Przez kilka najbliższych dni na terenie powiatu olkuskiego i ościennych gmin będą odbywać się uroczystości związane ze 150. rocznicą powstania styczniowego na ziemi olkuskiej i tym samym 150. rocznicą śmierci Francesco Nullo. Organizatorzy obchodów przygotowali dla mieszkańców wiele imprez, zróżnicowanych pod względem formy i lokalizacji. Zachęcamy mieszkańców do przyłączenia się do wspólnego świętowania. Każdy może wybrać coś interesującego dla siebie.

 

Główne obchody odbędą się 5. maja o godzinie 9:30  przy grobie płk. Francesco Nullo na Starym Cmentarzu z udziałem J.E. Ambasadora Republiki Włoskiej oraz wojskowej asysty honorowej. Przewidziano wystąpienia okolicznościowe, apel poległych, salwę honorową, złożenie wieńców i defiladę kompanii honorowej. Później nastąpi przejście uczestników uroczystości do Domu Kultury, gdzie o 11.40 obędzie się odznaczenie miasta Olkusza orderem „Za zasługi dla Republiki Włoskiej” i wręczona zostanie replika sztandaru 50. Pułku Piechoty im. Francesco Nullo. O godz. 12:00  odbędzie się koncert włoskiego solisty Dave Nilaya z zespołem „eM Band”, a godzinę później otwarcie wystawy „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Kontynuacja tych uroczystości będzie miała miejsce w Krzykawce. O 15:00 odbędą się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Francesco Nullo w Krzykawce z udziałem J.E. Ambasadora Republiki Włoskiej oraz wojskowej asysty honorowej. Interesującym punktem tej części obchodów będzie rekonstrukcja Bitwy pod Krzykawką. Po niej zaplanowano odznaczenie gminy Bolesław orderem „Za zasługi dla Republiki Włoskiej”, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „W krwawym polu srebrne ptaszę …”, koncert w wykonaniu solistów scen polskich „W krainie opery, operetki i musicalu” i występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół im. Francesco Nullo w Krzykawie.

Na tym jednak uroczystości 150. rocznicy powstania styczniowego się nie kończą. Pozostałe imprezy towarzyszące znajdziecie w kalendarium na stronie www.przeglad.olkuski.pl i na plakacie w wydaniu papierowym. Organizatorami uroczystości są Miasto i Gmina Olkusz, Gmina Bolesław, Miasto Sławków i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej. Patronat medialny nad wszystkimi imprezami jubileuszowymi objął „Przegląd Olkuski”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze