pytajnik2

W Olkuszu powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej (SAG). Inwestycja dofinansowana ze środków unijnych ma powstać przy ul. Wspólnej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 94. Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy strefy A o powierzchni 28 ha. Na nieco ponad 16 ha działa tam już jedenaście firm, a wolne nieruchomości to około 8,9 ha. Pozostałe grunty zajmują tereny komunikacyjne. Ile dzięki Strefie powstanie nowych miejsc pracy?

 

Wśród miejskich radnych pojawiły się wątpliwości dotyczące wolnych 9 ha. – Są one podzielone na wiele działek. Niestety, gmina Olkusz zamiast scalać ten teren, próbuje go w kawałkach sprzedawać, co w mojej opinii jest niedopuszczalne z punktu widzenia interesów gminy i jej mieszkańców. Uważam, że na tak małą powierzchnię nie przyjedzie do Olkusza żaden duży inwestor. Biorąc pod uwagę rozmiary bezrobocia w naszej gminie w pełni uzasadnione jest twierdzenie, że Olkuszowi potrzebnych jest kilka stref aktywności gospodarczej po kilkadziesiąt hektarów każda. Mam nadzieję, że burmistrz nie wyda gminnych pieniędzy na dofinansowanie prywatnych firm bez żadnych wymiernych korzyści dla mieszkańców – mam tu na myśli znaczące zwiększenie zatrudnienia. Zwolnienia z podatku od nieruchomości w projektowanej strefie, które zaproponował burmistrz, to dobry pomysł – twierdzi radny Roman Piaśnik. Radny twierdzi też, że każda firma działająca w gminie Olkusz, która zobowiąże się do zwiększenia zatrudnienia, powinna móc skorzystać z takich zwolnień, bez względu na to, czy działa w Strefie, czy poza nią.

Strefa ma przyciągnąć do miasta nowych inwestorów i pomóc w rozwoju już istniejących firm. Dla gminy oznacza to dochody z podatków. W ślad za tym powinno też wzrosnąć zatrudnienie. – Ile nowych miejsc pracy da Strefa mieszkańcom gminy Olkusz? Czy zostały podpisane umowy z firmami działającymi w projektowanej Strefie, w których zobowiązywałyby się do zwiększenia zatrudnienia w związku z tym, że zostaną dofinansowane z publicznych pieniędzy? Co burmistrz zamierza zrobić w tym roku, by powstawało u nas więcej miejsc pracy? – pyta radny Piaśnik.

Na terenie, gdzie powstanie Strefa, działa jedenaście firm, w których pracuje około 370 osób. Burmistrz przypomina, że zgodnie ze studium wykonalności inwestycji, do 2019 roku zatrudnienie ma wzrosnąć o około 200 osób. Włodarz miasta deklaruje, że nie jest planowane dofinansowywanie z gminnych środków przedsiębiorstw działających w strefie. – Gmina w ramach ustawowych zadań własnych nie posiada instrumentów obligujących przedstawicieli sektora prywatnego do zwiększania zatrudnienia. Swoimi działaniami może natomiast wspomóc rozwój przedsiębiorstw poprzez stworzenie dogodnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zapewnienie niezbędnej infrastruktury, co jest przedmiotem realizowanego w najbliższym czasie projektu. Ewentualny program pomocowy dla inwestorów będzie przedmiotem analiz na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej i będzie tworzony przy aktywnym współudziale radnych miejskich – odpowiada burmistrz Dariusz Rzepka.

Co ze wzrostem miejsc pracy na terenie gminy? Włodarz miasta dodaje, że w tym roku kontynuowane będą prace planistyczne mające na celu zaktywizowanie terenów pod kątem wykorzystania ich w celach inwestycyjnych. – Prowadzone w latach ubiegłych i aktualnie inwestycje w zakresie poprawy stanu infrastruktury na terenie gminy (wraz z regulacją stanów prawnych gruntów) jako element zrównoważonego rozwoju, mają wpływ na zwiększenie atrakcyjności gminy również w aspekcie gospodarczym – podkreśla burmistrz Rzepka. Przypomina również, że wszystkie jego działania dotyczące kierunków rozwoju gminy są zawarte  w „Strategii rozwoju Miasta i Gminy Olkusz na lata 2014 – 2022”, przyjętej przez miejskich radnych.

Jak uważacie, czy dzięki Strefie znacząco zwiększy się liczba miejsc pracy w mieście? Co można jeszcze zrobić, by ściągnąć do Olkusza nowych przedsiębiorców? Podyskutuj na www.przeglad.olkuski.pl!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mz7
mz7
10 lat temu

Olkuska Strefa Aktywności Gospodarczej – kolejna zmarnowana szansa.

Skłodowsk.
Skłodowsk.
10 lat temu

Po panu Dariuszu Rzepce to ja się już niczego dobrego w sprawach gospodarczych nie spodziewam. Miał już swoje dwie kadencje i nic nie zdziałał, tylko miejsc pracy w Olkuszu w tym czasie ubyło.

Cyfrowy
Cyfrowy
10 lat temu

[quote name=”pavv”]Jakim trzeba być ograniczonym, żeby myśleć, że zwolnienie z podatku od nieruchomości spowoduje powstanie X miejsc pracy. Podatek od nieruchomości to drobne kwoty w porównaniu np. z ZUSami, No chyba, że włodarze mają na myśli zatrudnienie na szaro co w olkuszewie jest coraz popularniejsze.[/quote]

A ty wolałbyś zapłacić te kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy zł podatku od nieruchomości? Czy może skorzystać z ulgi? Nie jest to może rewolucja, ale zawsze byłaby to zamian w dobrym kierunku (pod warunkiem jeśli pracodawca zwiększyłby zatrudnienia), jednak radny Roman Piaśnik apelował już wielokrotnie o to by burmistrz Rzepka skorzystał z innych znacznie bardziej efektywnych form tworzenia nowych miejsc pracy – jak na razie burmistrz o tym nawet nie chce słyszeć.

pavv
pavv
10 lat temu

Jakim trzeba być ograniczonym, żeby myśleć, że zwolnienie z podatku od nieruchomości spowoduje powstanie X miejsc pracy. Podatek od nieruchomości to drobne kwoty w porównaniu np. z ZUSami, No chyba, że włodarze mają na myśli zatrudnienie na szaro co w olkuszewie jest coraz popularniejsze.

Czytelnik
Czytelnik
10 lat temu

Kolejny raz radny Roman Piaśnik został źle zacytowany przez panią Wiolę Woźniczko: :sigh: „Są one podzielone są na wiele działek” (pani Woźniczko dodała o jedno „są” za dużo) :sigh: . Zresztą podobny błąd był w artykule o budżecie, gdzie również błędnie został zacytowany ten sam radny (tam natomiast brakowało jednego jego słowa w środku zdania…). Autorkę tekstu proszę o poprawę błędu.

ciekawski
ciekawski
10 lat temu

Czy ktoś może wie jakie firmy i czyje są już w strefie gospodarczej? Myślę, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie pokaże komu tym razem kłania się Rzepka.

cicha
cicha
10 lat temu

Ja zapytałabym Pana Burmistrz ilu olkuskim firmom przypadła praca podczas przetargów za Pana kadencji ,a jeżeli wygrały obce firmy to ilu pracowników zatrudniono z miasta Olkusza.Ile podadku mniej z tego powodu w kasie miejskiej, o ile wzrosło bezrobocie i o czym tu mówimy ????????

oLI
oLI
10 lat temu

O PIASNIK SIĘ ZACZYNA UDZIELAĆ MEDIALNMIE JESZCZE MU MAŁO PEWNIE MAYSLI O BURMISTRZOWANIU CIEKAWE GDZIE TERAZ POSTAWI PANA TADEUSZA

kilo90
kilo90
10 lat temu

Jestem za strefą. Można by pomyslec o innych strefach i ulgach dla bisnesu, ktory tworzy nowe miejsca pracy. Rzeczywiste, na umowę o pracę a nie fikcyjne.

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”ja woll”]Strefę gospodarczą powinni utworzyć poprzednicy pana Rzepki już w latach 90-tych i początku 2000-nych. Ale bardzo dobrze, że pan Burmistrz Rzepka naprawia błędy poprzedników. Dajcie się rozwinąć tej strefie a potem będziecie krytykować. Pan Rzepka wie co robi.[/quote]

Ja pamiętam że poprzednikiem pana Rzepki był pan Rzepka …

:-o
:-o
10 lat temu

Czy firmy obecnie działające w granicach przyszłej strefy aktywności gospodarczej są w jakiś sposób powiązane z Rzepką i pociotkami???

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”ja woll”]Strefę gospodarczą powinni utworzyć poprzednicy pana Rzepki już w latach 90-tych i początku 2000-nych. Ale bardzo dobrze, że pan Burmistrz Rzepka naprawia błędy poprzedników. Dajcie się rozwinąć tej strefie a potem będziecie krytykować. Pan Rzepka wie co robi.[/quote]

Ja pamiętam że oprzednikiem Pana Rzepki był Pan Rzepka …

MIGO
MIGO
10 lat temu

Pan Rzepka już się pogubił w tym co robi i na każdym kroku udowadnia, że jego decyzje są nietrafione a strefa w obecnym wydaniu ma zamydlić oczy ,,niedouczonym” i dać poczucie świetlanej przyszłości dla Olkusza. w rzeczywistości kolejny projekt widmo, który do szarej i upadającej olkuskiej rzeczywistości nie wniesie nic!

ja woll
ja woll
10 lat temu

Strefę gospodarczą powinni utworzyć poprzednicy pana Rzepki już w latach 90-tych i początku 2000-nych. Ale bardzo dobrze, że pan Burmistrz Rzepka naprawia błędy poprzedników. Dajcie się rozwinąć tej strefie a potem będziecie krytykować. Pan Rzepka wie co robi.

jaka dyskusja
jaka dyskusja
10 lat temu

„Podyskutuj na http://www.przeglad.olkuski.pl!”
Jak mamy dyskutować, skoro są opóźnienia z moderacją, to nie jest żadna dyskusja

przyszly klient
przyszly klient
10 lat temu

no to bedzie tam spalarnia zwłok czy nie?

WB
WB
10 lat temu

Kto ma pojęcie o gospodarce ten wie, że do rozwoju miasta potrzebne są duże stabilne firmy produkcyjne, a te wymagają zwykle min. 10 ha. Tu radny krytykujący pomysł ma 100% racji. Zmniejszenie podatku firmom które w strefie są nie gwarantuje zwiększenia zatrudnienia, na to wpływa dużo czynników ogólnie na rynku i w branżach tych firm. Gdyby strefa powstała wcześniej, to dzisiaj by było wiadomo ile firm przyjdzie na pozostałą część strefy i ile miejsc pracy dadzą, a w tej sytuacji zapowiadane przez burmistrza zatrudnienie 200 osób będzie można zweryfikować za pięć lat, czyli po tych i po następnych wyborach.

Młody
Młody
10 lat temu

„Na terenie, gdzie powstanie Strefa, działa jedenaście firm,…”

Czy celem tego przedsięwzięcia jest dofinansowanie tych firm z budżetu gminy np przez specjalne przywileje podatkowe lub inwestycyjne wynikające z lokalizacji w Strefie Aktywności Gospodarczej a przed wyborami odtrąbienie istnienie tych firm jako sukces SAG …