W Imbramowicach, pięknie położonej na Dłubnią miejscowości Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się najstarszy na ziemi olkuskiej klasztor Norbertanek Conventus Monialium Ordinis Praemonstratensis. Zabytkowe sanktuarium, ufundowane na początku XIII wieku, jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego, miejscem pielgrzymowania wiernych nie tylko z naszego powiatu. Rokrocznie 29 czerwca, w dzień Świętych Piotra i Pawła, w klasztorze Norbertanek odbywają się uroczystości odpustowe. Mają one charakter ponadparafialny i ponadgminny. Na odpust do Imbramowic zjeżdżają  ludzie z całego powiatu. Samorządowcy powiatu olkuskiego, wiedząc o tradycji odpustów w imbramowickim klasztorze i o licznej na nich obecności reprezentantów olkuskich wsi, postanowili w dniu Piotra i Pawła spotkać się w tamtejszym Domu Pielgrzyma z sołtysami i członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich ziemi olkuskiej.

W Imbramowicach zjawiła się w barwnych ludowych strojach sołecka władza. Sołtysi spotkali się z władzami powiatu, reprezentowanymi przez wicestarostę Kazimierza Ściążkę, przewodniczącą Rady Lidię Gądek, członków zarządu: Jerzego Górnickiego i Józefa Stacha, sekretarz powiatu Ewę Klich – wiceprzewodniczącą Sejmiku Małopolski oraz radnych: Barbarę Rzońcę, Henryka Kiecę i Zdzisława Słomskiego.
W trakcie zebrania padła propozycja zorganizowania wyboru „sołtysa powiatu olkuskiego” oraz ufundowania sztandaru dla powiatowego zrzeszenia sołtysów. Obie zostały przychylnie przyjęte. Po zebraniu sołtysi wzięli udział w okolicznościowym pikniku, podczas którego wysłuchali minirecitalu zespołu śpiewaczego „Pomorzanie” oraz otrzymali oprawione fotogramy z ubiegłorocznych uroczystości dożynkowych i z pielgrzymki rolników na Jasną Górę.

Źródło: www.sp.olkusz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
13 lat temu

Zośka” napisała :”przedwyborcze pitu-pitu”

ZA PIENIĄDZE PODATNIKA

Zośka
Zośka
13 lat temu

przedwyborcze pitu-pitu 😆