Olkusz

Zdrowie kobiet, w tym przede wszystkim profilaktyka raka piersi – to główny temat konferencji naukowej „Zdrowie w trampkach i na obcasach”, zorganizowanej w ramach III edycji wojewódzkiej kampanii „Ja już, a Ty?”.

O tym, że zdrowie jest najważniejsze, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mówił na początku konferencji jej konferansjer w osobie aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu Tomasza Muszyńskiego, „Troska o rodzinę i najbliższych, zobowiązania zawodowe oraz codzienny natłok myśli często powodują, iż kobiety, matki, żony nie mają czasu, aby po prostu zadbać o siebie. Przy udziale partnerów dzisiejszego wydarzenia oraz specjalistów w dziedzinie medycyny chcemy zwrócić Państwa uwagę na tematy dotyczące zdrowia kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki raka piersi. Niech to dzisiejsze spotkanie będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat promowania zasad zdrowego stylu życia i zachęci nas wszystkich do wykonywania regularnych badań profilaktycznych”.

Panel wykładowy rozpoczął natomiast specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. Wojciech Wysocki: opowiadał on o profilaktyce i nowoczesnym leczeniu, a także o tym, czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

„Determinanty zdrowia, czyli jak długo i szczęśliwie żyć?” – to temat wykładu dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu Agaty Knapik.

Prelekcje przeplatane były pokazami ćwiczeń, które można wykonywać w pracy, nawet nie wstając od biurka. Uczestnicy konferencji poznali również techniki prawidłowego oddychania – wszystko to w wykonaniu Magdaleny Milejskiej z Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.

Ważnym punktem konferencji był również pokaz mody EKO „Dziewczyny z klasą i klimatem”, przygotowany przez uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu olkuskiego. Oryginalne kreacje oceniali jurorzy: Inspektor Sanitarny w Krakowie Ewa Wiercińska, Inspektor Sanitarny w Chrzanowie Beata Majkrzak, Inspektor Sanitarny w Miechowie Edyta Bryg, Inspektor Sanitarny w Proszowicach Katarzyna Bandoła oraz przewodniczy komisji konkursowej i prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu Przemysław Kania.

Pierwsze miejsce zajęły: Weronika Gądek z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu oraz Nikola Lorek z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. Drugie miejsce zajęła natomiast Anastasiia Samarina, a trzecie Magdalena Wojna z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkusz. Wyróżnienie przyznano z kolei Amelii Ziółkowskiej, również z olkuskiego „Kazika”.

„Odważ się na zdrowie” – tak zatytułowany wykład przedstawicieli Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu Anny Olbrych i Krzysztofa Grzesika (dyrektora placówki) rozpoczął drugą część konferencji. Goście wysłuchali również prelekcji „O czym każda kobieta nie może zapomnieć?” autorstwa ginekologa – położnika pracującego w poradni dla kobiet w Nowy Szpital Sp z o.o. w Olkuszu Grzegora Dynerowicza oraz „Zdrowe nogi w trampkach i na obcasach” przygotowanej przez ordynatora oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w Nowym Szpitalu w Olkuszu ortopedę – traumatologa Krzysztofa Dziurowicza. O ABC samobadania piersi w ramach prelekcji „Pomacaj się dla zdrowia” opowiadała zaś wolontariuszka z Fundacji „Kochasz Dopilnuj” Sylwia Elsner, a zdrowotne tematy dopełniły wykłady „Szczepienia p/HPV. Prawdy i mity” Agaty Knapik, „W czym pomoże Ci trycholog?” specjalisty trychologa Magdaleny Raković oraz „Internetowe Konto Pacjenta. Dlaczego warto z niego korzystać” przedstawicielki Wojewódzkiego Oddziału NFZ w Krakowie Wioletty Bober.

W trakcie konferencji w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu funkcjonowało ponadto „Miasteczko Zdrowia”: można tam było zaczerpnąć szeregu porad, m.in. w zakresie ginekologii i położnictwa (Nowy Szpital Sz. z o.o. w Olkuszu), zdrowego odżywiania i rehabilitacji (Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu), prawidłowiej kondycji włosów i skóry głowy (trycholog), szczepień ochronnych (PSSE w Olkuszu), zdrowego odżywiania i siły nienasyconych kwasów tłuszczowych (Naturalnie u Nas – Olejarnia w Olkuszu) czy programów profilaktycznych realizowanych przez NFZ i korzystania z portali internetowych, z możliwością wyrobienia karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dostępny był także punkt pomiaru cukru i ciśnienia (Nowy Szpital Sp. z o. o. w Olkuszu), a zainteresowane panie mogły poznać tajniki samobadania piersi (Fundacja Kochasz Dopilnuj).

Konferencję zorganizowała Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Olkuszu oraz Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” wraz z partnerami: Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie, 5. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie im. gen. bryg. prof. dr. hab. med. Mariana Garlickiego, Małopolskim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu, Grupą Nowy Szpital, Fundacją ZGH Bolesław, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Fundacją „Kochasz Dopilnuj”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, a  patronat medialny Przegląd Olkuski.

Zdrowie kobiet, w tym przede wszystkim profilaktyka raka piersi – to główny temat konferencji naukowej „Zdrowie w trampkach i na obcasach”, zorganizowanej w ramach III edycji wojewódzkiej kampanii "Ja już, a Ty?".
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze