Olkusz

Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza kraina, pełna pięknych krajobrazów, nad którymi górują zamki tworzące Szlak Orlich Gniazd. Promocją tego wyjątkowego obszaru zajmują się województwa śląskie i małopolskie, jurajskie gminy i miasta oraz wiele instytucji i stowarzyszeń: efektem ich współpracy jest coroczne, regionalne święto o nazwie „Juromania”. W miniony weekend odbyła się kolejna edycja tej barwnej imprezy.

Juromiania to sprawdzona marka gwarantująca dobrą i interesującą zabawę. Dodając do tego jeszcze przepiękną pogodę, mamy gwarantowany przepis na sukces, czego doświadczyć w miniony weekend mogli m.in. mieszkańcy powiatu olkuskiego: w ramach festiwalu, uczestnicy imprezy mogli chociażby podziwiać rycerskie turnieje i historyczne pokazy, smakować regionalnej kuchni czy uczestniczyć w licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. W naszej okolicy wydarzenia związane z Juromianią organizowane były na terenie Miasta i Gminy Olkusz oraz Gminy Klucze.

Cykl imprez na terenie Srebrnego Grodu rozpoczął się w piątek 15 września: mieszkańcy mogli wtedy wziąć udział w zwiedzaniu Bazyliki Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. Z kolei w sobotę na olkuskiej starówce zorganizowano cykl bezpłatnych wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Poznaj historię Srebrnego Miasta” – na rynku stanął „Sarmacki namiot”, czyli stoisko grupy rekonstrukcyjnej, na pobliskiej scenie odbył się krótki koncert Zakładowej Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław”, a pod murami olkuskiej baszty zorganizowano „Szturm oddziału lisowczyków na Olkusz”, czyli rekonstrukcję ataku lisowczyków z udziałem publiczności, połączonej z pokazem broni czarnoprochowej.

W niedzielę akcja przeniosła się natomiast w okolice średniowiecznej warowni w Rabsztynie, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik: „Takie wydarzenia, jak Juromania, dają uczestnikom okazję do świetnej zabawy, ale też w atrakcyjny sposób przybliżają historię naszego miasta i zamku Rabsztyn, a także popularyzują wszystkie nasze atrakcje turystyczne. Jestem przekonany, że bogaty program i piękna, letnia pogoda sprawiły, że wszyscy, którzy brali udział w licznych wydarzeniach, wyjechali od nas pełni wrażeń. Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom i partnerom za trud włożony w przygotowanie tak atrakcyjnej imprezy.” – komentuje burmistrz Piaśnik.

Tego dnia odbył się również festyn historyczny  „Sarmaci w Rabsztynie”, rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz gra terenowa w rezerwacie Pazurek. W klimat sarmackiej epoki uczestników wydarzenia wprowadził Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska: publiczność mogła podziwiać widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, prezentację strojów szlacheckich i liczne atrakcje dla najmłodszych, utrzymane w stylu epoki. W trakcie imprezy odbyła się również inscenizacja potyczki oddziału dowódcy zamku w Rabsztynie płk. Gabriela Hołubka z wojskami Andrzeja Zborowskiego oraz najemnikami Maksymiliana Habsburga, połączona z pokazem artylerii i broni czarnoprochowej.

Organizatorem wydarzenia Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2023 było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.

Partnerami wydarzenia byli: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, zamek w Rabsztynie, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, Speleoklub Olkusz, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Velvet CARE, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku, Park Linowy „Srebrny Gaj”, Fundacja Mapa Pasji, Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli z kolei Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Śląskiego.

W miniony weekend odbyła się kolejna edycja Juromanii. Cykl imprez na terenie Srebrnego Grodu rozpoczął się w piątek, 15 września 2023 r. Mieszkańcy mogli wtedy wziąć udział w zwiedzaniu bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. Z kolei w sobotę na olkuskiej starówce zorganizowano cykl bezpłatnych wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Poznaj historię Srebrnego Miasta". W niedzielę akcja przeniosła się w okolice średniowiecznej warowni w Rabsztynie: tego dnia odbył się festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie", rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz gra terenowa w rezerwacie Pazurek.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze