w rozkładach. My z kolei o możliwość dokonania korekt w zmienionych trasach pytamy szefa Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

Przypomnijmy, że drogowa inwestycja wymaga wyłączenia z ruchu naprzemiennie: najpierw wiaduktu w kierunku Krakowa na jeden miesiąc, a następnie wiaduktu w kierunku Bytomia na dwa miesiące. Na czas remontu zamknięte zostały sąsiadujące z wiaduktami: skrzyżowanie drogi krajowej z al. 1000-lecia, bez zamykania ul. Przemysłowej oraz skrzyżowanie DK94 z ul. Króla Kazimierza Wielkiego i ul. Pakuska. Ruch obsługiwany dotychczas przez te skrzyżowania skierowany został na olkuską obwodnicę i ul. Osiecką, oraz na ul. Kościuszki.

Zmiana organizacji ruchu wymusiła zmianę przebiegu autobusowych tras, co szybko okazało się sporym utrudnieniem dla pasażerów. Pierwsze telefony odebraliśmy od mieszkańców ul. Pakuska. Chodzi o linię SŁ, która obecnie nie obsługuje przystanków Olkusz Pakuska I i Olkusz Pakuska II.

– Zostaliśmy właściwie odcięci. Teraz naszą ulicą nie jeździ żaden autobus. Tu mieszka sporo starszych ludzi, którzy często korzystają z miejskiej komunikacji. Co mamy zrobić? Nie jeździmy samochodami, a autobus to nasz jedyny środek komunikacji – skarżą się mieszkańcy ul. Pakuska.

Kolejne interwencje napłynęły do naszej redakcji z osiedla Piaski. W tym przypadku chodzi o zmiany na trasie linii PS. Normalnie autobusy linii PS jadą ul. Króla Kazimierza Wielkiego przez Dworzec i dalej „krajówką”, skręcając w al. 1000-lecia. Teraz jest inaczej.

– Sporo osób z naszego osiedla korzysta z przychodni w okolicach dworca. Teraz autobus wyjeżdża spod cmentarza i jedzie przez wiadukt ul. 29 Listopada na osiedle Młodych. Aby dostać się w okolice dworca, musimy jechać do końca trasy, tam wysiąść i kolejnym kursem w kierunku cmentarza dojechać do dworca. Czy autobus jadący spod cmentarza nie mógłby jechać na dworzec, tam zawrócić, potem jechać do Super Samu i po zawróceniu jechać przez ul. 29 Listopada na osiedle Młodych? To byłoby dla wielu mieszkańców osiedla Piaski spore ułatwienie – zadzwoniła do nas mieszkanka Piasków.

Szef ZKG „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu przyznaje, że problemy pasażerów są mu dobrze znane.

– Większość linii jeździ przez ul. Króla Kazimierza Wielkiego i „krajówkę”. Teraz jest problem, bo jak wiadomo to skrzyżowanie jest zamknięte. Musieliśmy wprowadzić sporo zmian w autobusowych kursach, tak aby dostosować się do wprowadzonej na czas remontu wiaduktu organizacji ruchu. Nie zostaliśmy zaproszeni do konsultacji w tej sprawie i zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Przygotowanie nowych wariantów przebiegu linii na czas remontu było sporym wyzwaniem. Otrzymujemy telefony od mieszkańców z różnych części miasta, skarżących się na zmienione trasy czy po prostu pytających o przebieg zmienionych tras – opowiada przewodniczący ZKG Tadeusz Chwast.

A co z możliwością dokonania zmian w obecnie obowiązujących rozkładach, o które dopominają się pasażerów? – Na razie obecnie obowiązujące rozkłady pozostaną. Mamy świadomość, że niektóre wprowadzone zmiany są bardzo uciążliwe dla pasażerów, dlatego też zastanowimy się nad ich korektą i przeanalizujemy możliwości dokonania zmian. Cały czas monitorujemy opinię pasażerów – nie tylko tych dzwoniących bezpośrednio do nas. Pracownik Związku badając napełnienia na różnych liniach ma także za zadanie wsłuchiwać się w głosy naszych pasażerów. Te, które będą racjonalne i możliwe do skorygowania będziemy chcieli uwzględnić. Wszystko po to, aby utrudnienia związane z remontem wiaduktu zminimalizować – dodaje szef ZKG Tadeusz Chwast.

Przypominamy, że zmienione od 29 czerwca rozkłady jazdy znajdują się na przystankach i na stronie internetowej ZKG. Jeśli zostaną dokonane korekty, o które wnioskują pasażerowie, niewątpliwie będziemy o tym informować.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
Adam Kieltyka
11 miesięcy temu

Zdanie ,, ruch został skierowany na olkuską obwodnicę ” jest fałszywe. Olkusz nie ma obwodnicy. Olkusz ma ćwierć obwodnicy. Może stąd te korki ? Na pocieszenie można było sobie obejrzeć uroczyste otwarcie kilku metrów uliczki koło Skarbka – państwo samorządowcy wyglądali na zadowolonych 🙂