Klucze

Gmina Klucze rozstrzygnęła przetarg na zagospodarowanie placu pomiędzy zabytkowym Dworkiem Dietla a budynkiem tzw. „starej gminy” w Kluczach. Wykonawcę udało się wyłonić dopiero za trzecim razem. Inwestycja zakończy rewitalizację tej części Klucz.

Jak będzie wyglądał plac? Zostanie wyłożony granitowymi jasnoszarymi płytami. Na środku stanie fontanna w kształcie amonitu – ma to być nawiązanie do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Plac od strony ul. Rabsztyńskiej oddzieli stylowy murek wraz ze stalową bramą, otwieraną w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Całości dopełnia parkowe ławki, stylowe oświetlenie, kosze na śmieci. Pobliski przystanek na ul. Rabsztyńskiej zyska nową wiatę.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą jest konsorcjum firm z Jarosławia: Lider – APIS POLSKA SP. Z O.O. i partner – APIS Jadwiga Oziębło. Koszt wykonania inwestycji to 2 388 023,33 złotych brutto, a gwarancja wynosi 5 lat.

Przypomnijmy, że teren, na którym znajdują się: Dworek Dietla, tzw. „stara gmina” oraz park górny i dolny zostały wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Takie programy tworzyły kilka lat temu samorządy – podstawą było wyznaczanie miejsc obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji na terenie danych gmin. W Kluczach przy współfinansowaniu z unijnych funduszy zmodernizowano zabytkowy Dworek Dietla, a wcześniej sąsiedni budynek – „starą gminę”, gdzie teraz mieści się Dzienny Dom Seniora oraz samorządowy żłobek. W poprzednich etapach przeprowadzono szereg prac w tzw. parku dolnym, gdzie powstała drewniana altana, odtworzono amfiteatr (którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve), a przy alejkach zamontowano ławki, kosze na śmieci i nowe oświetlenie. Z kolei w górnej części parku (za żłobkiem) wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe. Znalazła się tam także drewniana altana, plac zabaw i inne obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery, a także stoliki do gier planszowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze